Обмороження, допомога при обмороженні

 

/data/blog/99443/f28218e5e0af6bf7db7c0169ccacf4ec.jpeg?hash=2016-01-25-14-46-19

 

Що таке обмороження?

 

Відмороження - ушкодження тканин, викликане впливом низьких температур. Надмірно низька температура навколишнього середовища, також як і висока, може чинити негативний вплив на організм людини. Обмороження може бути викликано поступової або швидкою втратою тепла тілом. Обмороження може піддатися все тіло або окремі його частини (наприклад, руки, ноги, пальці, вуха). Обмороження вражає тканини майже також як і опік.

 

Ознаки обмороження

  • Бліда шкіра, при зігріванні червоніє.
  • Бульбашки.
  • Колір шкіри варіюється від темно-коричневого до чорного.


Що відбувається при обмороженні?

Організм поступово замерзаючого людини намагається компенсувати втрату тепла, зменшуючи приплив крові до поверхні тіла, а тіло, в свою чергу, зменшує тепловіддачу. Під час поверхневого відмороження відбувається закупорка капілярів, здатна спричинити гангрену.

 

При замерзанні всього тіла звужуються кровоносні судини, викликаючи ішемію шкіри, яка блідне, з'являється гусяча шкіра. Організм починає виробляти більше тепла, що виникає тремтіння м'язів, що також сприяє додаткової вироблення тепла. Якщо всі ці заходи самозахисту організму при тривалому впливі холоду не допомагають, то загальне переохолодження (гіпотермія) неминуче. При замерзанні відчувається печіння, пізніше втрата чутливості, а при зігріванні виникає досить сильний біль. Порушується периферійний кровообіг, серцебиття і дихання стають все рідше і слабкіше, нарешті, повністю порушується обмін речовин. Температура тіла падає до критичної межі і становить 25°С, настає смерть.

 

 

Ступені обмороження

При впливі холодом тільки на окремі частини тіла з'являється місцеве ураження шкіри і тканин - обмороження, що нагадує опік. Ступені обмороження, також як і опіків, можуть бути різної тяжкості:

 

I ступінь - уражаються поверхневі шари шкіри. Шкіра стає блідою. При зігріванні відмороженою частини тіла кровоносні судини залишаються розширеними, тому почервоніння ураженої частини тіла зберігається.

 

II ступінь - уражається шкіра, утворюються бульбашки. При нормалізації кровообігу крізь уражені стінки кровоносних судин в шкіру проникає серум (сироватка крові), утворюються бульбашки. Через деякий час бульбашки заживають, не залишаючи рубців.

 

III ступінь - уражаються глибокі шари шкіри і підшкірна тканина. Кровообіг недостатньо, частина тканин гине. Колір шкіри в місцях, уражених холодом, від темно-коричневого до чорного.

 

IV ступінь - некроз не тільки м'яких тканин, але і кісток, виникає гангрена.

 

Перша допомога при обмороженні

Зігрівати замерзлого людини необхідно поступово. Найкраще це робити у ванні або під душем. Вода не повинна бути занадто гарячою, її температуру слід підвищувати поступово. Замерзлий чоловік дуже добре відчуває «повернення життя» в уражені тканини тіла: в тих місцях посилюється бігання мурашок, може з'явитися навіть біль. Після нормалізації кровообігу у всіх частинах тіла людини необхідно укласти в ліжко, так як його серцево-судинна система сильно ослаблена. Крім того, при переохолодженні підвищується ризик інфекційних захворювань. Відморожені кінцівки не слід масажувати і сильно розтирати. Після нормалізації кровообігу виникає припухлість, біль, піднімається температура. Ступінь ураження тканин можна визначити тільки через деякий час. Звичайно контури загиблих тканин стають виразними через кілька діб.

 

Відмороження III і IV ступеня повинен лікувати лікар, навіть у тому випадку, якщо площа ураження шкіри невелика.

 

Уражені ділянки шкіри лікар змаже спеціальною маззю. Загиблі тканини, якщо вони не відокремилися внаслідок відбуваються в організмі реакцій, іноді доводиться видаляти хірургічним шляхом. Лікар також повинен стежити за тим, щоб некроз не торкнувся здорові тканини. В гіршому випадку потрібна ампутація ураженої кінцівки.

 

Алкоголь сприяє розширенню кровоносних судин, тому після його прийому організм людини не здатний належним чином захиститися від холоду. Крім того, люди в нетверезому стані не здатні оцінити свої відчуття.

 

 

Тарас Драгомирецький


Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1991
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1874
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1873
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5555 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2165 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1524

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

759

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

822

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1024

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1015
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1789
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3696
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10273
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26163
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10200 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7725
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

913
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

240
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

275
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

398
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1297
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

899