Політичний 2016-ий в Івано-Франківську

 

Завершується 2016-ий. Рік, в якому життя по новому звичайні українці не відчули. Фінал політичного 2016-го на мінорній ноті. Безвізовий режим з ЄС, якого ми так чекали, Європейський Союз знову відклав: спочатку на лютий наступного року, а вже згодом – на весну. Держава націоналізувала ПриватБанк, внаслідок підкилимних домовленостей акціонерів групи «Приват» з Адміністрацією Президента. А протягом року країна жила вже традиційними проблемами: потреба міжнародних кредитних ін’єкцій,важкі політичні домовленості в парламенті, військове протистояння на Донбасі, інфляційні витки.

Цікавим видався й політичний рік в Івано-Франківську. Спробую уніфікувати персони та події, які запам’ятались найкраще.

 

Політик року

 

Цю нішу зайняв міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який вже трохи більше року перебуває на посаді міського голови. Перемігши на виборах опонентів, Марцінків  впорався з першими завданнями в новому кріслі: сформувати команду, ухвалити бюджет Івано-Франківська, де міський голова став двигуном бюджетного процесу, підготуватись до зими - додатково перевірити стан комунікацій, котелень, теплових мереж тощо. Проте вже перша сесія Івано-Франківської міської ради продемонструвала, що Марцінків готовий йти на пролом, нехтуючи думкою опонентів, а можливо й законодавством. З ініціативи Руслана Марцінківа,  на першій сесії міськрада сформувала склад виконавчого комітету, проголосувала за заступників міського голови та розділила постійні депутатські комісії. «Самопоміч» та УКРОП оскаржили ці рішення в судовому порядку. Судовий розгляд справи триває.

Щодо команди міського голови, то найсильніше рішення – залишити в грі Богдана Білика і Михайла Смушака, фахових чиновників часів Віктора Анушкевичуса.  А найбільш скандальне  полягало в призначенні заступником з гуманітарних питань «Чоловіка Божого», «батьківщинівця» Олександра Левицького (прославився під час Євромайдану, коли на одному з засідань Народної ради посперечався з місцевим активістом)

Рік при владі Руслана Марцінківа запам’ятався втіленням в життя «свободівської» програми: активним брукування міста, відкриттям садочків та відпочинкових зон. А також скандалом, пов’язаними з потенційною забудовою промзони колишнього асфальтного заводу та різними інсинуаціями щодо будівництва другого моста на Пасічну. Багато хто закидав міському голові несамостійність в прийнятті рішень. Під час власного звіту про рік роботи по посаді міського голови, Руслан Марцінків нервово сказав, що містом керує все таки він, а не «Пупс чи хтось інший».

 

 

Домовленість року

 

На першій сесії  міськради «Свобода» разом з частиною «Солідарності» та «Батьківщиною» проголосували за заступників міського голови, склад виконавчого комітету та розділили постійні комісії. Так утворилася ситуативна більшість, яка проіснувала рік. До цього часу про утворення більшості в міській раді офіційно жоден з її учасників не повідомив, хоч ситуативна більшість встигла ухвалити чимало важливих для Івано-Франківська питань. Іноді, правда, домовленості йшли зі скрипом, як це сталось під час останньої бюджетної сесії, коли БПП та «Свобода» не могли між собою домовитись по порядку денному через черговість розгляду земельних питань.

 

Франківський десантник на печерських пагорбах

 

Нещодавно з Генпрокуратури звільнився Петро Шкутяк. Шкутяк, який кілька місяців очолював управління внутрішньої безпеки ГПУ, написав заяву на звільнення за власним бажанням, мотивуючи такий крок завершенням конкурсу у нову інспекцію, яка надалі перевірятиме прокурорів на доброчесність.

За результатами роботи відомства Шкутяка проведено понад 70 службових розслідувань, але погодьтесь, за останні пів року полетіло не так багато прокурорських голів. Кругова порука? Система? Показна боротьба? Можливо, все разом. Петро Шкутяк повернувся  в Івано-Франківськ, де продовжує керуватиме фракцією БПП в міській раді, більшість якої складають депутати -забудівники.

 

Головний прокол

 

Снігопад середини листопада та його наслідки. Рекордна маса снігу, яка впала на нас, ледь не паралізувала Івано-Франківськ попри запевнення комунальників про готовність до різкої зміни погоди. В перші години негоди на дорогах почала працювати снігоочисна техніка. Проте чи то через погану координацію, чи внаслідок вихідного дня або ж елементарної халатності виконавців, протягом неділі не вдалось досягти вагомих результатів в боротьбі зі стихією.

Справжні проблеми почались наступного дня, в понеділок, коли іванофранківці вийшли на роботу. Деякі дороги в мікрорайонах міста виявились прочищені тільки колесами приватного автотранспорту. Пішоходи  брели по дорожньому полотні, оминаючи кучугури снігу, оскільки тротуари в більшості випадків стали непрохідними - тільки ближче до обіду на них утворились «псячі стежки», протоптані людьми. Ширина цих стежинок була зумовлена потоком людей, а розминутись на них двом дорослим часто було неможливо.

Люди самі чистили від заметів двори та прибудинкові території, при чому не тільки в приватному секторі, а й біля багатоповерхівок, де це, в основному, повинні робити комунальні підприємства. Проміжний іспит негодою місто провалило.

 

Політичний активіст року

 

На початку роботи Івано-Франківської міської ради багато хто бідкався, що в міськраду пройшло мало атошників. Одним зі щасливчиків з їх числа став Андріан Волгін, який ставши депутатом увійшов в фракцію БПП. Робота Волгіна дисонувала з представниками його фракції, які здебільшого забудівники. Андріан Волгін оголосив голосування, результатом якого стала згода міської ради прийняти на баланс міста спорткомплекс «Олімп». Проте його депутатська робота протягом року запам’яталась й недоречними перепитуваннями на сесії та виявленням надмірних емоцій в залі засідань. Під час одного з нападів агресії, Андріан Волгін пожбурив матеріалами сесії в депутата іншої фракції, що є порушенням норм моралі та елементарної дисципліни. До цього часу він не вибачився за свій вчинок.

 

 

Досягнення для міста

 

Ухвалюючи бюджет на 2017 рік,  міськрада зобов’язала структурні підрозділи виконавчого комітету – розпорядників бюджетних коштів, заклади та установи міста, які фінансуються за рахунок бюджетних коштів, комунальні підприємства, засновниками яких є міська рада, забезпечити проведення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість предмета яких перевищує 50 тис. грн, в електронній формі з використанням електронних майданчиків публічних закупівель «ProZorro».

В багатьох містах впровадження системи ProZorroдозволило зекономити чимало бюджетних коштів. Фактично будь-який підприємець може запропонувати найдешевшу ціну та виграти тендер. Все це відбувається онлайн.  Але дуже часто активісти зіштовхувались з протидією місцевої влади, бо система обмежує можливість заробітку для  наближених до влади компаній-підрядників. Наразі поріг допорогових закупівель в Івано-Франківську складає 200 тисяч гривень, що дозволяє непогано годуватись  з бюджетної годівниці підприємцям-підрядникам, наближеним до міської влади.

 


31.12.2016 Василь Кедик 2378 2
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1193
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2919
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1020
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1075
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1085 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3211 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

965

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

816

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

375

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1111
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

191
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2382
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1170
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

477
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15093
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7403
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

837
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

401
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

311
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

394
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

681
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1134