агенція новин

Небожа місія

 

Бізнес на релігії вже давно нікого не дивує. В Івано-Франківську орудує псевдопастор, якому вдалося «засвітитися» у кількох обласних центрах України. А на Прикарпатті “божий” обранець мав намір “замутити” чергову аферу.

 

Хочеш заробити мільйон, зареєструй церкву

Іван Іванович Сколеба, керівник релігійної громади, очолює благодійний фонд і займається гуманітарною допомогою. А ще хоче стати пастором релігійної громади  «Церква Христова».

“Іван Сколеба у нас не був та до нашої церкви не має відношення”, – офіційно заявляє Богдан Пацула, єдиний в Івано-Франківську пастор Євангельської Церкви Христової, яка існує в обласному центрі вже шість років. Євангеліст не проти того, щоб у місті реєструвалися нові громади Церкви Христової, але Сколебу не визнає істинним служителем віри. Адже існує заява, датована 4 липня 2007 року, в якій йдеться про те, що Іван Сколеба «за його постійний обман багатьох наших братів, його відмову від призначених духовних відповідальностей» керівником цієї церкви Ярославом Пінчуком був виключений з Шевченківської Церкви Христової (Київ) ще 18 лютого того ж таки року.

На підставі невизнання місцевими пастором та документа про минуле відлучення від Євангельської ЦерквиІванСколеба не має права проводити пасторську місію. Але підприємливого чоловіка у рясі це не зупинило. 16 вересня 2012 року він звернувся до тодішнього голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка з проханням зареєструвати власну релігійну громаду «Церква Христова». Та, отримавши відмову, натомість зареєстрував благодійну «Християнську місію».

У пошуковій системі на прізвище Сколеби зареєстровано компанію Благодійна організація «Християнська місія». Є кілька телефонів та адреса, де, як виявилося згодом, мешкає колишній партнер псевдопастора. Маємо ще одну зачіпку – церковна квартира на вул. Академіка Сахарова. З першим приходом двері ніхто не відчинив. Наступного разу пощастило більше – у квартирі, де громада Сколеби проводить побожне зібрання, мешкає його брат Петро. Він повідомив, що Івана немає в Україні.

 

Бізнес на вірі

До «чеснот» Сколеби без фанатизму ставляться не лише владні організації, а й колишні соратники. Ганна та Дмитро Сеніви з пасторськими «методами» знайомі ще з 2006 року.

Вони розповідають про таємничого американського підданого, банкіра Джона Кафельмана. В Україну він час від часу приїжджає з месійною роботою. Саме Кафельман – безпосередній спонсор Сколеби, запевняє Ганна Сенів. «Їм шахрайським методом вдалося продати переплановану в месійну 4-кімнатну квартиру в Донецьку. В Івано-Франківську Сколеба купив трикімнатну квартиру на вулиці Академіка Сахарова, а документи на церковну квартиру Сколеба оформив на другу за рахунком дружину», – жінка переконана, що такі дії поза законом. За її словами, Сколеба почав «полювання» на довірливих іванофранківців, але щоб розмахнутися на повну, йому треба створити власну церкву. «Згідно з чинним законодавством, аби зареєструвати релігійну громаду, треба мати мінімум десять прихожан із місцевою пропискою», – пояснює Ганна Сенів.

 

Іван Іванович змінює професію

Спершу, прикриваючись словом Божим, проповідник оперував гуманітарними штиблетами. Прихожани стали зауважувати, що взуття, яке приходить на потреби громади, зникає, а згодом опиняється на розкладках комісійних магазинів. «Церковне служіння починалось з гуманітарки і закінчувалось нею ж. Якщо колись я ще вірила в істинну віру пастора Сколеби, то коли нам роздали по парі взуття, а за якийсь час я таку ж побачила в магазині, в мене закрались сумніви», – пригадує Ганна Сенів.

«На контейнерах з гуманітарною допомогою був спеціальний штамп – «не для продажу», тому такі дії попахували криміналом», – додає Дмитро Сенів.

 

Культи в ціні

Для релігійних організацій законодавство надає особливо привабливі пільги – це позачергове отримання в оренду земельних ділянок на зведення культової споруди. Організація легко отримує не лише бажаний клаптик землі, а й суттєві пільги на споживання газу, світла тощо.

На розбудову церкви та просвітницьку роботу американські віряни зібрали 100 тисяч доларів. Але передати перший транш з-за океану могли лише на будівництво храму. Іван Сколеба у приміському селі Угорники на потреби розбудови місії отримав гектар землі. Клопотати про надання землі йому допомагав той же Дмитро Сенів.

«Від місії ми написали листа, давши сільському голові чесне слово, що згодом надамо документи про реєстрацію релігійної організації. Тоді жодних документів не було і церкви також не було, відповідно, земельна ділянка була виділена незаконно. На знак подяки Сколеба пообіцяв сільському голові передати устаткування на відділення сімейної медицини», – розповідає екс-соратник пастора. Тоді чоловік дав Сколебі півтори тисячі доларів, додатково три з половиною тисячі доларів Сколеба взяв у ділка, який хотів на виділеному клапті землі побудувати склади. Гроші мали піти на «домовленості» із владою.

Час спливав, а відповідний відділ управління ОДА вкотре відмовив Сколебі у реєстрації релігійної організації. Таємне виділення громадської землі на будівництво церкви стає явним.

«У 2012 році «Християнська місія» землю отримала під будівництво складів, де мала зберігатися гуманітарна допомога, з будівництвом у майбутньому культової споруди», – пояснює сьогодні сільський голова Угорників Любов Атаманюк. Каже, євангелістська місія надала селу суттєву допомогу, забезпечила місцеве відділення сімейної медицини, закупила для школи парти та навчальні дошки, а на потреби сільської ради передала стільці. «При нашому бюджеті, відсутності фінансування така допомога є дуже потрібною», – додає Атаманюк. І запевняє, що в березні наступного року Сколеба сам звернувся з ініціативою розірвання договору оренди земельної ділянки.

Прокуратура порушила справу. У рішенні Господарського суду від 12 березня 2013 р. справа №909/42/13-г йдеться про те, що в інтересах держави попереднє рішення Угорницької сільської ради про надання землі благодійній організації «Християнська місія» слід скасувати, а землі повернути громаді. Ймовірно, нині Сколеба знову в пошуках ласого земельного наділу.

 

Регулятор моралі

Аби реалізувати гроші, що за океаном, Сколебі вкрай необхідна релігійна організація як юридична особа. Тому він вкотре подає документи на її реєстрацію, однак у своєму статуті вказує, що діє сам від себе, нікому не підпорядкований і до жодної Церкви Христової не належить.

«Згідно з законодавством, зареєструвати такий статут ми не можемо, бо він не відповідає нормам закону про свободу совісті та релігійним організаціям. Крім того, під час оформлення статуту Сколеба допускає значні помилки. А тепер він нас шантажує, що область не буде отримувати гуманітарні вантажі, якщо ми не зареєструємо його церкву», – говорить начальник відділу у справах релігії та національностей управління культури ОДА Тетяна Лапка. Вона переконана, що релігійна організація – це вивчення Біблії, а гуманітарна допомога – це підтримка потребуючих. Невдоволений Сколеба на відповідний відділ ОДА подає в суд. Вважає, що регіональне управління релігій діяло незаконно, відмовляючи йому в реєстрації. В обласному управлінні культури запевняють, що діють згідно з законом.

18 березням 2014 року в ОДА прийняли розпорядження «Про відмову в реєстрації Статуту місцевої релігійної громади «Церкви Христової» в Івано-Франківську».

«В області діє Церква Христа з відповідними нормами закону, це структура з осередками. Лише Сколеба не підпадає під цю норму закону, чому? Тому що його бажання не сходиться із законодавством», – наголошує Тетяна Лапка. Вона переконана: «Якщо він реєструє релігійну організацію як юридичну особу, тоді йому йдуть вантажі, перераховуються гроші, і він спокійно формує бізнес на території Івано-Франківська».

 

Бог з нами

Релігійна мережа в Україні представлена 55 віросповідними напрямами. Прикарпаття традиційно багате на культи. В області діє 1394 релігійних організації, один центр та 10 управлінь, 1314 релігійних громад (справами церкви опікується 1179 священнослужителів), 35 монастирів (чернечий послух несуть 102 ченці), 17 місій, 7 братств, 10 духовних навчальних закладів (навчається 268 слухачів), 428 недільних шкіл. Таку статистику надають у відділі у справах релігії та національностей управління культури ОДА. Церкву Христа відносять до новітніх для України релігійних організацій.

В області, окрім «Християнської місії», є ще одна незареєстрована громада: у реєстрації відмовили Українській правовірній греко-католицькій церкві. У церковних колах ця нова релігійна організація більше відома як «секта Догнала». Реєструє церкви і центри лише Міністерство культури, «догналівцям» відмовили саме там, і до профільного обласного управління вони більше не зверталися.

Держава не втручається в канонічно визначені справи церкви, забезпечуючи свободу релігії, свободу соціально значущої діяльності церкви та сприятливі умови її просвітницької роботи, запевняють в ОДА. Відтак релігійні організації змушені діяти в правовому полі держави, натомість «пастор» Іван Сколеба в чинні рамки законодавства вписуватися не збирається. Зазвичай, такі люди вміють маніпулювати людською свідомістю, а це приносить чималі гроші.У нихчасто існує підміна понять – замість лікувати душу, вони її витрушують.

Журналіст «Галицького кореспондента» намагалася вийти на контакт з Іваном Івановичем Сколебою, щоб висвітити і його позицію, однак наразі безуспішно. Але якщо у героя нашого матеріалу з’явиться таке бажання, ми готові надати йому газетну площу для коментаря.

 

Ірина ТИМЧИШИН, «Галицький кореспондент»

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


05.07.2014 934 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

27.02.2020

Минулого тижня на сесії Івано-Франківська обласна рада затвердила Стратегію розвитку Прикарпаття на 2021-2027 роки та План заходів з її реалізації на 2021-2023 роки.

666
21.02.2020
Ростислав Ковтун

Яке найулюбленіше заняття українців? Правильно — рахувати гроші, особливо чужі, а особливо, якщо це гроші чиновників.

1889
19.02.2020

Про місце театру і його роль, сучасного глядача та мистецтво, відмову від політичної кар’єри та плани на 2020-й.

648
15.02.2020
Марія Лутчин

"Nissan Leaf" створив своєрідний феномен серед електромобілів в Україні. Сьогодні цей автомобіль є одним із найпоширеніших і найулюбленіших електрокарів серед українських водіїв.

889
11.02.2020

За підсумками попередніх сесій прикарпатські мажоритарники 93 рази виступали ініціаторами законотворчих ініціатив – 87 разів були ініціаторами законопроєктів, а 6 разів – ініціаторами проєктів Постанов.

5780
10.02.2020
Люся Грибик

Нещодавно Прикарпаття сколихнула новина про смерть 18-річної студентки від анорексії. Дівчина займалась сироїдінням, аж поки вага не знизилася до критичного рівня. Врятувати її не вдалось...

1691

Нещодавнє призначення вже ексголови Івано-Франківської ОДА на високу урядову посаду прямо не стосується якихось преференцій чи переваг для конкретного регіону або області.

886

Інформація насправді ніколи не була зброєю, як не дивно — здебільшого вона заважає.

402

Напевно, усі знають, що у наш часте, що ми звикли називати “політикою”, має кілька рівнів. 

1131

У вересні 2018 року до першого класу вступили діти, які навчатимуться впродовж 12 років за Концепцією Нової української школи.

1451 1
28.02.2020

Виявилося, три роки тому наша планета спіймала колегу Місяця.

58
20.02.2020

Неопізнані літаючі об’єкти (НЛО) над Карпатами спостерігали багато людей. Неймовірні історії про аномальні явища в Карпатах, які гуцули не могли вигадати. Шокуючі розповіді очевидців про зустрічі в горах з космічними прибульцями.  

940
11.02.2020

Хто такі мольфари, чим вони займаються та чи справді володіють надприродними силами.

3719 1
08.02.2020

Сім'я Гюрджян з Лисичанська виховує 10 прийомних дітей.

1164
28.01.2020

Сьогодні місцевим жителям та гостям Івано-Франківська вже звично, що Архікатедральний і Митрополичий собор Воскресіння Христового, або як у народі просто кажуть «катедра»...

1907
11.02.2020

Одного разу почалася сильна злива. Всі діти прибігли додому, але наймолодшої доньки не було.

959
25.02.2020

В ефір телеканалу СТБ вийшла найбільш шокуюча програма «Один за всіх» за всі сезони.

8571
25.02.2020

Як повідомлялось раніше, Держпродспоживслужба оштрафувала на 70 тисяч гривень Івано-Франківський молокозавод.

3510
25.02.2020

Габріела все життя прожила в Литві і ніколи не була в Україні.

4827
24.02.2020

Роман Клюба на сцені головного вокального шоу країни також заспівав англомовну композицію Make it rain (Ed Sheeran).

2349