НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: як сто років тому у місті хліб подешевшав

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя.

 

Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам рекламні оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Реклама пекарні, «Кур’єр Станиславівський» від 26 червня 1910 р. Реклама пекарні, «Кур’єр Станиславівський» від 26 червня 1910 р.

Що може бути приємніше, ніж аромат і смак свіжоспеченого хліба? В ці передсвяткові дні запах свіжої випічки наповнює не лише івано-франківські пекарні, а й кухні дбайливих господинь. А от у старому Станиславові з хлібом були великі проблеми. В місті діяло кілька малих пекарень, які не могли забезпечити відповідну якість. Чого тільки не знаходили містяни в хлібинах – шматочки скла, обривки шнурів, камінці, згустки муки чи погано вимішаного тіста. Але в 1908 р. в місті відкрилася перша парова пекарня Льовенкрона з машинним обладнанням, і все докорінно змінилося.

Пекарня знаходилася по вул. Бельовського, 4 (нині вул. Л. Курбаса). Як стверджували газети, цей заклад був обладнаний не гірше за пекарні в найбільших містах Європи.

Вулиця Бельовського, тепер Курбаса. 

Приміщення підприємства складало 150 кв. м, і в ньому розміщалися суперсучасні машини, як на початок ХХ ст. "Дивує машина, що називається мішалкою, – описує пекарню газета "Кур’єр Станиславівський". – За 6-7 хвилин вона замісила тісто вагою 400 кг".

Будинок на рекламі пекарні і зараз.

Таких мішалок у пекарні було дві, одна для хліба, а друга для здобної випічки. Друга мішалка була обладнана механічною ложкою, що давала можливість виймати тісто порціями по 50-60 кг. Була й машина для виготовлення хліба на заквасці, механізм для просіювання муки, що міг одночасно просіювати 1200-1500 мішків муки по 100 кг. Водяна помпа качала чисту воду з підземних джерел до водозбірників під дахом, звідки вода трубами надходила до пекарні. Машини і помпа працювали від газового мотора потужністю в 4 кінські сили. Пекарня мала дві великі парові печі, кожна з двома відділеннями по 12 кв. м. Звичайно, за теперішніми мірками ці потужності дуже невеликі, адже лише одна з виробничих ліній Івано-Франківського хлібокомбінату виробляє близько 18 тонн випічки на добу.

Фірмовими продуктами пекарні були "домашній" житній і "парений хліб, ціну якого було знижено до 44 галерів. Житню муку попередньо "запарювали" – звечора заливали кип’ятком і залишали на ніч у теплому місці без протягів. Наступного дня до неї додавали хлібну закваску, певну кількість сухої муки, інші необхідні складники й замішували та випікали хліб. Такий хліб був дуже м’яким, пухким і ніжним.

Як бачимо з реклами, пан Л. Льовенкрон був не лише прогресивною діловою людиною, а й непоганим маркетологом, адже досить грамотно "просував" свій товар. Він знизив ціну буханця хліба, збільшував вагу здобної випічки й покращував її якість. Крім того, запровадив рекламну акцію. Кожному покупцю вручався рекламний купон, а той, хто назбирав 20 таких купонів, отримував буханець хліба безкоштовно.

В рекламі також наголошується, що пекарня Льовенкрона – єдиний в місті заклад такого типу, відомий високою гігієною виробництва, смаком і якістю своєї продукції. Випічка пекарні продавалася у фірмовому магазині на площі Ринок, 18 та в інших крамницях. Велика за розміром реклама з цікавою ілюстрацією, мабуть, теж успішно приваблювала увагу клієнтів.

 

Олена БУЧИК, КУРС


11.04.2015 Олена БУЧИК 1151 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1263
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2556
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2128
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2190
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6586 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2469 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

364

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1171

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1301

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1432
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

296
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

155
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

599
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

62
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26530
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

565
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10479 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

56
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

76
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

420
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

568
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

635