В Івано-Франківську відбувся тендер на виконання дегазаційних робіт на полігоні твердих побутових відходів поблизу села Рибного. Тендер проводило КП «Полігон».
Івано-Франківське комунальне підприємство, оголошуючи конкурс, переслідувало кілька цілей. Справа в тому, що сміттєзвалище не забезпечене електроенергією, щоб здійснювати роботу сортувальної лінії для відходів, не має відводів накопичення біогазів, які шкодять довкіллю, і можуть привести до раптових викидів метану, що нерідко спричиняє масштабні пожежі на необлаштованих сміттєвих полігонах.
До конкурсу подали документацію дві фірми – фірма «ЛНК» (з головним офісом у Києві) і десятком успішних, завершених проектів будівництва електростанцій на біогазі, та чернігівська компанія «Кліар Енерджі», яка є новачком у таких проектах.
Мало того, представники «Кліар Енерджі», щоб не втратити замовлення, почали обіцяти комісії неймовірні строки виконання - лише два-три місяці.
На це представник «ЛНК» заявив, що за його багаторічним досвідом, проект можливо довести до пуску тільки за шість місяців, а ті, хто пропонує зробити швидше і за менші кошти, мабуть, чи щось плутають, чи збираються обдурити замовників.
Цікавий факт – «Кліар Енерджі» ще до початку конкурсу вже почала деякі роботи на полігоні в Рибному, навіть почала заключати якісь договори – мабуть, була впевненість, що немає конкурентів, але керівництво КП «Полігон» забажало розглянути усі заявки, що засмутило керівництво «Кліар Енерджі».
Під час першого засідання хтось "підкинув" до відома комісії факт того, що ніби компанія "ЛНК" приховала від комісії факт судового провадження проти себе. А це порушення умов конкурсу.
Комісія заявила, що “ЛНК” не подала довідку про відсутність судових справ, однак її директор Сергій Клименко запевнив, що це помилка і фірма не має судових справ.
ТзОВ “Кліар Енерджі” таку довідку подало, а заступник директора Наталя Корельська також зазначила, що ніяких судових справ немає. Але я почав шукати цю інформацию в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
На “ЛНК” нічого не знайшлось, а от на "Кліар Енерджі" знайшлась незакрита кримінальна справа, де ця компанія фігурує у злочинному механізмі з метою заволодіння коштами державного бюджету на суму 4 679 795 грн.
За цим фактом СВ Оболонського УП ГУ НП у м. Києві завело 24.03.2016 року кримінальне провадження №12016100050003027 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України. Серед фірм причетних до цієї справи є і ТОВ “КЛІАР ЕНЕРДЖІ”
Директор КП “Полігон” Юрій Мороз, заявив що комісія, після поїздки до об'єктів фірм, які приймають участь у конкурсі, до 9 лютого ретельно вивчить їхню документацію і аж тоді оголосить переможця.
Комісія все ж робить висновок, що “Кліар Енерджі” буде будувати біогазову установку, та зробить це… увага – до 7-го травня, тобто до дня міста Івано-Франківська.
Як повідомив газету «Галицький кореспондент» директор КП “Полігон” Юрій Мороз, члени комісії оглянули об’єкти, які збудували фірми – учасники конкурсу.
Після огляду та детального вивчення документів переможцем (підкреслюю - в закритому голосуванні без усіляких обговорень) оголосили чернігівську компанію “Кліар Енерджі”.
Цікаво, як можна обіцяти франківцям усе запустити за три місяці без проекту, без контрактів на поставку обладнання (мається інформація, що ніхто з України угод на поставку біогазового обладнання ще не підписував), без необхідної розвідки бурінням сміттєзвалища (Інститут Газу НАН України не отримував замовлення на розвідку цього сміттєзвалища, а без їх проекту нема сенсу щось будувати)?
Складається враження, що “Кліар Енерджі” та представники КП «Полігон» вирішили пошити в дурні і франківців, і мера міста Івано-Франківськ, який повністю впевнений, що до 7-го травня йому буде що подарувати городянам, підтримавши свій статус "доброго господаря". А коли щось трапиться на КП «Полігон», як це сталось у Львові – хто буде відповідати?
Справа в тому, що цей проект мав вберегти сміттєзвалище від загорань, і експерименти та навчання в цьому питанні для тих, хто ніколи такі роботи не проводив, є небезпечною задумкою.
"Фіртка" нещодавно оприлюднила відео з квадрокоптера щодо стану Івано-Франківського сміттєзвалища, яке отримало багато відгуків користувачів соцмереж.
Фахівці також стверджують, що логіка проведення такого конкурсу не зрозуміла, адже його проведення може виключити прихід в Івано-Франківськ стратегічного інвестора, спроможного комплексно вирішити проблему сміттєзвалища в Рибному, - присутність "Кліар Енерджі" створить юридичну колізію подальших стосунків і гарантій щодо діяльності "Полігону ТПВ" в Рибному.
Для комплексного вирішення проблем полігону (включно з переробкою накопичених відходів) за оцінками експертів необхідна інвестиція від 40 до 70 мільйонів євро.
Ростислав Ковтун, Олександр Майоров за матеріалами detective-ua.do.am