Очисні споруди на Прикарпатті: відмиті мільйони?

 

/data/blog/81253/b60525f15a13f4ec29844ecd9a44d5e0.jpeg

 

Очисні споруди у Товмачику, на які виділили понад 7 млн. гривень і запустили три роки тому, весь цей час працюють неефективно.

 

До очисних не можуть підключити житлові будинки і навчальні заклади села. Стоки скидають у притоку Прута, а всього за п’ять кілометрів знаходиться міський водозабір Коломиї. 

 

Партія «ВОЛЯ» разом з громадськістю та журналістами здійснила екорейд і перевірила стан очисних споруд у селі Товмачик та П’ядики Коломийського району.

 

Активісти вкотре переконалися у неефективному господарюванні та використанні коштів екологічних фонду на Прикарпатті.

 

Виправний заклад, у якому відбувають покарання близько півтисячі ув’язнених, неодноразово штрафували через викиди нечистот у притоку Прута.

 

Після повені 2008 року, старі очисні, які збудували ще наприкінці 60-х років минулого століття були остаточно зруйновані.

 

Нові – вартістю понад 7 млн. гривень запустили у 2012 році. За рік до того рішенням сесії Івано-Франківської обласної ради виділили перший транш майже 1,5 млн. гривень. 

 

Всього за п’ять кілометрів від "зони" розташований водозабір міста Коломиї, який забезпечує питною водою мешканців райцентру. Якої ж якості воду споживали коломияни? На жаль, сьогодні питання з очисними у Товмачику не закрите. Активісти «ВОЛІ» пересвідчилися, що неочищені як слід стоки з колонії і чотирьох багатоповерхівок продовжують скидати у ріку. 

 

«Каналізаційна гілка, яка проходить через колонію постійно забита, будинки до очисних підключені, але не можуть скинути туди стоки, — каже сільський голова Товмачика Віктор Григорчук. – Основна причина - каналізаційна мережа стара». 

 

З багатоповерхівок усі стоки потрапляють у кілька колодязів неподалік житлового масиву.

 

За нескладними підрахунками, якщо у 60 квартирах мешкає по 2 людей, а згідно норм на добу один мешканець може використати до 200 л води, то виходить приблизно 24 кубів стоків кожного дня. У такому разі нечистоти з колодязів потрібно викачувати щодня кілька разів. Звісно, що місцеві мешканці цього не роблять. 

 

Еколог експерт Володимир Красноштанов вважає, так забруднюються підземні води, бо не викачані стоки просочується у водоносні горизонти. Така ж проблема із сільською школою, нечистоти звідти теж нікуди скидати. Сільголова Товмачика дивується, навіщо такі дороговартісні очисні, якщо мешканці населеного пункту не можуть ними користуватися?

 

«Визначити ефективність роботи цих очисних споруд не можливо з першого ж дня їх запуску, тобто з січня цього року, коли підписали акти прийому-передачі, – переконаний член обласної Ради партії «ВОЛЯ» Михайло Якимчук. – Більше того, вже півтора року екологічній інспекції відповідною постановою Уряду заборонено здійснювати будь-які перевірки і складати протоколи».

 

Мул, що осів на дні очисних свідчить, що вони не працювали. На місці активісти «ВОЛІ» застали працівників фірми, яка будувала очисні споруди.

 

На їх думку, треба знову робити пусконалагоджувальні роботи, а це займе близько двох місяців. Неочищені стоки знову будуть потрапляти у водойму. 

 

Начальник інженерно-технічного відділу виправної колонії № 41 Тарас Якимищак переконаний, що очисні споруди у Товмачику працюють хоч і незадовільно, але все-таки якось очищують воду, бо минулі роки стоки лишень хлорували і скидали у Прут.

 

З його слів, проби очищених стоків відбирали один раз, минулого року у грудні, і виявили перевищену норму фосфатів.  Наступним об’єктом перевірки стало село П’ядики, тут мають намір збудувати очисні споруди вартістю 23 млн. гривень, потужністю 500 м куб.

 

Кошти планують виділити з екологічного фонду Івано-Франківської області. Бюджет якого завдяки екологічним податкам промислового гіганта – Бурштинської ТЕС, є третій в Україні, попереду лише Дніпропетровська і Донецька області. Загалом цього року зі 115 млн. гривень екоподатку обласною радою на природоохоронні заходи спрямовано 46,8 млн. гривень.  На думку Михайла Якимчука, вартість очисних споруд для села П’ядики не може складати пів нинішнього бюджету екофонду Прикарпаття. До того ж, інші райони області – Болехів, Рожнятів, Ворохта взагалі існують без очисних. 

 

Активісти «ВОЛІ» разом із сільським головою і представниками комунальної служби виїхали на місце старих очисних у П’ядаках. 

 

«Ми оглянули об’єкт, який розрахований на 100 м куб стоків щодоби. Він у доброму стані, лише колектор потребує ремонту, тим більше сьогодні очисні не завантажені, — розповідає Якимчук. – Щодо нових очисних, не проведено тендеру, хоча вже готують проектно-кошторисну документацію. Ми вимагаємо, щоб по даному об’єкт провели відповідну експертизу, а тендер відбувся прозоро із залученням громадськості».

 

Володимир Красноштанов, який здійснював перевірку практично усіх очисних споруд в області, впевнений, що такої потужності очисних в П’ядиках не потрібно, адже це зайві мільйони з бюджету. Крім того, чи зможе село обслуговувати і плати витрати за воду та електроенергію. А це десь 2-4 тис. гривень щодня.

 

На його думку, очисні можна будувати наполовину меншої потужності, згодом якщо споруди не справлятимуться з очисткою стоків добудувати необхідні модулі. 

 

«Треба міняти колектор на старих очисних, він просів під землею. Для цього ми не маємо грошей. Як не прикро, але відсутній державницький підхід до охорони навколишнього середовища, ми усі живемо нинішнім днем», - каже сільський голова П’ядиків Роман Сікорський

 

Нагадаємо, партія «ВОЛЯ» вимагає від Івано-Франківської облдержадміністрації надати інформацію скільки коштів екологічного податку надійшло протягом 2011-2014 років, на які об’єкти ці гроші витратили.

 

Також підготувати та оприлюднити звіт про здійснення даної програми з актами виконаних робіт, а до розробки проекту наступної обласної програми охорони довкілля на 2015-2020рр. залучити громадськості та експертів.

 

На переконання активістів партії «ВОЛЯ» далі фінансувати екологічну програму до 2020 року без повного та прозорого звіту за попередні п’ять років та притягнення до кримінальної чи іншої відповідальності посадовців, які бездумно витрачали мільйони - неможливо.


09.07.2015 435 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

523
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11015 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1841
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1738
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2743
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4599

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

338

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1041

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1452

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1326
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1703
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1513
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1228
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

597
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

672
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1867
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2092 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20367
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

342
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

696 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

728
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1077