агенція новин

Найбожевільніша ідея для літа: острів Зміїний

 

Острів Зміїний – це один з найзагадковіших куточків України. Про нього чули практично всі, але знайти когось, хто там побував, майже неможливо. Це і не дивно, адже острів залишається, без перебільшення, найбільш важкодоступним місцем нашої України.

 

Не найкращу славу Зміїному принесла територіальна суперечка з Румунією, яка пробувала довести, що це не острів, а всього лише скеля посеред моря. Суд, все-таки, визнав його островом, але сама історія із суперечкою забезпечила острову світову «славу».

 

То чому ж туди варто їхати? Що цікавого та незвичайного можна там побачити чи відчути?

 

Джерело фото: palomnyk.kiev.ua.

 

Зміїний: історія та унікальність

 

Острів був відомий ще давнім грекам. Біля нього вони зупинялися по дорозі до міст Північного Причорномор’я. Більше того, він увійшов до їхніх древніх міфів. За легендою, його підняла із моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. В честь останнього древні греки побудували на острові храм.

 

Руїни храму Ахілла збереглися аж до початку 19 століття. В той час острів захопила Російська імперія, і морські чиновники вирішили збудувати на ньому маяк. Оскільки транспортування матеріалів для будівництва маяка було надто дорогим, прийняли вкрай прагматичне рішення – будувати його із залишків храму Ахілла. Маяк, на відміну від храму, зберігся по сьогодні. Вік його теж немолодий – завершили будівництво 1843 року.

 

Джерело фото: Wikipedia.com, скан автора Olahus.

 

Назва «Зміїний» з’явилася не одразу. Древні греки називали його Левкос – Білий острів. В такій формі про нього згадували в різні часи Овідій, Геродот та Страбон – класики давньої історії та географії. Українська назва острова з’явилася в 19–20 століттях. Справа в тому, що течія Дунаю настільки сильна, що до берега острова часто викидало річкових вужів. Це явище і дало назву острову.

 

За час своєї історії острів встиг побувати в складі декількох імперій – Римської, Османської та Російської. Після Кримської війни він відійшов у володіння Румунії, яка перетворила його у воєнний гарнізон. Що цікаво, острів навіть був своєрідним чорноморським Алькатрасом – румунська влада полюбляла утримувати на ньому злочинців та членів неугодних правлінню організацій.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

З 1948 року – це територія СРСР, відповідно, з 1991 року – України. До 2006 року на території острова знаходилася база військ протиповітряної оборони та прикордонна застава. Остання на ньому базується і по сьогодні, однак воєнну частину з острова перенесли, що зробило об’єкт значно доступнішим для відвідування.

 

Острів Зміїний – це скелястий мальовничий клаптик суші посеред Чорного моря довжиною 615 та шириною 560 метрів. На ньому офіційно зареєстровано поселення під назвою Біле, яке підпорядковується селищній раді Вилкового – найближчого українського населеного пункту. Відстань до материка – 35 кілометрів.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

На острові постійно живе близько 30 осіб. У зимовий період на Зміїному залишається всього кілька жителів, в основному прикордонників, та персонал маяка. Через територіальну суперечку з Румунією в острів стали вливати достатньо фінансових засобів та розвивати інфраструктуру. Був збудований причал, пошта, відкрито науково-дослідну станцію для науковців Одеського університету ім. Мечникова, функціонує невеличкий магазин, побудовані гостьові кімнати для відвідувачів.

 

Рельєф острова скелястий. Подекуди висота обривів над морем сягає 25–30 метрів, однак є на острові і 4 пляжі, де можна скупатися в морі.

 

Джерело фото: ukrpress.net.

 

Острів Зміїний славиться своєю фауною – він служить зупинкою для перелітних птахів. Весною можна побачити до 200 видів різноманітних птиць, близько 30 з яких – у Червоній книзі України. Для збереження їх природного ареалу поширення на острові та прилеглій акваторії був організований заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний».

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

Відпочинок на Зміїному

 

Острів Зміїний – це рай для тихого і спокійного відпочинку. Це чудове місце, щоб відпочити від гамірного міста, де ви не зустрінете практично нікого з туристів у звичному розумінні цього слова. Острів Зміїний – це свого роду можливість відчути себе Робінзоном Крузо в Україні.

 

Завдяки тому, що турист тут – гість рідкий, пляжі та море на острові чисті. Для вашого задоволення доступні 4 пляжі: «Дамський», «Дергач», «Золотий» і «Бандитський».

 

Джерело фото: facepla.net.

 

Особливо острів може бути цікавий для дайверів. Його узбережжя багате різноманітними гротами, а біля берегів на глибинах можна виявити цікаві знахідки з попередніх епох – грецькі старожитності, реманент військових кораблів та підводних човнів, адже неподалік відбувалися численні морські битви.

 

Джерело фото: youtube.com.

 

Найцікавішим об’єктом острову є маяк. Він єдиний в Україні знаходиться у відкритому морі. Вік його теж чималий – приблизно 170 років. З того часу і по сьогодні він постійно функціонує. Обов’язково попросіться в місцевого працівника маяка піднятися на його верх, і ви одночасно опинитеся на найвищій точці острова – заледве 50 метрів над рівнем моря!

 

Джерело фото: bazar.nikolaev.ua.

 

Спокій та безлюдність острова подарують вам також неймовірні враження від сходів та заходів сонця на краях скелястих урвищ чи на пляжах острова. Це місце справді чудово підходить для усамітненого тихого відпочинку зі своєю унікальною атмосферою.

 

Джерело фото: odessapost.com.

 

Як дістатися до Зміїного

 

Оскільки острів Зміїний – це найбільш важкодоступне місце в Україні, то сама дорога до нього обіцяє стати захоплюючою пригодою. Найперше місце, куди вам необхідно потрапити – південна столиця, Одеса. Від неї на вас чекає подорож на самий південь Одеської області, в містечко Вилкове.

 

Джерело фото: xvatit.com.

 

На своєму шляху ви зможете відвідати багато цікавих об’єктів, зокрема найбільшу фортецю України в Білгороді-Дністровському. Ми рекомендуємо зупинитися на мальовничому березі Чорного моря поблизу сіл Курортне та Лебедівка Татарбунарського району. Ця частина узбережжя унікальна своїм рельєфом – над морем височіє суцільна стіна урвища, яке подекуди сягає 30–40 метрів. Під самим урвищем – довгий піщаний пляж, що тягнеться на кілька кілометрів.

 

Джерело фото: vj.net.ua.

 

Відстань від Одеси до Вилкового приблизно 200 кілометрів. Саме по собі Вилкове – це унікальне місто в Україні, яке отримало заслужену назву української Венеції. Воно розташоване у Дунайських плавнях, які становлять основу Дунайського біосферного заповідника.

 

Вилкове – це місто каналів, де майже в кожному будиночку є свій власний причал і човен. Деякі люди все ще живуть на островах, і основний транспорт для них – це човни. Вилкове – крайній населений пункт. Тут вас чекає остання пересадка на пароплав, який відчалює від місцевого причалу до острова Зміїного.

 

Джерело фото: kindzadzaa.livejournal.com.

 

Ваш шлях пролягатиме через Дунай, найбільшу ріку, яка тече територією України, та однією з найбільших водних артерій Європи. По правий бік від русла проходить кордон з Румунією. На відстані 20 кілометрів від Вилкового знаходиться унікальний знак – Нульовий кілометр, який символізує місце впадіння Дунаю в Чорне море. Звідси до витоку річки аж 2888 кілометрів.

 

Далі шлях пароплава лежить відкритим морем. До острова Зміїного залишається ще 35 кілометрів – і ви на острівному причалі.

 

Джерело фото: eco-turizm.net.

 

Що потрібно для того, щоб потрапити на острів

 

До Вилкового дістатися проблем не складає – до селища налагоджене постійне автобусне сполучення з Одесою та Кілією. Однак далі починається найцікавіше – дістатися до острова можна морем та повітрям. На Зміїний періодично літає прикордонний гелікоптер, однак потрапити на його борт доволі проблематично.

 

Отже, залишається один шлях – водою. Щотижня до острова із причалу в селищі Вилкове відправляється пароплав. Судно «Касатка» виконує вкрай важливу для острова роль – воно привозить на нього провізію, необхідні речі, пошту. По суті, це єдина сполучна ланка острова з материком.

 

 

Джерело фото: prawwwda.com.

 

Судно належить компанії КП «Острівне», відправляється щочетверга до острова, стоїть там на рейді до неділі і повертається назад. Для того щоб потрапити на судно, необхідно попередньо домовитися з капітаном судна. Це можна зробити по прибутті у Вилкове, однак краще дізнатися подробиці заздалегідь.

 

Офіційна адреса комунального підприємства «Острівне», яке займається доставкою вантажів на острів Зміїний, – м. Одеса, проспект Шевченка, 4, що неподалік Обласної державної адміністрації. Контактний телефон компанії: +380 (48) 718-96-06. Вартість подорожі в середньому складає 2600 грн в обидва боки, однак можливі варіанти.

 

Однак це ще не все. Оскільки острів знаходиться в прикордонній зоні, то для його відвідування необхідний пропуск від Прикордонної служби. Для його оформлення необхідно надіслати лист в Ізмаїльський прикордонний загін, де його вам нададуть.

 

Контакти загону: 68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Г. Музиченка, 31, телефони: (04841) 2-31-58; факс: (04841) 2-07-30. З метою запобігання неприємним ситуаціям по прибутті на острів обов’язково з’ясуйте нюанси заздалегідь. Не забудьте, що при знаходженні в прикордонній зоні необхідно мати при собі паспорт або ж документ, що засвідчує особу. Зазвичай про документи домовляється фірма – власниця судна.

 

Джерело фото: tgavan.com.ua.

 

Дійсно, шлях до одного з найцікавіших місць в Україні нелегкий та довгий. Однак острів Зміїний подарує вам неймовірні враження на все життя!

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

ua.igotoworld.com

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


18.06.2016 1155 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

23.08.2019
Лілія Горковенко

Майстриня розповіла про те чим її косметика є унікальною та як вона «вселяє» частинку Карпат у свою продукцію.

665 2
22.08.2019
Марія Лутчин

21 січня 1990 року національний стяг на риштуванні ратуші підняв рухівець, оператор ОТБ «Галичина» Тарас Майстришин.

643
20.08.2019
Марія Лутчин

Ми звернулися до емігрантів з Прикарпаття різного віку, статі та соціального статусу з питанням, що має змінитися в Україні, щоб вони повернулися на Батьківщину?

2415
15.08.2019
Марія Лутчин

"Ми взяли потужний темп, люди до цього звикли і вимагають більшого, збавляти вже не можна".

2427
14.08.2019
Лілія Горковенко

Про сучасний стан, перспективи функціонування, співпрацю з правоохоронними органами та владою розмірковує Володимир Данів – керівник Івано-Франківського обласного громадського формування.

1971 2
13.08.2019
Люся Грибик

Івано-Франківськ за останні роки став відомим завдяки проведенню декількох міжнародних фестивалів. Одним з них є Крайка.

2236 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

849

Моя любов до селян абстрактна. Я люблю їх за те, що жодне селянське повстання не призвело до створення держави, до створення апарату насилля.

178

Знаєте, коли звучить ім‘я Квентіна Тарантіно, то кожен хто знає цю людину одразу цікавиться причиною озвучення такого слова.

502

Все в мозку. Центр курування оргазмами просто в нашій голові. Іноді мене можуть збуджувати найнесподіваніші речі.

604
20.08.2019

"Мисливець за інопланетянами" Скот Ворінг стверджує, що на фотографії, яку зробив марсохід NASA, зображено жінку, чоловіка і дитину.

253
12.08.2019

З огляду на розвиток науки, піраміди тримають таємниці під піском і не дають дослідникам розкрити всі секрети історії.

550
08.08.2019

Крихітні безхребетні, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода "Берешит".

589
12.08.2019

Капелан Івано-Франківського клінічного центру паліативної допомоги Ярослав Рохман номінований на медичну відзнаку України "Орден Святого Пантелеймона".

969
10.08.2019

Усі ми живемо у світі із шаленим темпом ритму, ретельним плануванням, напруженими робочими графіками.

938
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

199
25.08.2019

НАСА розслідує заяву про те, що астронавтка Енн Макклейн отримала доступ з Міжнародної космічної станції до банківського рахунку своєї колишньої лесбійської партнерки.

27
23.08.2019

Результати лабораторних досліджень за 2018 та перше півріччя 2019 року.

7067
22.08.2019

Відома франківчанка Тіна Кароль 22 серпня презентувала новий трек під назвою "Вабити". 

4676
21.08.2019

Виступ українського льотчика публіка супроводжувала гучними оплесками.

1931 1