агенція новин

Олег Гончарук: Спільне завдання влади та громад — примножувати туристичний потенціал Івано-Франківщини

Івано-Франківська область простяглася вздовж осі українських Карпат та складається із самобутніх етнографічних районів — Опілля, Бойківщини, Гуцульщини та Покуття, де збережено національний давньоукраїнський колорит із багатою матеріально-духовною культурою. Звідти — сформований імідж одного з найпопулярніших туристичних регіонів країни.

Водночас Прикарпаття — територія з розвинутою економікою, значним інвестиційним та агропромисловим потенціалом. Про це ведемо мову з головою Івано-Франківської облдержадміністрації Олегом Гончаруком.


— У вересні Президент України Петро Порошенко зазначив, що спостерігається поліпшення інвестиційної привабливості нашої держави. Очевидно, це стосується й Івано-Франківщини?

— Прикарпаття посідає в цьому розрізі провідні місця. Упродовж останніх років область демонструє позитивну динаміку щодо залучення прямих іноземних інвестицій, вона найкраща за цим критерієм серед областей Західної України. Обсяг залучених в економіку прямих інвестицій на 1 липня становив 901 мільйон доларів США. За обсягом іноземних вкладень у розрахунку на одного жителя — майже 655 доларів — Прикарпаття посідає п’яте місце у країні.

Приваблюють промислові підприємства, куди спрямовано 74,1 відсотка до загального обсягу акціонерного капіталу. Значна увага інвесторів прикута до сільськогосподарського виробництва, сфери інформаційних технологій та інших інноваційних напрямів. Інвестиції надійшли від нерезидентів із 50 країн. 92,9 відсотка загального обсягу належить країнам Європейського Союзу.

— На імідж регіону, як відомо, позитивно впливає успішний досвід реалізації інвестиційних проектів.

— На території області працюють представники таких світових брендів, як французька компанія «Saint-Gobain», швейцарська «Swiss Krono», німецька «Leoni», американська «Tyco Electronics» та інші. Співпрацю з інвесторами здійснюємо через створення належних умов для вкладення коштів у нові проекти, відвідування підприємств, ознайомлення з їх діяльністю та проблематикою, надання допомоги в розв’язанні проблем.

Важливою є комунікація з підприємствами з іноземним капіталом. Як результат — в області споруджено або технологічно оновлено низку нових виробничих потужностей у галузях машинобудування, деревообробки, хімічної промисловості, сільського господарства та альтернативної енергетики.

Івано-Франківщина посіла друге місце в рейтингу Regional Doing Business 2018 за легкістю ведення підприємницької діяльності. Він сформований «Спілкою українських підприємців» (СУП) та Офісом ефективного регулювання BRDO. А Міжнародна антикорупційна мережа Transparency International Ukraine (TIU) створила рейтинг прозорості інвестиційної сфери ста найбільших міст України, і перше місце в ньому посів Івано-Франківськ, випередивши Київ та Вінницю.

— Тобто це спростовує усталену думку, що Прикарпаття сильне лише завдяки туризму?

— Івано-Франківщина є однією з найбільш промислово розвинених областей Західного регіону країни, промисловість якої налічує майже 130 великих та середніх підприємств. Там мають стабільну роботу 43 тисячі працездатного населення, що становить 22,3 відсотка всіх зайнятих в економіці.

Основу становлять підприємства паливно-енергетичного комплексу. Генерацію електричної та теплової енергії забезпечують відокремлений підрозділ «Бурштинська теплова електрична станція» ПАТ «ДТЕК Західенерго» та ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова», які утворюють «Острів Бурштинської ТЕС», синхронізований з об’єднаною європейською енергосистемою ENTSO-E.

Провідну роль у розвитку нафтогазової галузі відіграють структурні підрозділи ПАТ «Укрнафта» (нафтогазовидобувні управління «Долинанафтогаз» та «Надвірнанафтогаз», Долинський газопереробний завод, Долинське тампонажне управління). Транспортування магістральними газопроводами через територію області до країн Західної і Центральної Європи здійснює філія УМГ «Прикарпаттрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз», яке має у своєму складі Богородчанське підземне сховище газу. На території області розміщено потужні промислові підприємства—виробники власної продукції. 

ТОВ «Карпатнафтохім» — сучасне, модернізоване за європейськими стандартами підприємство, яке виробляє поліетилен, поліхлорвінілові смоли, хлорвініл, хлор, каустичну соду, є бюджетоутворюючим для Калуша та й області.

ТОВ «Карпатсмоли» — це сучасне високотехнологічне підприємство хімічної промисловості з випуску карбамідоформальдегідних смол, що використовуються у виробництві деревостружкових плит.  ТОВ «Завод ДК «Орісіл» здійснює виробництво аеросилу, який використовується як наповнювач у легкій, хімічній та нафтохімічній промисловості.

ПрАТ «Івано-Франківськцемент» є лідером цементної галузі країни як щодо обсягів виробництва цементу, так і самої технології, де реалізовано інноваційно-інвестиційний проект будівництва заводу з виробництва цементу сухим способом на основі нових енергоефективних екологобезпечних технологій. Тут введено в дію третю технологічну лінію потужністю 1,5 мільйона тонн цементу на рік.

Цьогоріч на Прикарпатті успішно реалізують низку інвестиційних проектів, зокрема й розпочатих у попередні роки. До прикладу, вагомий внесок у галузі машинобудування роблять завод із виготовлення електрокабельної продукції ТОВ «ЛЕОНІ Ваерінг Системс УА ГмбХ», де працюють понад 1300 прикарпатців. Триває будівництво другої черги заводу, запуск якої заплановано на кінець цього року.

Підприємство ТОВ «Електролюкс Україна» на 15 відсотків збільшило виробництво пральних машин. На ТОВ «Дена Метал Україна» введено в експлуатацію автоматичну лінію порошкового фарбування, що дало змогу освоїти виробництво високотехнологічної продукції. ДП ВО «Карпати» впроваджує новий проект із виробництва джгутів для автомобілів марки «Шкода».

Нарощування виробництва нових видів продукції, зниження її собівартості шляхом модернізації виробничих процесів, застосування передових безвідходних та енергозберігаючих технологій дали значний позитивний результат. Індекс промислової продукції в січні—серпні порівняно з відповідним періодом попереднього року досяг 114,7 відсотка, що є найвищим показником серед регіонів країни.

За перше півріччя промислові підприємства отримали 2,6 мільярда гривень прибутку за частки прибуткових підприємств 77,3 відсотка. Обсяг освоєних капітальних інвестицій становить 1,3 мільярда гривень.

— Нині енергоефективність та використання відновлюваних джерел енергії стали насправді актуальною потребою часу, яка не тільки врегульовує  питання енергопостачання, а й розв’язує низку екологічних, економічних та соціальних проблем.

— На теренах області стрімко зростає кількість об’єктів у сфері відновлюваної енергетики, вже функціонує 15 промислових сонячних електростанцій загальною потужністю понад 55 МВт. Кількість збудованих СЕС зросла вдвічі, з початку року введено в експлуатацію вісім і стільки ж планується ще запустити.

Цей напрям викликає інтерес не тільки в держави та власників бізнесу, а й у пересічних громадян—власників приватних домогосподарств. Жителі нашого краю почали встановлювати потужні сонячні панелі. Майже 300 домогосподарств приєдналося до електричних мереж АТ «Прикарпаттяобленерго» (6-те місце у країні).

— В області успішно триває адміністративна реформа. Чи не так?

— 15 прикарпатських громад пройшли відбір Програми «U-LEAD з Європою» в модернізації та створенні ЦНАП. Уже незабаром їх мешканці отримають кращий доступ до адміністративних послуг у комфортних умовах. Це найбільша кількість успішних заявок серед усіх областей країни.

Об’єднані територіальні громади активно впроваджують заходи з енергоефективності. Спільно з фахівцями Енергетичного інституту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» реалізують проект із підтримки у сфері енергоменеджменту та з енергозаощадження.

— Добробут населення краю пов’язаний із поліпшенням надання медичних послуг. Що тут зроблено?

— Наведу лише кілька цифр. За 9 місяців придбано 98 одиниць медичного обладнання на 26704,4 тисячі гривень. 11 із них — за кошти обласного бюджету. Це, зокрема, апарат наркозно-дихальний для Прикарпатського онкологічного центру, відеобронхоскоп для обласного фтизіопульмоцентру, апарат штучної вентиляції легень для обласної дитячої клінічної лікарні, дві рентгендіагностичні системи для Лисецької та Брошнівської лікарень, обладнання для інтенсивної терапії. За кошти місцевих бюджетів — 74 одиниці медичного обладнання. 13 одиниць надійшло як благодійна допомога.

— Зупинімося й на агропромисловому секторі економіки. Адже традиційно Івано-Франківщина є лідером щодо обсягів виробництва продукції сільського господарства в розрахунку на 100 гектарів сільгоспугідь.

— За рахунок упровадження маловитратних ресурсозберігаючих сортів і гібридів узято курс на інтенсифікацію виробництва рослинницької продукції. Завдяки застосуванню новітніх технологій вирощування зернових культур цьогоріч матимемо не менший врожай, ніж торік. Уже намолочено 487 тисяч тонн зернових і зернобобових культур, що на 4,8 відсотка більше відповідного періоду минулого року.

Важливим є не тільки зростання кількісних показників аграрної продукції, а й її якість, яка б відповідала європейським стандартам, що дасть змогу розширити ринки збуту продукції як у нашій країні, так і за її межами. На 33 підприємствах харчової та переробної промисловості впроваджено європейську систему НАССР, дев’ять підприємств мають дозвіл на експорт продукції до країн ЄС та Митного союзу.

Завдяки залученню інвестицій у регіоні реалізуються проекти щодо створення нових і реконструкції діючих виробничих потужностей агропромислових підприємств. ТОВ «Ґудвеллі Україна» продовжує будівництво комплексу будівель та споруд сільгосппризначення для обслуговування свинокомплексу в Тустані Галицького району. ФГ «Персей Агро» споруджує тваринницький комплекс у Чесниках та приміщення для зберігання зерна в Конюшках Рогатинського району, ФГ «Еко-Карпати» і ПП «Флора Долинщини» посадили ягоди відповідно на площах 11 та 4 гектари.

Залучаємо проекти міжнародної технічної допомоги для розвитку сільськогосподарської кооперації. У рамках реалізації Меморандуму про взаєморозуміння між обласною державною адміністрацією та канадською неурядовою організацією «SOCODEVI» отримуємо консультативну й технічну допомогу щодо розвитку молочарських кооперативів і сімейних ферм. Продовжуємо співпрацю з польськими партнерами з Підкарпатського аграрно-споживчого кластера «Агро-Карпати» у сфері розвитку кластерної форми організації виробництва в сільському господарстві.

— Якісні автомобільні дороги є важливою складовою піднесення економіки для кожного регіону. Чим тут можете похвалитися?

— Добрий стан дорожньої інфраструктури — ще й запорука привабливості територій, поліпшення добробуту людей. Передумовою прогресу в туристично-рекреаційної галузі, економіці є утримання автошляхів у належному транспортно-експлуатаційному стані. В області успішно триває реалізація державної програми «Розвиток дорожнього господарства областей української частини Карпатського регіону». Насамперед ідеться про відновлення доріг, що зв’язують сусідні області. Накладає додаткову відповідальність і статус прикордонного регіону.

— І насамкінець про туристичну галузь.

— Зважаючи на задекларовану пріоритетність цієї сфери, ведемо активну співпрацю з бізнесом щодо реалізації спільних проектів. Адже туризм — це не тільки відпочинок і бізнес, а й потужний інструмент зміцнення миру у світі. Торік Прикарпаття ввійшло до трійки лідерів за кількістю внутрішніх та іноземних туристів, за надходженням доходів від надання туристичних послуг. Область відвідали понад два мільйони туристів та екскурсантів. Це призвело до зростання як доходів суб’єктів туристичної діяльності, так і надходжень до бюджетів усіх рівнів. Зокрема, туристичний збір торік становив три мільйони гривень, а вже за 9 місяців поточного зібрано 2,95 мільйона.

Щороку відкриваємо нові туристичні локації та рекреаційні зони. У рамках реалізації проекту ЄС «Івано-Франківська область — край для туризму» споруджено візит-центри у Галичі та Ільцях Верховинського району. Нові оглядові майданчики, відпочинкові зони, прознаковані маршрути, інформаційні стенди і вказівники з’явились майже в усіх районах. Розпочали реалізацію проектів «Світ Карпатських розет — заходи зі збереження унікальності культури Карпат», «Карпатська мережа регіонального розвитку».

Активно працюємо над організацією заходів подієвого туризму. Найбільшу увагу привертають міжнародні: мистецький фестиваль країн Карпатського регіону «Карпатський простір», «Свято ковалів», гуцульський фестиваль, а також всеукраїнський фольклорний фестиваль «Писанка», гуцульське народне дійство «Полонинське літо» та низка інших.

Цьогоріч уперше організовано масштабний міжнародний форум Східної та Центральної Європи Via Carpatia. Цей захід став чудовою нагодою для промоції нашої етнокультурної спадщини і туристичного потенціалу Карпат. Спільне завдання влади та громад — примножувати туристичний потенціал Івано-Франківщини та не забувати про сталий розвиток територій.

Людмила Стражник, Голос України

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (2)

Çàãðóçêà...
HH 2018.11.07, 14:39

І ні слова про те, що скаоро в Карпатах туристи будуть дивитися на лисі гори, на яких не буде дерев а тільки кущі після суцільних вирубок.

Олег 2018.11.15, 14:07

Маю багато проектів по популяризації  туризму на Прикарпатті.Частина з них вже втілена в друкованих виданнях.Самотужки важко їх реалізовувати, На словах від владних сруктур повна підтримка і розуміння,але коли звертаєшся за реальною, навіть невеликою фінансовою підтримкою проекта,сітуація міняється.

16.05.2019
Наталія Храбатин

Чи правлять масони світом? В якій мірі вони контролюють українську економіку та політику? Масони не дуже поспішають розповідати про свою діяльність та ділитися планами.

3416
13.05.2019
Марія Лутчин

Туреччина, Єгипет, Болгарія, Чорногорія, Таїланд чи навіть Шрі-Ланка. Такі вже звичні місця для відпочинку закордоном для українського туриста.

1603 1
10.05.2019
Володимир Омом

Андрій Ділай, колишній гравець  футбольної команди Івано-франківська, що брала участь у чемпіонаті  СРСР серед команд Першої ліги.

1069
10.05.2019

На Прикарпатті, як завжди, не обходиться без парадоксів. Що більше місто – то бідніший міський голова. Натомість мери невеликих містечок купаються у розкошах.

1613
07.05.2019
Лілія Маршалко

Упродовж трьох днів Івано-Франківськ став столицею  живопису, скульптури, літератури, кіно, театру, музики та народних мистецтв.

1107 1
02.05.2019

Щороку для покращення соціально-економічного розвитку Івано-Франківської області Кабмін виділяє грошову допомогу у вигляді субвенцій.

936

Ми живемо за часів швидких змін. Смисли легко – й, здається, безтурботно – переливаються у нові форми.

926

Мерська услужливість = ризик фінансових втрат. Про землю, "алхіміків", новий генплан і приховані мотиви. Фахівцям і "чайникам".

1194 2

Політика розкриває себе повноцінно в дихотомії — свій чи чужий: свій зі своїм метаболізмом; чужий — з іншородним.

694

Поки перейдемо до політики, зачепимо іншу тему. Прийшла весна.

1144
20.05.2019

 Уфолог Скотт Уорінг опублікував на своєму сайті новий матеріал. 

96
08.05.2019

Існує теорія, згідно з якою Гітлер створив загін мутантів, і вони можуть почати космічну війну.

570 1
15.04.2019

Нещодавно над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС було виявлено таємничий літаючий об'єкт.

1808 4
13.05.2019

12 травня, з нагоди Дня матері, Архієпархія УГКЦ організувала Молитовну ходу Вервиці вулицями Івано-Франківська.

1736
03.05.2019

Згідно з писаннями та переказами, точним відображенням яких є церковний календар...

518 1
20.05.2019

Вечоріло. Битим шляхом йшло двоє подорожніх — батько й семирічний син.

100
20.05.2019

Протягом тижня на території Івано-Франківської області через сильні зливи підтоплено будинки, пошкоджено мости та дороги.

5440
19.05.2019

Державний реєстратор Богородчанської селищної ради Івано-Франківської області Орися Гринишин у своїй декларації про майновий стан за 2018 рік вказала, що володіє церковною спорудою.

2325
19.05.2019

У п'ятницю, 17 травня в Києві відбувся XXII Національний конкурс краси і таланту "Королева України-2019".

999
18.05.2019

У селі Микуличин після проливної короткочасної грози підтопило приватні будинки та кілька доріг, десятки дворів зазнали колосальних збитків.

7999