агенція новин

Органічні матеріали у вивісках: шлях до гармонії у місті

 

 

Органічні матеріали стають дедалі популярнішими в оформленні вивісок: містян уже не здивувати дерев’яним написом або кам’яною табличкою на фасаді закладу. Органічні матеріали, що перебувають у гармонії з архітектурним середовищем і тішать око,  мають довгу історію використання й технічної еволюції у візуальній комунікації.

 

Не таємниця, що органічні матеріали у вивісках в міському середовищі використовували з давніх-давен і не припиняли їх застосовувати, однак з появою альтернатив попит на них зменшився. У другій половині ХХ сторіччя - зі стрімким розвитком хімічної промисловості та освітлювальних технологій - їх витіснили пластик, полімерні плівки, композитні матеріали.

 

Поняття вивіски з’явилось одразу після того, як торговці та крамарі перестали рекламувати продукцію, виставляючи її замість вивісок (хоча така комунікація в подальшому призвела до розвитку вітрин).

 

З античних часів вивіски створювали у вигляді кам’яних та дерев’яних табличок, рідше - кованих металевих конструкцій, а пізніше розповсюдженим засобом візуальної комунікації стали написи по тиньку - це могли бути як унікальні написи або зображення, так і виконані під трафарет (що, звісно ж, здешевлювало роботу).

 

Порівняно з кам’яними, дерев’яні таблички були дешевші та безпечніші, адже кріплення не були ідеальними, тож траплялися випадки, коли стихія пошкоджувала або нищила вивіски, внаслідок чого вони або їхні частини могли травмувати містян. Згодом у вивісках почали застосовувати скляні елементи, фарфор, різноманітні техніки на кшталт пап’є-маше чи живописні техніки.

 

Вивіска «À la perruque à marteaux» («Перука з буклями»). ​​© Carnavalet Histoire de Paris

 

Розглядаючи архівні світлини, можна відслідкувати, наскільки розповсюдженими були написи по тиньку наприкінці ХІХ сторіччя: буквально жодна стіна торговельного району не залишалась без комерційних написів. Вивіска була єдиним засобом ідентифікації закладу, тож в багатьох випадках ставала витвором мистецтва.

 

Варто лише загадати живописи, мальовані видатними майстрами саме як вивіски, - заради них люди приходили в крамницю чи майстерню. Втім, із прогресом та еволюцією органічні були витіснені дешевшими і практичнішими штучними матеріалами (про стереотипи у вивісковій справі трохи нижче), які не завжди є в гармонії з фасадами будівель та історичним середовищем міста.

 

Домінантними стали пластик і акрил, а кольорові рішення залежали швидше від смаку підприємців, ніж від архітектурного середовища, ідентичності міст та аргументованої думки фахівців.

 

Вулиця Станіславова, початок ХХ сторіччя (джерело: zbruc.eu​)​

 

Отже, трохи про стереотипи:

1. Вивіска з органічного матеріалу недовговічна. 
Кожна вивіска буде довговічною, якщо за нею уважно доглядати та не залишати напризволяще, адже вивіска - це ідентифікатор та обличчя закладу, і не тільки її дизайн, а й стан, в якому вона перебуває, багато про що говорять споживачу.

 

Наприклад, метал є найвитривалішим матеріалом: саме з нього роблять дорожні знаки, які мають служити якомога довше, знаходячись при цьому у різноманітних погодних умовах. Крім того, сучасні технології дозволяють підтримувати вивіску з будь-якого природного матеріалу у належному стані завдяки захисним покриттям.

 

​Вивіска з окремих дерев'яних літер. Івано-Франківськ

 

2. Вивіска з органічного матеріалу дорога.

Аж ніяк, ціна багато в чому залежить від розміру вивіски та матеріалів. У сучасному світі вибір матеріалів у секторі органічних є дуже великим, від металевих літер закріплених на фасаді до напису фарбою на стіні.

 

Важливий момент у створенні вивіски, як і будь-якого об’єкта дизайну чи творчості, - це ідея, а от для її реалізації можна знайти різноманітні варіанти. В міському середовищі вивіска має відповідати ширині вулиці, пропорціям будівлі та входу у заклад. Тож у більшості випадків немає потреби у великих вивісках: в сучасному середовищі, перевантаженому візуальному образами, світловими ефектами, рухами та звуками, увагу привертає не значний розмір вивіски, а - передовсім ідея.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Будапешт

 

3. Вивіска з органічного матеріалу непомітна.

Навпаки, якраз завдяки органічному матеріалу (який за другу половину ХХ століття став непересічним) споживач звертає увагу на вивіску.

 

У будь-якому випадку оригінальне естетичне рішення у зручному для сприйняття місцерозташуванні не лишиться без уваги.

 

Крім того, помітність вивіски, знака чи вказівника залежить від того, що саме знаходиться навколо елемента, тобто середовище, в якому хаотично розміщені різні елементи, не залишає шансів на те, аби помітили навіть яскраву та велику вивіску.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Івано-Франківськ

 

В Івано-Франківську, і в Україні загалом, останнім часом з’являється все більша кількість вивісок з органічних матеріалів. Вони мають естетичний вигляд і підкреслюють ставлення підприємця до споживача та міського середовища, а сучасні технології дозволяють реалізувати найрізноманітніші ідеї. Тож чому б не поєднати довговічність і гармонію?

 

Тепле Місто

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


21.07.2017 176 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
17.03.2018
Ростислав Ковтун

Перемогу в шоу «Громада на мільйон» виборола прикарпатська громада - Печеніжинська ОТГ. Фіртка поспілкувалася із головою ОТГ та головний ідейником участі в проекті Ігорем Довіраком.

713
16.03.2018

До Вашої уваги підсумки одинадцятого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика. У випуску говоримо про Росію, Надію Савченко та комуністичні традиції в Івано-Франківську.

819
16.03.2018
Олександр Шевченко

Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам...

434
15.03.2018

Формальним приводом до спілкування з головним тренером БК Говерла Павлом Піскарьовим стали плани команди на плей-оф.

223
12.03.2018
Тарас Прохасько

Оскільки кожен простір є простором ще й тому, що має сполучення з іншим простором, має вхід, вихід, дірку, канал, через які відбуваються перетікання просторів...

442
12.03.2018
Дмитро Рясний

Боротьба за шахти Олександра Януковича набирає обертів. На активи претендують люди енергетичного міністра Ігоря Насалика та команда наближеного до президента нардепа Ігоря Кононенка.

701

Останнім часом мені щось часто доводиться блудити між епохами й імперіями. От і цього разу, повертаючись з південно-східної окраїни цісарства - з Карпат, я потрапив на залізничний двірець.

37

Цікаве питання було поставлене Олегом Головенським саме в визначенні духу чи його феноменології. Звісно, простіше розмірковувати в контексті, а от в аспектах постнауки й міждисциплінарних моментах є питання. Якщо б це питання досліджував Кант чи Дельоз -

27

Його не стало, і прогресивний світ ридма заридав. Ще з місяць будуть жалісливі жаби плавати соцмеражами і розбрискувати цитатки про "темну матерію", "темну енергію", "гравітацію", оплакувати віртуальні частинки субтильного Стіві. Порядна, засмартована ін

221

Колись я визначив для себе роль Дельоза саме в створенні концепції «подія—явище», потім звісно, окреслив важливість Цілого з комбінацій малого, форм з деталей, імен та дієслова.. але завжди було бажання все прищепити до умовного єдиного

410
15.03.2018

У деяких містах планети НЛО бачать особливо часто, зокрема в американському Бостоні. Історія спостережень за непізнаним тут налічує кілька століть. І ось недавно ще один випадок - в Бостоні зафільмували відео з НЛО. Американські автомобілісти рухалися по

343
05.03.2018

Дивні літаючі об'єкти з'явилися в небі Америки. Вони випадково потрапили прямо в прямий ефір американського телебачення. Інтернет вибухнув обговореннями про те, що ж це таке було. Загадкові кадри виклали на Youtube. На відео чітко видно, як безліч сяючих

682
02.03.2018

Вчені знайшли мікроби, які впродовж десятиліть перебували у стані глибокого сну. Після опадів мікроорганізми відновили свою активність. Знайдені мікроби були виявлені у найбільш посушливій частині пустелі Атакама, що у Південній Америці, передає видання

513
24.02.2018

Батьки мусять ставитися до своєї дитини як до людини, тобто дати їй відчути, що вона людина.

1307
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

1548 0
05.03.2018

Один відомий священик, передчуваючи близьку смерть і будучи в лікарні, попросив лікаря покликати до нього мера і губернатора.

947
19.03.2018

Мешканець Івано-Франківська придбав в торговому центрі "Метро" рибу з "сюрпризом".

3367
17.03.2018

Сьогодні, 16 березня, в Івано-Франківську у маршрутки №28 відлетіло заднє колесо. У салоні великогабаритного автобуса "МАН" знаходилися пасажири, але, на щастя, ніхто не постраждав, повідомляє кореспондент Фіртки. У маршрутному таксі під час руху задню

1868
16.03.2018

Відома франківчанка, актриса Ірма Вітовська стала “Жінкою України 2018” в галузі “Культура”.

795
16.03.2018

Вчора, 14 березня до Івано-Франківська зі своїм проектом JuniorZ завітав відомий український шоумен Олександр Педан. Про це інформує кореспондент Фіртки. Після всіх офіціозів Олександр Педан відвідав один із відпочинкових закладів міста, де повеселив ві

728