Нафтова криза у Саудівській Аравії після атаки дронів. Що буде з цінами?

Виробництво нафти Саудівською Аравією скоротилося більш ніж на 5 млн барелів на добу, після того як два великих саудівських об'єкта, що належать державній компанії Aramco, зазнали атак безпілотників. Відповідальність взяли на себе єменські повстанці-хусити.

Міністр енергетики принц Абдулазіз бін Салман заявив, що в видобуток сирої нафти скоротився на 5,7 млн ​​барелів на добу, що становить приблизно половину видобутку в королівстві, пише ВВС Україна.

Раніше агенції Reuters і Bloomberg, а також газета Wall Street Journal повідомляли, що атаки дронів і пожежі, що стали їхніх наслідком, призвели до скорочення добового видобутку на 5 млн барелів - це 5% світових поставок нафти.

Один із постраждалих об'єктів - найбільший у світі нафтопереробний завод в Абкайку. Значну частину саудівської нафти, яку експортують з Перської затоки, переробляють саме там, пише Reuters.

"О четвертій ранку [за місцевим часом] служби безпеки Aramco почали боротися з пожежами на двох своїх об'єктах у Абкайку і Хураісі, що виникли в результаті атак безпілотних літальних апаратів", - йшлося у повідомленні МВС країни.

Вогонь вдалося взяти під контроль, повідомляли державні ЗМІ. Джерело агенції Reuters сказало, що виробництво на деяких об'єктах призупинили як запобіжний захід, і що більшу частину видобутку відновлять за кілька днів.

Відповідальність за атаки взяли на себе єменські повстанці-хусити. Представник хуситів заявив, що вони використовували 10 дронів для нападу, і пригрозив продовженням атак.

Саудівська Аравія очолює коаліцію, яка вже кілька років бореться з хуситами в Ємені, звинувачуючи їх у тому, що вони намагаються захопити усю країну, а також нібито діють за вказівками з Ірану.

Держсекретар США Майк Помпео звинуватив у нападах Іран, заявивши, що немає жодних доказів того, що їх здійснили з Ємену.

Тегеран стоїть майже за 100 нападами на Саудівську Аравію, в той час як президент Хасан Рухані і голова МЗС Ірану Мохаммад Заріф вдають, що налаштовані на дипломатію, написав держсекретар у Twitter.

На тлі усіх закликів до деескалації Іран вчинив безпрецедентний напад на світове енергопостачання", - стверджує пан Помпео. Він закликав усі країни засудити Іран і пообіцяв, що США будуть працювати зі своїми партнерами над тим, щоб забезпечити енергетичні ринки нафтою.

Наслідний принц Мохаммед бін Салман поговорив телефоном з президентом США Дональдом Трампом. Трамп заявив, що Вашингтон готовий гарантувати безпеку Саудівській Аравії, йдеться у повідомленні Білого дому.

Ціни на нафту можуть вирости на кілька доларів за барель, коли ринки відкриються в неділю ввечері, а тривалий простій видобувних потужностей у Саудівській Аравії може підштовхнути США та інші країни продавати нафту зі своїх стратегічних запасів.


Аналіз. Ринки очікують подробиць

Кейті Прескотт, бізнес-кореспондент ВВС:

"Aramco - не лише найбільший у світі виробник нафти, але й найбільш прибуткова компанія у світі. У Хураісі видобувається близько 1% світової нафти, а в Абкайку знаходиться найбільший в країні нафтопереробний завод, через який проходить 7% світових поставок нафти.

З огляду на їхні масштаби, навіть короткочасне припинення роботи вплине не лише на саму компанію, а й на поставки нафти по всьому світу.

Аналітики вражені самим фактом, що виробництво саудівської нафти могло впасти наполовину.

Саудівська Аравія виробляє 10% нафти у світі. Якщо це виробництво і справді скоротилося наполовину, то це відіб'ється на світових ринках, коли ті відкриються у понеділок.

Однак Aramco наразі не повідомляє про розміри руйнувань.

Напад дронів вказує на вразливість заводів компанії. Це найбільш невдалий момент для Aramco, адже вона має намір розмістити частину своїх акцій на фондових ринках.

Крім того, у багатьох виникають побоювання, що напруженість у регіоні вплине на глобальні поставки нафти і загрожує 20% споживаної у світі нафти, яка проходить через Ормузьку протоку".

Прес-секретар хуситів Ях'я Сарі сказав в інтерв'ю телеканалу "Аль-Масіра", який базується в Бейруті і належить руху хуситів, що Саудівській Аравії слід очікувати інших подібних ударів.

За його словами, одну з їх найбільших операцій у Саудівській Аравії провели "у співпраці з благородними людьми всередині королівства".

Посланець ООН Мартін Гріффітс назвав факт нападів надзвичайно тривожним і закликав усі сторони єменського конфлікту проявляти стриманість.

Саудівська влада поки що ніяк не коментує, хто, на їхню думку, стоїть за цим нападом.

У 2006 році саудівським спецслужбам вдалося запобігти нападу на Абкайк, який планувала "Аль-Каїда".


Аналіз. Спосіб нападу, доступний всім

Джонатан Маркус, кореспондент ВВС з питань оборони:

"Цей напад демонструє, що єменські хусити становлять загрозу для нафтової промисловості Саудівської Аравії.

Хусити використовують все більш технологічно досконалі безпілотники, і тепер почалися дебати про те, як їм це вдалося. Чи змогли вони просто прикріпити вибухові речовини до комерційно доступних дронів, або ж вони отримують суттєву технічну допомогу від Ірану?

Адміністрація президента Дональда Трампа, швидше за все, вкаже пальцем у бік Тегерана, але експерти не впевнені, наскільки активну роль грає Іран у використанні дронів хуситами.

Саудівські ВПС бомблять Ємен ось уже кілька років поспіль. Зараз у хуситів з'явилася можливість, хоч і обмежена, відповісти Ер-Ріяду.

Це також демонструє, що епоха, коли бойові дрони мали лише кілька країн, відійшла у минуле.

Безпілотники, хоча часто й досить прості, тепер доступні кожному - США, Китаю, Ізраїлю, Ірану. А також таким організаціям, як "Хамас" і "Хезболла".


Чому в Ємені почалася війна?

Конфлікт у Ємені між владою і повстанцями загострився на початку 2015 року, коли хусити, які сповідують один з варіантів шиїзму, захопили контроль над значною частиною країни і змусили президента Абд-Раббі Мансура Хаді втекти за кордон.

Стривожені активізацією угруповання, ОАЕ, Саудівська Аравія і ще сім арабських держав втрутилися у ситуацію, намагаючись відновити владу в країні. Коаліція вважає, що хусити діють в регіоні за підтримки Ірану. За даними ООН, під час бойових дій загинуло майже 10 тисяч людей. Дві третини з них - цивільні. Щонайменше 55 тисяч людей постраждали.

В результаті боїв, які досі тривають, і часткової блокади з боку коаліції 22 млн людей потребують гуманітарної допомоги. У країні - найгостріша у світі надзвичайна ситуація у сфері продовольчої безпеки, а спалах холери, як вважають, зачепив мільйон людей.

Стосунки між США і Іраном загострилися після того, як Дональд Трамп відмовився від угоди, що обмежує ядерну діяльність Тегерана, і відновив санкції.


16.09.2019 5079
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1020
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2415
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2058
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2093
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6363 56
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2385 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

259

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1071

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1058

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1324
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

200
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

538
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1997
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26439
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

495
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10398 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7938
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

483
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

343
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

488
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

568
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1511