Обов’язкове ЗНО з математики, зарплати вихователям та освітні ноу-хау: Ганна Новосад про плани Міністерства освіти на новий навчальний рік

Традиційно «Сніданок з 1+1» запрошує до студії представників уряду, аби з перших вуст отримати відповіді на питання, які хвилюють мільйони українців.

Цього разу гостею ефіру стала Міністр освіти і науки України Ганна Новосад.

Міністерство освіти і науки України на новий навчальний рік з вересня 2020 року запланувало багато новацій, направлених на підвищення якості освіти, покращення умов для вчителів, викладачів, учнів та студентів.

Серед очікуваних змін - обов’язкове ЗНО з математики, нові правила сертифікації вчителів, реформа дошкільної освіти та перші кроки до запровадження принципу «гроші ходять за вихователем». Після анонсування цих змін в українців з’явилося багато запитань. Відповіді на них у студії «Сніданку з 1+1» отримував Єгор Гордєєв.

ЗНО з математики стане обов’язковим

Цей рік в Україні оголошено роком математики. І саме у 2020-2021 навчальному році математика буде серед обов’язкових предметів ЗНО, яке складатимуть абітурієнти. За словами Ганни Новосад, хоча ЗНО з математики і стане обов’язковим, але його результати не впливатимуть на вступ на гуманітарні спеціальності. 

«Так, у 2021 році математика буде серед обов’язкових предметів ЗНО. Але щоб ні у кого не було страху, для вступу у вищі навчальні заклади цей сертифікат з математики необхідно буде подавати лише на ті спеціальності і програми, які при вступі цього вимагатимуть. Припустимо, якщо дитина складе математику не дуже добре, то на її вступ  - якщо вона виступатиме на гуманітарний напрямок - це не впливатиме. Тому давайте перестанем боятися і почнемо готуватися», - пояснила міністр.

Міністерство освіти по затвердженій програмі вже розробило демонстраційні тести з математики, які кожен охочий може побачити на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Тест з математики буде складатися з двох рівнів - базового та поглибленого. Діти, які навчаються у звичайних школах, проходитимуть тест з математики базового рівня. Але також буде тест поглибленого рівня для тих дітей, які навчаються в профільних школах і класах.

Сертифікацію вчителів зможуть проводити приватні компанії

Серед інших ноу-хау - вчителі зможуть підвищувати свою кваліфікацію не лише через державні установи, але і приватні.   

Як розповіла Ганна Новосад, в планах міністерства - демонополізація ринку освітніх послуг. Це означає, що можливість проводити сертифікацію вчителів отримають всі учасники ринку - приватні установи, університети, приватні компанії та інші. Таким чином вчителі отримують можливість обирати, як вони хочуть забезпечувати свій професійний розвиток і обирати напрямок і місце, де вони хочуть це робити.

«Ми будемо таким чином розвивати ринок приватних освітніх послуг, який часто є більш якісним. І будемо це фінансувати з державного бюджету», - підтверджує міністр. 

Запровадження принципу «гроші ходять за вихователем» у дитсадках

Щодо продовження реформи НУШ, у 2020 році міністерство освіти планує масштабно працювати над змінами закону про дошкільну освіту.

«Нам дуже важливо прив'язати розпочаті зміни у НУШ до відповідних змін у дошкільній освіті. Адже це та сама дитина, яка ходила у садочок, потім приходить до школи. Але зараз у закладах дошкільної освіти змін як таких немає. Тому 2020 рік ми хочемо присвятити, у першу чергу, зміні закону про дошкільну освіту. Це такий бюрократичний інструмент, але ми хочемо закласти деякі нові принципи, зокрема, варіювати форму здобуття дошкільної освіти і розширити можливості раннього розвитку», - коментує Новосад.

На питання, чи планується підвищення зарплати вихователям дитсадків, міністр відверто коментує: «Без зміни того, як ми загалом фінансуємо дошкільну освіту, суттєво підвищити заробітні плати вихователям буде надзвичайно складно. Це все муніципальний бюджет, на який уряд не має фактично жодного впливу. Ми можемо постановою оклад підвищити, але чи зможуть його на місцях виплачувати, це питання місцевих бюджетів».

За словами Новосад, саме тому у законі про дошкільну освіту планується запровадження нового підходу до її фінансування - підняття фінансування дошкілля на центральний рівень і впровадження принципу «гроші ходять за вихователем».

«Ми можемо визначити базову вартість здобуття дошкільної освіти і фактично сплачувати  закладу дошкільної освіти за дитину відповідно до певної базової вартості. Тому що зараз ми фінансуємо лише садочок і не знаємо, скільки в ньому є дітей, і не прив’язуємо фінансування дошкілля до цього. Тому хочемо переглянути те, як ми фінансуємо дошкілля, і в тому числі заробітну плату вихователям. Це складний довгий процес, зараз будемо тільки розпочинати дискусію всередині комітету ВРУ», - пояснила нововведення Новосад.

Серед інших планів - створення програм підвищення кваліфікації для вихователів дитсадків, програм професійного зростання та тренінгів. 

Дивіться більше  - у сюжеті «Сніданку з 1+1».


14.01.2020 1255
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

977
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2396
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2049
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2080
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6324 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2373 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

241

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1063

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1047

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1313
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

183
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

530
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1987
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26423
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

481
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10390 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7931
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

475
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

334
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

481
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

558
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1503