агенція новин

Найбожевільніша ідея для літа: острів Зміїний

 

Острів Зміїний – це один з найзагадковіших куточків України. Про нього чули практично всі, але знайти когось, хто там побував, майже неможливо. Це і не дивно, адже острів залишається, без перебільшення, найбільш важкодоступним місцем нашої України.

 

Не найкращу славу Зміїному принесла територіальна суперечка з Румунією, яка пробувала довести, що це не острів, а всього лише скеля посеред моря. Суд, все-таки, визнав його островом, але сама історія із суперечкою забезпечила острову світову «славу».

 

То чому ж туди варто їхати? Що цікавого та незвичайного можна там побачити чи відчути?

 

Джерело фото: palomnyk.kiev.ua.

 

Зміїний: історія та унікальність

 

Острів був відомий ще давнім грекам. Біля нього вони зупинялися по дорозі до міст Північного Причорномор’я. Більше того, він увійшов до їхніх древніх міфів. За легендою, його підняла із моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. В честь останнього древні греки побудували на острові храм.

 

Руїни храму Ахілла збереглися аж до початку 19 століття. В той час острів захопила Російська імперія, і морські чиновники вирішили збудувати на ньому маяк. Оскільки транспортування матеріалів для будівництва маяка було надто дорогим, прийняли вкрай прагматичне рішення – будувати його із залишків храму Ахілла. Маяк, на відміну від храму, зберігся по сьогодні. Вік його теж немолодий – завершили будівництво 1843 року.

 

Джерело фото: Wikipedia.com, скан автора Olahus.

 

Назва «Зміїний» з’явилася не одразу. Древні греки називали його Левкос – Білий острів. В такій формі про нього згадували в різні часи Овідій, Геродот та Страбон – класики давньої історії та географії. Українська назва острова з’явилася в 19–20 століттях. Справа в тому, що течія Дунаю настільки сильна, що до берега острова часто викидало річкових вужів. Це явище і дало назву острову.

 

За час своєї історії острів встиг побувати в складі декількох імперій – Римської, Османської та Російської. Після Кримської війни він відійшов у володіння Румунії, яка перетворила його у воєнний гарнізон. Що цікаво, острів навіть був своєрідним чорноморським Алькатрасом – румунська влада полюбляла утримувати на ньому злочинців та членів неугодних правлінню організацій.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

З 1948 року – це територія СРСР, відповідно, з 1991 року – України. До 2006 року на території острова знаходилася база військ протиповітряної оборони та прикордонна застава. Остання на ньому базується і по сьогодні, однак воєнну частину з острова перенесли, що зробило об’єкт значно доступнішим для відвідування.

 

Острів Зміїний – це скелястий мальовничий клаптик суші посеред Чорного моря довжиною 615 та шириною 560 метрів. На ньому офіційно зареєстровано поселення під назвою Біле, яке підпорядковується селищній раді Вилкового – найближчого українського населеного пункту. Відстань до материка – 35 кілометрів.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

На острові постійно живе близько 30 осіб. У зимовий період на Зміїному залишається всього кілька жителів, в основному прикордонників, та персонал маяка. Через територіальну суперечку з Румунією в острів стали вливати достатньо фінансових засобів та розвивати інфраструктуру. Був збудований причал, пошта, відкрито науково-дослідну станцію для науковців Одеського університету ім. Мечникова, функціонує невеличкий магазин, побудовані гостьові кімнати для відвідувачів.

 

Рельєф острова скелястий. Подекуди висота обривів над морем сягає 25–30 метрів, однак є на острові і 4 пляжі, де можна скупатися в морі.

 

Джерело фото: ukrpress.net.

 

Острів Зміїний славиться своєю фауною – він служить зупинкою для перелітних птахів. Весною можна побачити до 200 видів різноманітних птиць, близько 30 з яких – у Червоній книзі України. Для збереження їх природного ареалу поширення на острові та прилеглій акваторії був організований заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний».

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

Відпочинок на Зміїному

 

Острів Зміїний – це рай для тихого і спокійного відпочинку. Це чудове місце, щоб відпочити від гамірного міста, де ви не зустрінете практично нікого з туристів у звичному розумінні цього слова. Острів Зміїний – це свого роду можливість відчути себе Робінзоном Крузо в Україні.

 

Завдяки тому, що турист тут – гість рідкий, пляжі та море на острові чисті. Для вашого задоволення доступні 4 пляжі: «Дамський», «Дергач», «Золотий» і «Бандитський».

 

Джерело фото: facepla.net.

 

Особливо острів може бути цікавий для дайверів. Його узбережжя багате різноманітними гротами, а біля берегів на глибинах можна виявити цікаві знахідки з попередніх епох – грецькі старожитності, реманент військових кораблів та підводних човнів, адже неподалік відбувалися численні морські битви.

 

Джерело фото: youtube.com.

 

Найцікавішим об’єктом острову є маяк. Він єдиний в Україні знаходиться у відкритому морі. Вік його теж чималий – приблизно 170 років. З того часу і по сьогодні він постійно функціонує. Обов’язково попросіться в місцевого працівника маяка піднятися на його верх, і ви одночасно опинитеся на найвищій точці острова – заледве 50 метрів над рівнем моря!

 

Джерело фото: bazar.nikolaev.ua.

 

Спокій та безлюдність острова подарують вам також неймовірні враження від сходів та заходів сонця на краях скелястих урвищ чи на пляжах острова. Це місце справді чудово підходить для усамітненого тихого відпочинку зі своєю унікальною атмосферою.

 

Джерело фото: odessapost.com.

 

Як дістатися до Зміїного

 

Оскільки острів Зміїний – це найбільш важкодоступне місце в Україні, то сама дорога до нього обіцяє стати захоплюючою пригодою. Найперше місце, куди вам необхідно потрапити – південна столиця, Одеса. Від неї на вас чекає подорож на самий південь Одеської області, в містечко Вилкове.

 

Джерело фото: xvatit.com.

 

На своєму шляху ви зможете відвідати багато цікавих об’єктів, зокрема найбільшу фортецю України в Білгороді-Дністровському. Ми рекомендуємо зупинитися на мальовничому березі Чорного моря поблизу сіл Курортне та Лебедівка Татарбунарського району. Ця частина узбережжя унікальна своїм рельєфом – над морем височіє суцільна стіна урвища, яке подекуди сягає 30–40 метрів. Під самим урвищем – довгий піщаний пляж, що тягнеться на кілька кілометрів.

 

Джерело фото: vj.net.ua.

 

Відстань від Одеси до Вилкового приблизно 200 кілометрів. Саме по собі Вилкове – це унікальне місто в Україні, яке отримало заслужену назву української Венеції. Воно розташоване у Дунайських плавнях, які становлять основу Дунайського біосферного заповідника.

 

Вилкове – це місто каналів, де майже в кожному будиночку є свій власний причал і човен. Деякі люди все ще живуть на островах, і основний транспорт для них – це човни. Вилкове – крайній населений пункт. Тут вас чекає остання пересадка на пароплав, який відчалює від місцевого причалу до острова Зміїного.

 

Джерело фото: kindzadzaa.livejournal.com.

 

Ваш шлях пролягатиме через Дунай, найбільшу ріку, яка тече територією України, та однією з найбільших водних артерій Європи. По правий бік від русла проходить кордон з Румунією. На відстані 20 кілометрів від Вилкового знаходиться унікальний знак – Нульовий кілометр, який символізує місце впадіння Дунаю в Чорне море. Звідси до витоку річки аж 2888 кілометрів.

 

Далі шлях пароплава лежить відкритим морем. До острова Зміїного залишається ще 35 кілометрів – і ви на острівному причалі.

 

Джерело фото: eco-turizm.net.

 

Що потрібно для того, щоб потрапити на острів

 

До Вилкового дістатися проблем не складає – до селища налагоджене постійне автобусне сполучення з Одесою та Кілією. Однак далі починається найцікавіше – дістатися до острова можна морем та повітрям. На Зміїний періодично літає прикордонний гелікоптер, однак потрапити на його борт доволі проблематично.

 

Отже, залишається один шлях – водою. Щотижня до острова із причалу в селищі Вилкове відправляється пароплав. Судно «Касатка» виконує вкрай важливу для острова роль – воно привозить на нього провізію, необхідні речі, пошту. По суті, це єдина сполучна ланка острова з материком.

 

 

Джерело фото: prawwwda.com.

 

Судно належить компанії КП «Острівне», відправляється щочетверга до острова, стоїть там на рейді до неділі і повертається назад. Для того щоб потрапити на судно, необхідно попередньо домовитися з капітаном судна. Це можна зробити по прибутті у Вилкове, однак краще дізнатися подробиці заздалегідь.

 

Офіційна адреса комунального підприємства «Острівне», яке займається доставкою вантажів на острів Зміїний, – м. Одеса, проспект Шевченка, 4, що неподалік Обласної державної адміністрації. Контактний телефон компанії: +380 (48) 718-96-06. Вартість подорожі в середньому складає 2600 грн в обидва боки, однак можливі варіанти.

 

Однак це ще не все. Оскільки острів знаходиться в прикордонній зоні, то для його відвідування необхідний пропуск від Прикордонної служби. Для його оформлення необхідно надіслати лист в Ізмаїльський прикордонний загін, де його вам нададуть.

 

Контакти загону: 68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Г. Музиченка, 31, телефони: (04841) 2-31-58; факс: (04841) 2-07-30. З метою запобігання неприємним ситуаціям по прибутті на острів обов’язково з’ясуйте нюанси заздалегідь. Не забудьте, що при знаходженні в прикордонній зоні необхідно мати при собі паспорт або ж документ, що засвідчує особу. Зазвичай про документи домовляється фірма – власниця судна.

 

Джерело фото: tgavan.com.ua.

 

Дійсно, шлях до одного з найцікавіших місць в Україні нелегкий та довгий. Однак острів Зміїний подарує вам неймовірні враження на все життя!

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

ua.igotoworld.com

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


18.06.2016 1330 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

16.01.2020

Експресія та харизма - перше, що спадає на думку, коли бачиш на дорозі Volkswagen CC.

486
15.01.2020

Івано-Франківськ – місто пам’ятних знаків, монументів та анотаційних дошок. Місто, яке “розповідає” історію в кожному своєму куточку.

408
15.01.2020
Юлія Ободянська

Грошова застава для кандидатів на міського голову Івано-Франківська, згідно зі змінами у Виборчому кодексі, становить трохи більше ніж...

563
14.01.2020

З плином часу Івано-Франківськ, на жаль, втрачає цінні архітектурні пам’ятки та їхні елементи. Без належного догляду нищиться ліпнина, падають карнизи, обвалюються балкони, руйнуються будинки-пам’ятки.

604
13.01.2020

У літньо-осінній частині сезону 2019/20 івано-франківське "Прикарпаття" зіграло 20 поєдинків - 19 матчів у Першій лізі та одну гру у Кубку України.

428 1
10.01.2020

Засновник будівельної компанії «Вертикаль» Олег Лєпєнін ділиться підсумками минулого року та прогнозами зростання цін на нерухомість у Франківську.

1154

Кажуть, що людина, у своїй основі, від народження й до самої смерті залишається одночасно творінням, винаходом та інструментом створеної нею ж культури.

69

Завжди уважно ставлюсь до результатів їх досліджень. Однак днями дещо в моєму сприйнятті трансформувалось.

2146

Потужна парламентська фракція, нові обличчя, творча інтелігенція, лідери думок, незаангажовані в болоті політики.

1976

Які тільки не носяться ідеології  політиків, депутатів і провладних журналістів з приводу  позитиву продажу землі.

2818 1
01.01.2020

У 2020 році Україну чекають дуже серйозні зміни. Зокрема, значні зміни кадрів будуть у колі президента та на політичній арені.

1643 2
16.12.2019

У селі на Прикарпатті стаються таємничі підпали – мешканці підозрюють нечисту силу.

4910 1
09.12.2019

Біля села Бережниця Верховинського району на хребті Синиці є скельний коридор — місце, яке з давніх-давен вважається межею світів.

2396 2
16.01.2020

Відтепер нетлінні останки святого разом з іконою перебуватимуть у соборі преображення Господнього Православної церкви України.

344
13.01.2020

12 січня в Храмі Царя Христа відбувся гала-концерт XI Міжнародного фестивалю "Коляда на Майзлях".

348
30.12.2019

Напередодні Нового року подружжя вечеряли в кафе та оцінювали рік, який вже закінчувався.

740
18.01.2020

В середмісті Івано-Франківська почали встановлювати кольорові підвісні парасольки. 

4037
18.01.2020

Якщо ви вирішили за тиждень-два до вистави придбати квиток, то можете сміливо готуватися до розчарування. На найбільш касові вистави про контрамарки треба подбати за декілька місяців наперед.

8592
17.01.2020

Трагедія трапилася у селі Тисів, що підпорядковане Болехівській міській раді.

32678
16.01.2020

Послуга «друг на годину» набирає популярності в українських містах, зокрема у нашому.

9721 1