"Під Високим Замком": Завтра у Франківську стартує восьмий польський кіномарафон

З 8 по 14 листопада в Івано-Франківську відбуватиметься Перегляд сучасного польського кіно Під Високим Замком”.

Вже увосьме мешканці столиці Прикарпаття матимуть змогу долучитися до найбільшої презентації сучасної польської кінематографії у Центральній та Східній Європі, пише Фіртка.

Головною метою Перегляду є промоція польського кіномистецтва та забезпечення умов для ближчого контакту з польським кінематографом, що, поза сумнівом, є цікавою відповіддю на потреби, очікування та пошуки шанувальників польського кіно.

Важливою метою є піднесення, особливо в молодого покоління, загального рівня знань про культурну спадщину Польщі, а також історію та сучасні суспільні проблеми західного сусіда України.

"Програму зустрічей із сучасною польською кінематографією ми творимо з думкою про те, щоб полегшити прийняття рішення щодо походу в кінотеатр. Цікаві фільми та символічна ціна квитка – це добрі аргументи. А хто з нами від початку, той знає, що з широкого спектру фільмів кожен із наших гостей вибере те, що його найбільш цікавить. Завдяки перегляду „Під Високим Замком” дуже легко поміняти зручні власні чотири стіни на зручні крісла та неповторну атмосферу темного кінозалу”, - розповіли організатори.

Особливістю цьогорічного Перегляду є:

  • Фільм „Кур’єр” режисера Владислава Пасіковскєго. Це вже другий фільм цього режисера, який відкриває свято польського фільму у Івано-Франківську. У 2014 році івано-франківська публіка мала можливість подивитися фільм „Джек Стронґ” про драматичну долю полковника Ришарда Кукліньского, людину, яка можливо запобігла Третій світовій війні…
  • Фільм „Планета самотніх 2”, де Аня і Томек переживають серйозну кризу у своїх стосунках. Він – відомий шоумен, зовсім не планує ставати розсудливішим. Натомість вона хоче серйозних стосунків. На горизонті з’являється Александр – захоплений Анею мільйонер, який переконаний, що ніхто інший не підходить йому краще ніж романтична вчителька музики. Продовження любовних перепитій двох симпатичних героїв, яких також полюбила івано-франківська публіка…
  • Фільм „День шоколаду” – Моніка і Давід тужать за найближчими. Їхньою зброєю у тяжкій боротьбі з тугою за тими, кого немає, є уява. Завдяки таємничому Стрибуну Часу вони знайомляться з магічним світом, у якому живе Пожирач Понеділків та багато інших незвичайних постатей. Вони повинні дізнатися як повернути час і що зробити, щоб втекти від Відьми, яка викрадає спогади. Казка про любов, яка розповідає про світ дорослих очима дітей.
  • „Забава, забава” – зворушлива історія трьох жінок-алкоголічок, які можуть жити поруч з нами. Знаменита заввідділу хірургії, енергійна пані прокурор і приваблива та здібна студентка доброго вишу, яким власна слабкість здається лише безневинною забавою, змушені будуть зіткнутися із наслідками своєї залежності. Чи в момент життєвого падіння вони знайдуть у собі силу, щоб перемогти демона алкоголізму, що знищує їхнє життя?

Традиційно Перегляд супроводжуватиме ряд культурних подій, пов’язаних насамперед з тематикою кіно. Окрім цього, заплановано проведення інших заходів, які  популяризуватимуть сучасну польську культуру.

Ключовим елементом проєкту є ціна квитка у кіно, яка становить 35 грн. Саме вона є одним з факторів, який значною мірою підвищує зацікавлення некомерційним проєктом. Культурні події високої якості та класу самі притягують увагу глядачів, що підтверджують не тільки приклади багатьох закордонних кінофестивалів, але і сім великих, успішно закінчених етапів Перегляду.

У цьому році буде представлено 22 фільми. Також франківців запрошують на:

Виставку „Ян Новак-Єзьораньскі. Місія: Польща” присвячену незвичайній біографії легендарного Кур’єра з Варшави. Під конспіративними прізвищами він п’ять разів подорожував по окупованій Європі як кур’єр Польської підпільної держави. Після війни Ян Новак-Єзьораньскі не перестав боротися за незалежність своєї країни. Майже чверть століття він керував польською радіостанцією Вільна Європа. Для багатьох поляків передачі РВЄ були основним джерелом інформації, адже вона була відсутня у засобах масової інформації ПНР, які були під цензурою.

Фортепіанний речиталь Павла Ковальського, польського піаніста з видатним мистецьким доробком. Піаніст виступав на відомих європейських та американських сценах, є лауреатом багатьох нагород і відзнак на міжнародних конкурсах піаністів. З нагоди приєднання Польщі до ЄС один з французьких журналів назвав його однією з чотирьох найцікавіших постатей Польщі. Для івано-франківської публіки він виконає спеціальний концерт з нагоди національного свята Незалежності Польщі. Ми почуємо твори Ігнаци Яна Падеревського, Фридерика Шопена та музику до польських фільмів.

Урок історії в кіно – це традиційний освітній блок скерований насамперед до молоді та студентів. Цього разу молодь з Івано-Франківська зможе переглянути короткі фільми з серії „Історія у живих картинах”. Це дуже цікава форма вивчення історії через контакт з витворами мистецтва, які стосуються конкретних подій та історичних постатей. Після чималої кількості історичних фактів на учасників Уроку історії чекатиме ще одна кінонесподіванка – солодкий, казковий десерт.

Білий Слон „Під Високим Замком” поєднаний з вернісажем фотовиставки „Білий Слон”. Карпатському Білому Слону 29 липня виповнився 81 рік. Він гордо стоїть на Чорногірському Піп Івані і з висоти 2022 метрів споглядає на мальовничі верхівки Східних Карпат, залишаючись символом і візитною карткою Чорногори. Вже декілька років Варшавський університет разом з Прикарпатським університетом в Івано-Франківську відновлюють об’єкт та пам’ять про цю колись найсучаснішу в Європі обсерваторію. Про історію та сьогоднішній стан Білого Слона розповідають два документальні фільми: „Обсерваторія” (вир. Польський Інститут в Києві та Студії Східної Європи Варшавського університету) та „Білий Слон” (Кіностудія „Львів”). Фільмам супроводжуватиме фотоподорож у Східні Карпати.

Найновішою ініціативою Кур’єра Ґаліцийського (польське інформаційне ЗМІ в Україні) є кіностудія „Львів”, яка спеціалізується у короткометражних документальних фільмах. Деякі з них вже отримали відзнаки та нагороди на кінофестивалях – зокрема, на фестивалі еміграційних фільмів ЕМІГРА. Під час цьогорічного Перегляду представлять кінотеку Кур’єра Ґаліцийського і покажуть два фільми: „Покутська Троя” та „Ніхто їм не наказував іти”.

Впродовж попередніх семи Переглядів шанувальники кіно в Івано-Франківську змогли переглянути близько 185 польських художніх, документальних, короткометражних та анімаційних стрічок, переважна більшість яких вийшла на екрани у 2010-2018 рр.

З програмою фестивалю можна ознайомитись ТУТ.


фото: Олекса Бутчак

Фотогалерея


07.11.2019 952
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1936
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1846
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1843
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5445 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2141 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1499

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

723

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

783

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

978

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

993
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1755
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3667
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10241
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26126
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10168 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7700
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

880
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

173
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

241
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

370
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1263
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

865