Павло ФЕДОРУК: «Системи можна застосовувати і при очному та заочному навчанні»


Гуру інтернет-технологійЗа кордоном вже декілька десятиліть поспіль система освіти значно відрізняється від української. І навіть якщо ми декларуємо приєднання до болонського процесу, то, на жаль, не можемо дійти до того рівня освіти, який притаманний розвиненим країнам світу. Звичайно, мова йде про дистанційну форму навчання. В Україні вона існує тільки «на папері». За розвиток системи дистанційного навчання взялися фахівці із Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Детальніше про це нам розповідає член-кореспондент Академії технологічних наук, доктор технічних наук, завідувач кафедри інформаційних технологій та директор Центру інформаційних технологій Прикарпатського національного університету Павло Федорук.

 



– Павле Івановичу, ви розробили математичну модель адаптивної системи дистанційного навчання і контролю знань. Розкажіть, що це за модель.


– Все полягає у тому, що, декларуючи індивідуальний підхід до навчання, ми повинні його реалізовувати на практиці. На жаль, сьогодні більшість систем для дистанційного навчання виглядають як набір однакових тестів для контролю знань. Ними користуються всі, незалежно від рівня початкових знань та індивідуальних особливостей.


Сьогодні ми відчуваємо дуже великий вплив інформаційних технологій на всі галузі життя, в тому числі і на освіту. Тут найперше увага приділяється системі дистанційного навчання. Вона передбачає отримання знань на відстані та опосередковано. Ця форма за своєю суттю є гуманістичною, адже дозволяє здобувати освіту людині, котра віддалена від освітнього центру. Такий метод навчання дуже зручний і для людей із обмеженими фізичними можливостями. Найцікавіше, що такі інформаційні технології йдуть на благо людини.


Ми живемо у час інформаційного вибуху. А тому, за інформацією фахівців із інформаційних технологій, кількість інформації зростає дуже швидкими темпами. Якщо від 1500 року кількість інформації подвоювалась за 250 років, то згодом цей процес пришвидшився. Тепер інформація подвоюється всього за декілька років. Щодня ми стикаємося із шаленим морем інформації, в якому дуже важко віднайти потрібну зернину, яку ми називаємо знаннями. В інакшому випадку ми можемо просто втонути в інформаційному потоці.

 


– Система дає можливості для навчання тільки дистанційно?


– Такі системи створюють статичний контент, тобто такий собі електронний підручник. Ми розвиваємо так званий напрямок адаптивних навчальних систем для реалізації індивідуального навчання. Це не обов’язково повинно бути дистанційне навчання. Системи можна застосовувати і при очному та заочному навчанні, а також під час проходження курсів підвищення кваліфікації.

 


– За кордоном можна отримати диплом про вищу освіту, не виходячи із власного дому. В Україні така система не працює. Коли реально у нас можна буде отримати диплом завдяки дистанційному навчанню?


– Реально це може бути зовсім скоро, бо навіть у законі «Про вищу освіту» написано, що дистанційна форма навчання в нас існує. От тільки не розроблені умови ліцензування на надання таких освітніх послуг і не розписаний сам механізм сертифікації таких електронних курсів до кінця. Його потрібно узаконити і прийняти на рівні держави.

 


– Чи можна сказати, що запропонована вами модель працює поки що тільки в тестовому режимі?


– Швидше в режимі апробації. Вона випробовується у багатьох вищих навчальних закладах України і отримує добрі відгуки. Ця модель є відкритою. Фактично від часу виходу її на освітній ринок вона вже багато чого змінила. Декілька університетів України отримали статус пілотних проектів із навчання дистанційної форми.

 


– А скільки часу модель функціонує?


– Приблизно рік. За цей час у мене з’явилося багато нових модулів, аспектів. У процесі апробації ця модель постійно удосконалюється.

 


– Це стало можливим завдяки приєднанню української системи освіти до болонського процесу?


– Сама болонська система передбачає впровадження кредитно-модульної рейтингової системи оцінювання і створення інформаційних пакетів, про що ми зараз часто замовчуємо. Фактично вузи, котрі є провідними навчальними закладами світу, не беруть участі у болонському процесі. Такі вищі навчальні заклади, можливо, мають свій шлях розвитку.

 


– Як ставиться до ваших новинок керівництво Прикарпатського національного університету?


– Впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес призводить до його покращення і відповідно переходить на новий рівень. Не можу сказати, що ми не маємо підтримки від керівництва вузу. Про  це свідчить гранд на створення мережі електронних дистанційних курсів для фахівців у галузі туризму. Саме зараз спільно із інститутом туризму ми беремо участь у програмі «Тempus».

 


– Яким чином система взаємодіє із запровадженою декілька років тому системою зовнішнього незалежного оцінювання. Адже і в одній, і в іншій передбачені тестові завдання?


– Насправді тестування контролю знань абітурієнтів нами використовувалося ще за чотири роки до того, як було введено ЗНО. Тепер в університеті ми просто використовуємо ті результати, які отримуємо при подачі сертифікатів про проходження ЗНО. Я так сподіваюсь, що певні наші розробки були використані при формуванні системи оцінювання. Найперше це стосується питання прозорості тестів. Без впровадження в життя подібних систем корупцію в освіті подолати дуже важко.

 


Розмовляв Володимир БОДАК

Західний кур'єр


13.05.2011 2647 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

273
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1690
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3147
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1195 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

235

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1109

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

409
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1307
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7475
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

612 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470