Наскільки безпечно літати під час пандемії коронавірусу?

Коли багато урядів послаблює карантинні обмеження щодо поїздок для відновлення економіки, авіакомпанії почали відновлювати рейси, які були припинені в міру поширення пандемії коронавірусу. Бізнес повільний, тому що потенційні пасажири турбуються про те, що вони можуть на тривалий час застрягнути у салоні з інфікованими незнайомцями. Статистика свідчить, що ризики таки існують.


  1. Чи поширюється коронавірус у літаках?

Так. Попри те, що опублікованих досліджень щодо поширення вірусу в авіакомпаніях поки що відносно мало, розслідування польоту 2 березня зі Сполученого Королівства до В'єтнаму дозволило припустити, що один пасажир передав вірус ще 14 особам та члену екіпажу. Дванадцять із цих пасажирів сиділи поруч з інфікованою особою, що відповідає очікуваному поширенню цього та інших коронавірусів. Міжнародна асоціація повітряного транспорту, торгова група світових авіакомпаній, заявила, що, окрім цього випадку, неофіційне опитування 18 основних авіакомпаній виявило чотири епізоди у перші три місяці року підозри у передачі вірусу під час польоту від пасажирів до екіпажу, і ще чотири, де фігурує один пілот, який передав вірус іншому. За даними IATA, ця група авіакомпаній становила 14% світового авіаперевезення в той період.


  1. Чи поширені подібні віруси на літаках?

Так, віруси, включаючи ГРВІ, грип та віспу, які, як і новий коронавірус, передаються через кашель, чхання та дихання тих, хто заражений, поширюються на літаку. Під час спалаху ГРВІ у 2003 р., який також спричинений коронавірусом, було виявлено, що 40 рейсів перенесли ймовірні випадки вірусу ГРВІ та внаслідок цього поширилися на інших пасажирів. Дослідження виявили, що найбільший ризик пов'язаний із сидінням у двох рядах інфікованого пасажира за рейс довше 8 годин. Проте, у випадку, коли 20 людей підхопили вірус від зараженого пасажира під час рейсу Air China з Гонконгу до Пекіна, менше половини сиділо у двох рядах від інфікованого. І більше інфекцій було помічено у пасажирів, які сиділи на протилежному боці центрального проходу.


  1. Що може зробити політ ризикованим?

Люди, заражені новим коронавірусом, виділяють з носа і рота крапельки, що містять вірус, які можуть бути передані безпосередньо комусь у безпосередній близькості, або торкнувшись забрудненої поверхні, а потім рота, носа чи очей. Політ робить  ризикованим те саме, що й інші види транспорту: близькість до інших людей та загальні місця дотику. Аеропорт також може становити небезпеку, оскільки пасажири чекають у черзі, заїзд на рейси, відвідування закладів харчування та користування послугами, такими як ванні кімнати.


  1. Як щодо передачі у повітрі?

Коронавірус може передаватися через дрібні частинки, які люди виділяють з носа і рота, відомі як аерозолі, що можуть плисти деякий час повітрям і вдихатись іншими. В аерокосмічній галузі говорять, що сучасна вентиляція літаків повинна зменшити ризик такого поширення. Повітря в літаку, як правило, 50/50 сумішей стерильного зовнішнього повітря та рециркуляційного повітря в кабіні, яке фільтрується. За даними Airbus SE та Boeing Co., всі їх літаки оснащені фільтрами HEPA, які захоплюють частинки розміром, як вірус. Потік повітря йде від стелі до підлоги, а не спереду до хвоста й розподіляється на секції по всій кабіні, що повинно обмежувати рух частинок по довжині площини. Попри це, моделювання дозволяє припустити, що на цей потік повітря можуть впливати такі фактори, як розташування сидіння та кабіни та наскільки заповнений літак. Крім того, ці вентиляційні системи можуть не працювати повністю, коли літаки припарковані біля воріт. Вибух грипу 1979 року спричинив утримання пасажирів на борту приземленого літака з вимкненою вентиляцією. Авіакомпанії тепер пропонують пасажирам носити маски для обличчя протягом усього перельоту, що може зменшити ризики, хоча не зрозуміло, наскільки ретельно це правило буде виконуватися.


  1. Що ще роблять авіакомпанії для зменшення ризиків?

Авіакомпанії частіше та ретельніше прибирають літаки та здійснюють перельоти безготівково. Вони використовують онлайн-реєстрацію та автоматичний "мішок для крапель". Деякі вже не подають їжу та напої. Пасажирів просять не стояти в черзі до туалету, а натомість натиснути на дзвінок та чекати дозволу. У США тільки JetBlue Airways Corp. і Delta Air Lines Inc. пообіцяли залишити вільні місця між пасажирами, хоча інші перевізники обмежують кількість пасажирів на кожному рейсі, коли це можливо. Європейські авіакомпанії в основному не бажають залишати порожні місця в салоні, заявляючи, що наука обмежена ефективністю практики й що це зробить польоти занадто дорогими для запуску.


  1. Що роблять в аеропортах?

У лондонському аеропорту Хітроу, що найпотужніший у Європі, пасажири та персонал зобов’язані носити маски для обличчя, по всьому аеропорту розмістили вивіски, що нагадують людям про безпечну відстань. Засоби дезінфікування рук широко доступні в понад 600 кіосках по всьому аеропорту, і робиться температурний скринінг. Нещодавно Міжнародна організація цивільної авіації ООН видала рекомендації щодо безпечної подорожі, радивши аеропортам застосовувати її. Рекомендації включають введення безконтактної технології на краплях мішків, воріт для посадки та торгових точок. Агентство заявило, що 1-метрова (3-футова) відстань повинна підтримуватися протягом перебування в аеропорту, а посадкові процеси повинні бути переглянуті, щоб уникнути черги. Ванні кімнати повинні бути переведені на обладнання без дотику, а спеціальні каруселі для багажу повинні бути встановлені для приїзду з районів високого ризику.

За матеріалами Bloomberg


21.06.2020 1689
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

948
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11572 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2054
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1927
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2924
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4866

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

603

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1218

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1725

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1468
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1858
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1701
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8932
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

762
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

841
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

2027
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20520
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

504
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

551 2
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

854 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

893