Об’єкт "Астронавт": колишній офіцер розкрив таємниці військового об’єкта в Чорному лісі під Івано-Франківськом

 

Десять років тому захищений командний пункт країн Варшавського договору хотіли перетворити на туристичний об’єкт. Однак дотепер велетенський підземний бункер, який міг забезпечити автономне перебування 450 осіб упродовж трьох тижнів і повинен був витримати ядерний удар, жодним чином не використовується…

Об Об'єкт "Астронавт" - захищений командний пункт (ЗКП).

Захований у нетрях Чорного лісу військовий об’єкт біля села Ценжева, що неподалік від обласного центру, від часу своєї появи у 1971 році був надійно засекречений. У радянський час його маскували під стройбат і один з полігонів ПрикВО. А щоб відбити охоту особливо допитливих жителів довколишніх сіл наближатися до засекреченого командного пункту, розпускалися чутки про стартові шахти ядерних ракет, які нібито тут були розташовані.

"Насправді ракети у нас були тільки червоні й зелені – сигнальні, – жартома пояснював колишній військовослужбовець колись секретної військової частини, яка перестала існувати влітку 2004 року. – Це була військова частина, яка забезпечувала зв'язок із 15 країнами Варшавського договору. Звідси здійснювалося загальне керуваннями військами всіх тих країн. Тут стояли надвисокочастотні передавачі для зв’язку з підводними човнами. У нас було 600 телефонних каналів, півтори тисячі телеграфних, весь комплекс систем бойового управління, а крім того, ми були врізані у засекречені магістралі Мінзв’язку СРСР, теперішнього "Укртелекому". Плюс це все було продубльовано радіозв’язком, а також – релейним, тропосферним і космічним. Ми могли зв’язатися з будь-якою точкою світу".

Однак легенда про шахти міжконтинентальних ракет біля цього об’єкта виявилася такою живучою, що через неї тут часом виникали абсолютно анекдотичні ситуації. Скажімо, один місцевий чоловік, длубаючись у ґрунті біля свого городу, випадково перебив якийсь кабель, яких у зв’язку зі специфікою цього об’єкта тут було прокладено багато. І побіг здаватися правоохоронцям: боявся, що через нього вже якась ракета полетіла на Америку.  

А на початку 2000-х років викопувати тутешні кабелі вже ніхто не боявся: коли розпочалася ліквідація військової частини, сюди внадилися мисливці за металом. На деяких об’єктах працювали цілком офіційно – з дозволу військового керівництва країни.

"Першим ліквідували передавальний центр, він був розташований біля села Грабівки, – пояснював колишній офіцер цієї секретної військової частини. – Саме там були 36-метрової глибини шахти для антен, які часом сприймалися місцевими людьми як ракетні. Цей об’єкт викупили у Міністерства оборони і повинні були поміняти на помешкання для безквартирних офіцерів. Без передавального центру командний пункт фактично став непотрібним. Ми сиділи на кабельних магістралях, але функцій своїх не виконували".

1. Штаб 2. Готель 3. Котедж для вищого військового командування 4. Старий ЗКП 5. Запасний вхід в старий ЗКП 6. Вертолітна площадка (знаходиться за охоронним периметром об'єкта)
7. Антенні поля, замасковані під футбольні 8. Новий ЗКП 9. Комунікації нового ЗКП 10. Зовнішній вентиляційний блок нового ЗКП

Згідно з тактичними нормативами, передавальний центр таких об’єктів виносився на 15-20 кілометрів від командного пункту, щоб у випадку його пеленгації ймовірний ядерний удар не накрив головних "шишок". А в радянський час під час навчань, які тут час від часу проводилися, до секретного об’єкта приїжджали високопосадовці Генштабу збройних сил Радянського Союзу, бували й високі чини армій країн Варшавського договору. Звідси вони здійснювали керування військами протиповітряної оборони, Чорноморським флотом тощо.

"Той об’єкт, на якому я просидів майже десять років, мав 450 посадочних місць для вищого генералітету. Тут вони могли двадцять днів перебувати у повній ізоляції без забору повітря зовні. Його бетонні перекриття витримували удар 20 кілограмів на сантиметр по фронту, тобто 2 мегатонни. Звичайно, якщо ракета в пряму попаде, то всім буде хана, але вирахувати його точне місце розташування було непросто",  розповідав відставний офіцер.

Цей надзвичайно захищений бункер був таким собі вкопаним у землю підводним човном, який складався із двох двоповерхових відсіків. Для надійності він був підвішений під землею на 36 сталевих тросах, а внизу для амортизації була спеціальна азотна подушка. Усі меблі у приміщенні були міцно прикріплені до фальш-підлоги, під якою був поролоновий наповнювач, аби, провалившись під час сильного струсу, не поламати ноги. На четвертому, технічному поверсі стояли спеціальні балони, за допомогою яких піднімався тиск у приміщенні, щоб унеможливити потрапляння всередину приміщення отруйних речовин. Під час непрямого ядерного удару в людей могла піти кров носом, полопатися судини в очах, але ніхто б не загинув.  

Поруч із цим об’єктом, який мав позивний "Астронавт", у 1980-х роках почали спорудження нового, більш сучасного укриття. Але коли будівництво вже фактично завершилося, новозбудований командний пункт довелося затопити. Саме в той час між СРСР та США було підписано мораторій на розташування таких спецспоруд ближче певної дистанції від кордону. Тому за своїм призначенням він не відпрацював ні хвилини. Коли розпочалася ліквідація цієї військової частини, сюди допустили підприємців, які займаються утилізацією. 

Недобудований новий ЗКП

"Те, як у нас відбувалася ліквідація військових частин, було справжнім злочином. Офіцерів викидали на вулицю без квартир, без пенсій. Скорочення відбувалися частково: замість того, щоб із 10 боєздатних частин зробити, скажімо, 4 боєздатних, залишали ті самі 10, але вони були небоєздатними. Після цього їх зовсім ліквідовували. Зате у той час непогано заробили деякі фірми, які утилізували застаріле військове обладнання. Досить сказати, що один старий комутатор містив 143 грами золота".

…У 2005 році, коли ліквідованим військовим містечком заопікувалася Івано-Франківська ОДА, тут планували створити центр медичної профілактики серцево-судинних захворювань та реабілітації для військовослужбовців, звільнених у запас. А підземні приміщення, які слугували укриттям для найвищого військового керівництва країн-учасниць Варшавського договору, мали намір перетворити на туристично-рекреаційний заклад. Однак до цього часу реалізувати цю ідею не вдалося. Наразі приміщення колись секретного військового об’єкта перебувають у відданні Державної служби з надзвичайних ситуацій і використовуються як склади. Підземний бункер не використовується жодним чином. З усіх секретних каналів зв’язку, які тут існували, ще донедавна залишався тільки один – для зв’язку із президентською резиденцією в Гуті.

 

Богдан СКАВРОН, КУРС

фото користувача ЖЖ benedicto_p


06.03.2015 Богдан СКАВРОН 1336 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

844
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

656
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1753
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3078
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2483
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2465

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

105

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

652

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

625

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1490
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

243
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

591
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

453
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

245
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

321
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26957
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

775
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19613
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

345
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

337
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

664
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1138 1