агенція новин

ОБОРОНА

 

 

Нам казали: насолоджуйтесь війною, мир буде жахливим. Проте, й цю насолоду в нас вкрали книжники і фарисеї.

 

Ми сяк-так примирилися з відсутністю шпаг у офіцерів на полі бою, але коли нещодавно американці об'явили за скасування багнетів, я став пацифістом.

 

Проте, не все було втрачене!

 

Інтернет приніс благу звістку: Бундесвер відновив кавалерію! Виявилося, що боротися з партизанами в локальних конфліктах не можливо лише ракетними військами стратегічного призначення. Щоправда, сідло впровадили американське, себто пересуватися клусом вони не зможуть, лише чвалом й кроком.

 

Цікаво, що новій німецькій кінноті протиставлять французи?

 

Один френд з інтернетів припустив, що французи, як завжди, найматимуть польських уланів.

 

За 20 років після розпаду Варшавського договору, краху СРСР та припинення гонки озброєнь, воєнний бюджет США зріс у два з половиною рази. Графік американських воєнних витрат - це хвиляста лінія, яка йде вгору.

 

Європейські країни перебувають в економічній кризі, проте, витрати на оборону вцілому не скорочують. На один відсоток скоротила Британія, бо вона виділяє збройним силам більше коштів, ніж ті можуть витратити.

 

Не зважаючи на зменшення надходжень від Газпрому, Москва збільшує фінансування армії, й планує дуже коштовне переозброєння. Днями вона провела наймасштабніші за 20 років навчання ядерних сил.

 

З цієї тенденції трохи випадає Україна, але на тлі урізання фінансування Збройних сил, дедалі потужніше фінансуються спецпідрозділи Внутрішніх військ, їхня чисельність зростає. Й це розумно, адже найнебезпечнішим ворогом Української держави є український народ.

 

Можуть зауважити, що ВПК з'їдає свій відсоток ВВП, бо на нього зав'язано стільки населення, бюрократії, промисловості й суспільної інерції, що їх небезпечно недофінансовувати. Народ, який не хоче годувати армію, буде годувати хунту. Цікаво, що ті самі американці, навчені гірким досвідом антивоєнної кампанії часів В'єтнаму, легше сприймають витрати на афганську війну, ніж на реформу системи охорони здоров'я.

 

Втім, аналіз бюджету може призвести лише до тривіальних висновків, на зразок необхідності заощадження, що завжди має руйнівні наслідки. Справжнє осягнення можливе лише через художні засоби. Бо людина пізнає світ тими самими інстументами, якими Бог створив його.

 

В Україні протікала ( швидче - нагромаджувалася ) творчість одного з найвизначніших митців ХІХ ст. Тотлебена. Він експериментував з інсталяціями на грунті фортифікації. Його укріплення, зокрема Лисогорський форт у Києві - це чисте мистецтво не замулене брутальними потребами оборони. Його стиль можна характеризувати, як "неоархаїку", він навіяний аллюзіями Змієвих валів - дивовижних споруд наших предків, якими не можливо було захиститися від печенігів, але можна було вразити уяву цих підступних кочівників.

 

Виключно геометричнi розрахунки i пояснення фортифiкацii є рудиментами примітивного просвітництва. Бiльшiсть фортечних споруд була покликана до життя вигаданими страхами й cпоруджена пiд впливом естетичних уявлень та амбiцiй. Отже, геометрiя має бути пояснена психiатрiєю. Я нинi пишу ессе "манiакально-депресивний полiгонал Тотлебена на Лисiй горi у Києвi" (дивіться в наступних серіях).

 

Все це стосується не лише фортифікації, але оборони вцілому. Армія потрібна народу аби боронитися від суспільних неврозів, а також тому, що це красиво. Мистецтво війни - це в першу чергу мистецтво. Навідміну від знарядь праці, зброя найчастіше красива (навіть кулемет Максима має своєрідну кумедну грацію). Можна медитувати, наприклад, на австрійську кавалерійську шаблю, а на токарний станок - ні.

 

Принцип стратегії вісімнадцятого ст.: "битва - це рвотне для хворого, коли не лишається нічого іншого". Моріц Саксонський віддавав перевагу маневру перед стріляниною. Нині переозброєння, обмеження озброєнь, сварки навколо ПРО - все це нерухомі маневри, аби обійтися без "рвотного".

 

Розповідає Річард Ф. Бьортон, а він чув від Р. Шомбурга, а той бачив в індіанців Демагара, що коли хлопчика посвячують в юнаки, йому дають твердий камінь, який той має відшлифувати руками. Буває хлопчик стає чоловіком до того як виконає це завдання.

 

Людина дорослішає, тобто стає вповні людиною, коли зосереджується на безсенсових речах, які не дають жодної практичної користі. Вони і є найважливішими. Те саме стосується всього суспільства, для якого армія - це індіанській педагогічний камінець.

 

Але є одна річ, яка бентежить: не зважаючи на надмір військовиків, війни таки трапляються.

 

Людям лише здається, що вони згодні сплачувати податки на військо бо мріють за мир. Насправді, вони мріють за війну.

 

Чоловік, який купляє АКМ під евфемізмом "мисливський карабін" виправдовує це для себе міркуваннями безпеки, а насправді хоче постріляти. В начальника.

 

Коли нації накопичують озброєння, вони на військових складах зберігають на депозиті волю.

 

"Всі значні постфрейдистські відкриття в психології підтверджують теорію Ніцше... - неврастенія виникає в результаті невикористаної волі" (Уїлсон).

 

Для того, щоб пояснити захворювання самого Ніцше, доведеться скористатися арсеналом не психології, але демонології.

 

Життя - це підготовка до чогось, що ніколи не станеться - казав Єйтс, який не знав, що незабаром станеться Світова війна.

 

Мені теж поталанило: я був знайомий з людьми, які знали тих, хто допомагав тим, хто був потерпілим від тих з ким сталося.

 

Я за мирне життя. Бо звичайний філістерський гоп-стоп значно приємнішій за, наприклад, атаку стримуючого опорного пункту у складі посиленої мотострілецької чоти.

 

Але війна буде, бо її щось давненько не було.

 

В одній малобюджетній чорнушній американській комедії почув гарний, мйже шекспірівської сили діалог:

 

- Дивись, він вмер!

- Так, це побічний наслідок ножа в спині...

 

Побічні наслідки бувають несподівані.

 

Дмитро Корчинський,

Cпеціально для ТСН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи варто дозволити в Україні вільне володіння зброєю?

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (2)

Çàãðóçêà...

O-o-o! 2013.03.11, 18:15
Як завжди, красиво та розумно!
Я 2013.03.13, 16:03
Шлях держави в майбутнє у верховній раді мали б визначати хоча б напів-філософи, мислителі з життєвим досвідом. А не директори-господарники чи інші спеціалісти та пройдисвіти. Нам ще дуже далеко до цього, тому й бідуємо...
13.09.2019
Марія Лутчин

У неділю, 13 жовтня у Дністровському каньйоні відбудеться вже традиційне «Свято неба». Унікальне свято парапланеризму та дельтапланеризму цьогоріч пройде у форматі «Eco-Active Life Style».

982
11.09.2019
Олена Британська

На форумі запрошені спікери обговорювали, що потрібно для залучення інвестицій та які умови зараз диктує світ, розглядали практичні кейси та підводні камені.

546
09.09.2019
Люся Грибик

У сучасному світі кожна жінка повинна мати кваліфікованого лікаря - гінеколога.

5052 2
09.09.2019

Напередодні матчу у Вільнюс «висадився» величезний десант українських вболівальників, який фактично «залив» столицю Литви синьо-жовтим кольором.

886 2
09.09.2019
Марія Лутчин

Тарас Назарук - керівник салону VOLT, який спеціалізується на доставці автомобілів зі США "під ключ". Компанія у своїй роботі керується принципом збереження довкілля через популяризацію електромобілів у місті.

1457
08.09.2019
Олена Британська

Як зародилась ідея, про що говоритимуть та чому проведення форуму важливе не лише для Калуша, а для західної України Фіртка розпитала у одного з ініціаторів та організаторів його проведення.

1856 2

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

344

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

1848 2

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

605 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

2256
11.09.2019

Здається, Всесвіт ніколи не перестане нас вражати!

214
30.08.2019

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

869
25.08.2019

НАСА розслідує заяву про те, що астронавтка Енн Макклейн отримала доступ з Міжнародної космічної станції до банківського рахунку своєї колишньої лесбійської партнерки.

626
30.08.2019

У паломницькому центрі села Старуня при парафії св. Апостолів Петра і Павла відбулися нічні чування.

604
29.08.2019

Калуське єврейське кладовище продовжує бути цікавим об'єктом для наукових досліджень.них епох.

1427
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

808
15.09.2019

Громада села Стопчатів, що на Івано-Франківщині, занепокоєна тим, що відбувається з трьома маленькими сусідськими дітьми.

2659
14.09.2019

Письменниця Ірена Карпа відвідала фестиваль Meridian Czernowitz, який відбувався у Чернівцях впродовж 5-8 вересня. 

3792
13.09.2019

Тіна вбралася у напівпрозору ажурну сукню з глибоким декольте до пупка і зі шлейфом.

4129 1
12.09.2019

Як видно з відео, лише вчасна реакція водія дозволила уникнути наїзду на пішохода, що могло мати надзвичайно тяжкі наслідки.

3442