Найстарішій церковній сестриці на Прикарпатті виповнилося 100 років

Розалія Левицька із села Середній Березів, що у Косівському районі, тепер є найстаршою церковною сестрицею Прикарпаття.

Жінці виповнилося сто років, інформує Фіртка з посиланням на журналіста "Експресу" Сабіну Ружицьку.

“Наша бабця зазнала багато горя, але віра в Бога та сильний характер допомогли їй дожити до сторіччя, - розповідає Наталія Бойко, онука ювілярки. - Вона змалечку залишилася напівсиротою, втратила рідного брата, який загинув молодим, але дві її старші сестри прожили більше 90 років. Бабця—єдина зі своєї родини закінчила школу-семирічку. Такі люди колись вважалися дуже вченими”.

Але далі жінка вчитися не пішла, часи були важкі—голод, зубожіння, Друга світова війна. У 1942 році Розалія одружилася з пораненим чоловіком-фронтовиком, який згодом став церковним паламарем. Разом з ним в церкві навіть у радянські атеїстичні часи завжди була й Розалія. Жінка—активна церковна сестриця, ще донедавна вона прибирала в храмі, садила квіти біля церкви, вишивала хоругви. Паламарем був і її старший син Богдан, який на жаль, вже помер. Молодшого сина Володимира, Розалія втратила зовсім молодим. Він трагічно загинув у війську. З 1968-ого року пані Розалія ніколи не одягає яскравий одяг та червону чи білу хустку.

За словами Миколи Ігнатюка, голови середньоберезівської сільради, зараз Розалія Левицька проживає зі своєю невісткою, має дві онуки, двох правнуків та дві праправнучки.

Ще кілька років тому вона їздила на релігійні прощі: до Києва, Коломиї, Зарваниці, відвідала десятки храмів, нині багато молиться за родину, знайомих, друзів, вояків ООС (АТО), за Україну, вона читає релігійні книжки, часописи, а коли читає газети або дивиться телевізор, то дуже переживає через війну на Сході. Любить бабця добре поїсти. Щодня на столі у бабці повинні бути супи, юшки, борщі, свиняче, овече, яловиче м’ясо з картоплею, різними кашами. Курятину та рибу поважна пані не любить.

“Бабця була доброю господинею, готувала дуже смачно, - продовжує пані Бойко. - Тому ми мало що купували в магазині. І зараз хоче всього домашнього: хліба, солодощів, ковбас, овочів, фруктів, компотів, соків. У неділю й на свята вона може випити 50 грам домашнього вина. На горілку бабця й не подивиться. До речі, у такому поважному своєму віці вона пече смачнющі “буряники” (пишні пироги з тертої картоплі)”.

Працювала пані Левицька в колгоспі ланковою, згодом садила у лісгоспі дерева та дбала про своє чималеньке домашнє господарство, утримувала корови, свині, вівці, виховувала онуків та правнуків. Вчила їх співати, молитися, бути добрими і чесними, ніколи нікому не бажати і не робити зла. А ще пані Розалія вишила сотні рушників, подушок, церковних хоругв, виткала десятки гуцульських килимів. Це може здатися дивиною, але у сто років пані Розалія майже не хворіє. Лише коли втратила сина, то важко занедужала, але вилікувалася, тепер про медицину лише...читає.

На сторіччя Розалію Левицьку прийшли привітати десятки односельців, найціннішими подарунками для жінки золотого віку стали ікони та...пісні учасників сільського хору.


12.03.2019 1283
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1997
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1876
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1875
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5564 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2167 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1527

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

767

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

831

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1035

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1018
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1790
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3697
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10282
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26167
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10205 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7733
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

915
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

245
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

276
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

399
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1299
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

900