Найтемніша з темряв

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори, з морського берега та з висоти, на яку здатний злетіти орел. 

Обиватель завжди дивиться з мишачої нори. Для нього війни й революції, зміни режимів та світові кризи цікаві рівно настільки, наскільки вони зачіпають його родинну нору й ті стежки, якими він тягає до неї свій щоденний харч.

Політик бачить світові події з морського берега. Він оком вимірює висоту хвиль, що набігають на узбережжя, вираховує, звідки дує вітер, а також може оцінити – чи витримають укріплення новий шторм. Мислення політика прив’язане до його “берега” – тієї системи, де він змагається за здобуття та утримання влади. Берег може бути низьким, якщо політик діє на рівні міської ради, а може бути високим, якщо очолює державу, або ж засідає в міждержавній структурі, скажімо, в Європарламенті.

Але до якої б системи не належав політик, він ніколи не зможе подивитися на світові події з висоти орлиного лету. Адже для цього треба охопити зором тисячоліття, звільнити свій розум з-під влади міфів і стереотипів, якими оперує нинішня епоха та отримати посвячення – ключ до тих рівнів знань, які здобуваються лише через залучення до древніх орденських згромаджень.

Тому політики ніколи не зможуть назвати кінцевого ворога. Для них противником завжди буде той, хто конкурує з ними в змаганнях за владу. Або ж лідер недружньої держави. Ширше (глибше) політики не заглядають. Глибше (ширше) заглядати небезпечно. Адже навіть політикам відомо, що безодня завжди готова подивитися в того, хто довго й допитливо дивиться в неї.

Не так давно, прочитавши моє есе, де, серед іншого, згадувалися каїніти, місцевий політик подзвонив мені й роздратовано повідомив, що йому набридло читати казки про якісь фантастичні законспіровані секти, які буцімто стоять за всіма спробами зруйнувати світову політику.

Я ж відповів роздратованому, що метою каїнітів є не руйнування світової політики. Що світова політика є лише процесом, у якому не тільки каїніти, але й решта сил Хаосу відчувають себе доволі комфортно. Я сказав йому, що метою каїнітів є руйнування основ світового ладу та повне знищення тієї символічно-смислової вертикалі, яка пов’язує людство з відбудовою зруйнованої в давні часи гармонії.

Політик гмикнув та відключився. Мабуть, повернувся до свого світу, де так важливо, щоби на чергових (або позачергових, один чорт) виборах його смішна партія-одноденка перемогла інші смішні партії-одноденки.

А я згадав про деякі речі, які, з одного боку, безпосередньо стосуються історії каїнітів, а з іншого – начебто й не стосуються. Я згадав про те, що воля до виживання пов’язана з дивовижною здатністю живого організму протистояти одному з найуніверсальніших законів матерії – всесвітньому спрощенню. І це начебто всім відомо. Але за зовнішньою банальністю цього протистояння захована одна з найбільших темряв нашого світу – темрява зустрічі з Найглибшим жахом.

Ця сила (а радше таємниця) майже не проявляє себе у врегульованому житті освічених, ситих і заможних людей. Пересічний представник цивілізованого суспільства зустрічає її хіба на смертному одрі, коли припиняються теплі ігри матерії з духом, що при народженні людини потрапив до неї в полон.

При цій зустрічі, кажуть, виявляється одна обставина. Ніхто до тої зустрічі не готовий. Навіть той з мудрих, хто довго й послідовно готувався свідчити ближнім і дальнім про Найглибший жах. Це не просто занурення у інферно. Це пекельне побачення з “вичерпанням світу”, до якого неможливо підготуватися, звикнути, з яким не можна домовитися і примиритися. Про нього можна лише дещо знати.

Люди, які щоденно борються за виживання, знають про це вичерпання трохи більше за мурах впорядкованого соціуму. Вони знають, що представники людського роду не можуть гідно зустріти Найглибшого. І найперше тому, що лише системне заперечення життя підказує їм належну форму присутності у протистоянні цьому жахові.

Той, хто любить життя – спить. Лише той, хто вперто й послідовно заперечує життя, здатний почути мертві співи Всесвіту. Голоси вічності, які розповідають про пил і кригу далеких світів, про загибель старих зірок і народження нових. Вони розповідають про межу усіх меж. Вона, ця межа, не протилежна радощам існування. Вона їх навіть не передбачає.

Книжник, який потрапляє в пекло щоденної боротьби за життя, намагається зрозуміти, де є те джерело життєвої сили, яке не дозволяє людині сказати: “Все, мені це набридло”. Не дає навіть тоді, коли набридло нестерпно, коли словосполучення “смертельно набридло” не є метафорою.

Книжник бачить в очах тих, хто чув мертві співи Всесвіту, загадковий відблиск. Мисливці помічають цей відблиск в очах зацькованих і впійманих хижаків. Цей блиск перебуває у змові з Найглибшим жахом. У змові, хиткі конвенції якої, подейкують, занотовані лише в найдавніших написах та кресленнях.

Жерці і шамани прадавніх рас записали в тих текстах, що Найглибший жах може прокинутися будь-якої миті – без попередження, причини і виправдання. Раптово й брутально. Жерці розуміли, що правдивість Бога можна твердо засвідчити лише через досвід пробудження цього жаху. Їм “технічно” був потрібен цей жахливий досвід. Через нього вони здобували харизму, посвяту, владу.

Сучасні священники майже ніколи не торкаються цього ресурсу істинності. Ті з них, котрі слабкі духом, не торкаються, бо підсвідомо бояться випробування. Сильні ж знають, що в тому досвіді ховається така дика позамежна сила, котру людина витримати не здатна. Мертві співи Всесвіту спалюють мозок.

З Найглибшим жахом не можна спілкуватися мовою інтелекту чи поезії. Він байдужий до знань і злетів духу. Він відступає лише перед тією прірвою приреченості, якій у нашій мові немає визначення. Якщо ми назвемо цю безодню “волею крайнього відчаю”, то ця назва буде лише несправжньою блідою тінню її справжнього імені.

Кожне явище існує на базисі певної видимості себе самого. Щодо Найглибшого ця істина не спрацьовує. Він існує без самоусвідомлення. Він сам собі пан у своєму безмежжі. Він інертний та згаслий, немов порожній трон безіменного божества. Він послідовніший за час й більш забутий, аніж доба народження чорних дір. Йому не потрібні дозволи, він недосяжний для уявлень.

Він очікує Найвищого. І неозорого відчаю цього очікування не осягнути найглибшим містикам та самітникам. Навіть тим з дітей темряви, хто чув мертві співи Всесвіту й давно готується проспівати їх нам із вами.

matrix-info.com


Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

769
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

594
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1664
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2979
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2445
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2427

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

474

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

589

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1447

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1518
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

550
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

410
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

786
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

176
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

279
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26914
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

744
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

306
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

304
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

629
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

992 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

830