Опера "Вишиваний. Король України": проєкт, що об’єднав митців з усієї України (ФОТО)

Прем’єра першої української опери про австрійського ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга-Лотаринзького, більш відомого як Василь Вишиваний, відбудеться у квітні 2021-го року у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. Миколи Лисенка.

Про це Суспільному Карпати повідомив режисер опери "Вишиваний. Король України", директор та художній керівник Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський, пише Фіртка.

Композиторка Алла Загайкевич (Київ), автор лібрето Сергій Жадан (Харків), режисер Ростислав Держипільський (Івано-Франківськ), диригентка Оксана Линів (Львів), продюсерка - голова "Центру українських ініціатив" Олександра Саєнко (Відень) - цей проєкт об’єднав митців з усієї України.

Композиторка Алла Загайкевич створила особливу музичну тканину опери: треба було обіграти нелінійний сюжет лібрето, втілити народні теми в сучасні образи, залучивши електронно-акустичні засоби.

"Це музика фонізмів. Музика станів людської душі, історичних станів. Тут і внутрішні, і зовнішні конфлікти: вагання і метання людини, пошуки", – підсумовує головний диригент "Схід OPERA" Дмитро Морозов, який займається підготовкою опери.

У багатьох моментах, підкреслює диригент, музика не є гармонійною, навпаки – конфліктною, бо це зображення історичного конфлікту початку XX століття, у якому опинився Василь Вишиваний. Адже бувши представником монархічної родини Габсбургів, він обирає ідентичність колонізованої країни – українську ідентичність, яка лише починала зринати напередодні 1918-1919 років.

У лібрето Сергія Жадана є фраза:

"Він ніби хоче вплести себе в історію, яка лише пишеться. Він ніби хоче долучитись до чогось, що лише формується, постає з окопів Першої світової. Дивний вибір. Дивний. І небезпечний".

Аналізуючи оперу, Дмитро Морозов пояснює, що на музику ХХ-ХХІ століття, в принципі, не можна дивитися відокремлено від історії.

"Це сторіччя війн. Людська постать відходить на інший план. Вона зневірюється в ідеалах".

Тому й музика має дихотомічний характер.

Щоб об’єднати містерію музики, лібрето та власне дії в опері "Вишиваний. Король України", режисер Ростислав Держипільський обрав конструкцію триярусного українського вертепу.

Це дозволяє відтворити усі темпорально-просторові задуми сюжету, адже там мега різні локації - від вокзалу і Лук’янівської в’язниці, до баталій Першої світової й карпатських лісів, плюс різні часові зсуви.

"Я намагався піти до коріння, до наших джерел. Це може бути аналогія з триярусним вертепом, де є земля, рай і пекло. Конструкція дає змогу відтворити і окопи, поїзди, якими їхали солдати на війну, і звичайні люди, що опинилися у пеклі і в жорнах Першої світової", – говорить режисер.

Ростислав Держипільський анонсує багато метафізики: символів і курбасівських "перетворень" у постановці.

Героїчно-трагічна доля Вишиваного тягне за собою фатальний образ Людини в чорному, який є в лібрето до опери "Вишиваний. Король України". Це взагалі поширений у літературі образ.

В опері Людина в чорному є рівновеликим персонажем з Василем Вишиваним, каже Дмитро Морозов.

"Це такий же головний образ як і Василь Вишиваний. Потрібен дуже сильний співак з дуже гарним баритоном, гарною вокальною технікою, бо він складний для виконання, і це ще й має бути сильний актор".

Ростислав Держипільський трактує його в постановці як alter-ego Василя Вишиваного. Це постійні сумніви головного героя, своєрідний Азазель, наприклад, у фінальній сцені Людина в чорному говорить.

"Ну як, полковнику, що ти бачиш уві сні? / Хто приходить до тебе з нічними прокляттями? / Ти все втратив, полковнику, все програв. / Лишається просто визнати власну поразку".

Паралель із таким фіналом Василя Вишиваного проводить доктор історичних наук Дмитро Білий. Науковець пояснює, що Вільгельм фон Габсбург продовжив традицію, яка йшла зі середини ХІХ століття. Його дядько Максиміліан Фердинанд Йосиф фон Габсбург став імператором Мексики.

"Він вважав, що таким чином допоможе мексиканцям. Хотів позбавитися колоніального тиску, бо Габсбурги мислили себе батьками націй. Але згодом мексиканці стратили його. А пізніше батько Вільгельма Карл Штефан хотів стати королем Польщі, а Василь Вишиваний – королем України. Посилювалося протистояння між батьком і сином".

Тобто, постать Вільгельма фон Габсбурга-Лотаринзького неоднозначна, як може здатися, на перший погляд, як і його мотиви.

Для автора лібрето "Вишиваний. Король України" Сергія Жадана важливим було осмислити події сторічної давнини: простежити, як історія в якийсь момент робить коло з тими самими помилками, а іноді висновками.

"Постать Вишиваного нетривіальна, цікава, заслуговує всіляких згадок і вивчення. Прихід Вишиваного в українство, прийняття ідентичності – це не лише історія. Цікаво подивитися, як і зараз багато людей відкривають для себе Україну, українську історію, українську культуру, українську мову. Наскільки це процес щоразу особистісний, приватний, і надзвичайно індивідуальний", – говорить Сергій Жадан.

Постать Василя Вишиваного, висновує письменник, доводить, наскільки важливими – у світі подекуди цинічному і прагматичному – є цінності, ідеали, і як вони можуть переважати у життєвій долі.


22.01.2021 6077
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

820
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11372 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1974
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1866
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2862
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4760

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

510

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1152

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1666

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1414
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1806
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1631
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8869
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

709
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

788
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1973
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

956
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

452
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

377 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

793 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

836