агенція новин

Павло ФЕДОРУК: «Системи можна застосовувати і при очному та заочному навчанні»


Гуру інтернет-технологійЗа кордоном вже декілька десятиліть поспіль система освіти значно відрізняється від української. І навіть якщо ми декларуємо приєднання до болонського процесу, то, на жаль, не можемо дійти до того рівня освіти, який притаманний розвиненим країнам світу. Звичайно, мова йде про дистанційну форму навчання. В Україні вона існує тільки «на папері». За розвиток системи дистанційного навчання взялися фахівці із Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Детальніше про це нам розповідає член-кореспондент Академії технологічних наук, доктор технічних наук, завідувач кафедри інформаційних технологій та директор Центру інформаційних технологій Прикарпатського національного університету Павло Федорук.

 – Павле Івановичу, ви розробили математичну модель адаптивної системи дистанційного навчання і контролю знань. Розкажіть, що це за модель.


– Все полягає у тому, що, декларуючи індивідуальний підхід до навчання, ми повинні його реалізовувати на практиці. На жаль, сьогодні більшість систем для дистанційного навчання виглядають як набір однакових тестів для контролю знань. Ними користуються всі, незалежно від рівня початкових знань та індивідуальних особливостей.


Сьогодні ми відчуваємо дуже великий вплив інформаційних технологій на всі галузі життя, в тому числі і на освіту. Тут найперше увага приділяється системі дистанційного навчання. Вона передбачає отримання знань на відстані та опосередковано. Ця форма за своєю суттю є гуманістичною, адже дозволяє здобувати освіту людині, котра віддалена від освітнього центру. Такий метод навчання дуже зручний і для людей із обмеженими фізичними можливостями. Найцікавіше, що такі інформаційні технології йдуть на благо людини.


Ми живемо у час інформаційного вибуху. А тому, за інформацією фахівців із інформаційних технологій, кількість інформації зростає дуже швидкими темпами. Якщо від 1500 року кількість інформації подвоювалась за 250 років, то згодом цей процес пришвидшився. Тепер інформація подвоюється всього за декілька років. Щодня ми стикаємося із шаленим морем інформації, в якому дуже важко віднайти потрібну зернину, яку ми називаємо знаннями. В інакшому випадку ми можемо просто втонути в інформаційному потоці.

 


– Система дає можливості для навчання тільки дистанційно?


– Такі системи створюють статичний контент, тобто такий собі електронний підручник. Ми розвиваємо так званий напрямок адаптивних навчальних систем для реалізації індивідуального навчання. Це не обов’язково повинно бути дистанційне навчання. Системи можна застосовувати і при очному та заочному навчанні, а також під час проходження курсів підвищення кваліфікації.

 


– За кордоном можна отримати диплом про вищу освіту, не виходячи із власного дому. В Україні така система не працює. Коли реально у нас можна буде отримати диплом завдяки дистанційному навчанню?


– Реально це може бути зовсім скоро, бо навіть у законі «Про вищу освіту» написано, що дистанційна форма навчання в нас існує. От тільки не розроблені умови ліцензування на надання таких освітніх послуг і не розписаний сам механізм сертифікації таких електронних курсів до кінця. Його потрібно узаконити і прийняти на рівні держави.

 


– Чи можна сказати, що запропонована вами модель працює поки що тільки в тестовому режимі?


– Швидше в режимі апробації. Вона випробовується у багатьох вищих навчальних закладах України і отримує добрі відгуки. Ця модель є відкритою. Фактично від часу виходу її на освітній ринок вона вже багато чого змінила. Декілька університетів України отримали статус пілотних проектів із навчання дистанційної форми.

 


– А скільки часу модель функціонує?


– Приблизно рік. За цей час у мене з’явилося багато нових модулів, аспектів. У процесі апробації ця модель постійно удосконалюється.

 


– Це стало можливим завдяки приєднанню української системи освіти до болонського процесу?


– Сама болонська система передбачає впровадження кредитно-модульної рейтингової системи оцінювання і створення інформаційних пакетів, про що ми зараз часто замовчуємо. Фактично вузи, котрі є провідними навчальними закладами світу, не беруть участі у болонському процесі. Такі вищі навчальні заклади, можливо, мають свій шлях розвитку.

 


– Як ставиться до ваших новинок керівництво Прикарпатського національного університету?


– Впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес призводить до його покращення і відповідно переходить на новий рівень. Не можу сказати, що ми не маємо підтримки від керівництва вузу. Про  це свідчить гранд на створення мережі електронних дистанційних курсів для фахівців у галузі туризму. Саме зараз спільно із інститутом туризму ми беремо участь у програмі «Тempus».

 


– Яким чином система взаємодіє із запровадженою декілька років тому системою зовнішнього незалежного оцінювання. Адже і в одній, і в іншій передбачені тестові завдання?


– Насправді тестування контролю знань абітурієнтів нами використовувалося ще за чотири роки до того, як було введено ЗНО. Тепер в університеті ми просто використовуємо ті результати, які отримуємо при подачі сертифікатів про проходження ЗНО. Я так сподіваюсь, що певні наші розробки були використані при формуванні системи оцінювання. Найперше це стосується питання прозорості тестів. Без впровадження в життя подібних систем корупцію в освіті подолати дуже важко.

 


Розмовляв Володимир БОДАК

Західний кур'єр

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


13.05.2011 575 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

08.10.2019

Серед помічників народних депутатів із Франківщини є чимало тих, кому довіряли свої справи парламентарі попередніх скликань з різних політичних таборів.

1214
04.10.2019

Однією з важливих соціальних функцій мережі Facebook є можливість частково відстежити діяльність того чи іншого політика.

1787
03.10.2019

Питання щодо створення об’єднаної територіальної громади на території Яремчанської міської ради, нарешті, зрушило з місця.

2633 2
02.10.2019

Українці не зможуть використовувати монети 1, 2 та 5 копійок для здійснення готівкових розрахунків.

5029
25.09.2019
Марія Лутчин

«Fiat 500e» – другий автомобіль у сім’ї, або ж авто для тих, хто цінує стиль, якість,  компактність та небайдужий до навколишнього середовища.

2179
20.09.2019
Лілія Горковенко

У свідомості сучасного українця сформувався стереотип поліцейського, що охороняє публічний порядок та займається профілактикою правопорушень. Проте успіх служіння суспільству – в єдності трьох складових: навчання, практики та науки.

2792 1

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

1227

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

4031 3

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

1637 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

4118
09.10.2019

Військовий розповів, що в Пентагоні досі не можуть визначити природу явища, яке зафіксував пілот літака.

426
08.10.2019

У ніч на 9 жовтня у північній півкулі можна спостерігати пік метеорного потоку Драконіди. Якщо погода цієї ночі буде безхмарною, в небі можна буде спостерігати десятки яскравих спалахів, інформує Укрінформ з посиланням на Meteoprog. Спостерігати ж

320 1
02.10.2019

Американське космічне агентство NASA вловило на Марсі дивні сигнали, частина з яких мала сейсмічну природу, а інші залишилися загадкою.

499
11.10.2019

Мощі перебуватимуть у Відпустовому Місці Матері Божої Ласкавої, у храмі св. Івана Хрестителя, на вул. Микитинецькій.

395
24.09.2019

Дослідження ведуться належними методами з фіксацією всієї роботи.

1419
09.10.2019

Жили поряд два сусіди. Прийшла зима, випав сніг. Перший сусід вранці вийшов з лопатою розгрібати сніг перед будинком.

205
12.10.2019

За титул «Міс Україна Всесвіт» - 2019 будуть боротися 20 українок, які пройшли відбір із тисяч заявок та двох кастингів у Києві.

6376
12.10.2019

Спортсменка з України, яка прийняла російське громадянство підтвердила: прикарпатці дійсно не люблять росіян.

6546
12.10.2019

Будівельна компанія «Спілка забудівників» на території житлового комплексу «Містечко центральне», що на вулиці Височана,18, заклала капсулу під фундамент приватної школи.

1288
11.10.2019

В Івано-Франківську трапився конфлікт між водієм автобуса та молодою дівчиною. Інцидент виник через неадекватну поведінку пасажирки.

19627 2