На всіх парах до катастрофи

Західноєвропейські столиці знову заповнені натовпами обурених громадян.  Нічого подібного Європа не переживала з початку 1930-х років.

 

 

Можна було б говорити про повторення подій 1968-го, якби тільки те, що відбувається сьогодні в Європі в багато разів не перевищувало ту міфічну «молодіжну революцію» і своїми масштабами, і своїм значенням.

 

Тоді повставали студенти та молодь, зараз - так чи інакше - повстають майже все.



Нова єдність «низів» суспільства формується через загальне розчарування в політичній системі, яку ще кілька років тому щиро вважали демократичною. Проте зараз для величезної кількості людей стає ясно: демократії, як влади громадян, народу, в Європі більше немає.

 

Є поки готовність влади дотримуватися формальних прав і свобод, але немає бажання рахуватися з ясною і переконливо висловленою волею більшості.

 

Провідні політичні партії, які раніше служили механізмом, через який здійснювався зв'язок між суспільством і владою, зараз перетворилися на бар'єр, що захищає владу від тиску суспільства.

 

Ніхто не бере до уваги ані думки людей, ні їхні інтереси. Кругова порука політичних еліт, правих і, на жаль, «лівих» стала опорою системи, в якій виборець позбавлений не тільки ініціативи, а й впливу на процес, що перетворюється на відвертий фарс.

Для французів вирішальним уроком стала боротьба за пенсійну реформу, коли влада відверто і цинічно проігнорувала волю народу, а опозиція, замість того, щоб скористатися труднощами уряду, проявила з ним солідарність - проти власних виборців.

Проте відповіддю на цей консенсус еліт стає загальне неприйняття їхньої політики. Відтепер говорить вулиця, підприємство. Демонстрації переростають в захоплення площ і блокади адміністративних будівель, страйки стають все більш масовими.

Епіцентр боротьби зараз вже не у Франції, а в Греції, Іспанії та Португалії, в країнах, яким «загрожує дефолт». Всі прекрасно розуміють, що дефолт є «загрозою» не для населення цих країн, з якого, навпаки, буде знято тягар боргової кабали, а для міжнародних банків, які ризикують втратити свої вкладення.

Заради того, щоб врятувати банкірів, влади і партії в різних країнах одностайно вимагають від своїх співгромадян нових жертв. Однак проблема навіть не в тому, що жертви ці непомірні і несправедливі. Головна біда в тому, що вони все одно будуть марні. Це, до речі, чудово розуміють і самі банкіри.

 

Нові програми жорсткої економії лише порискорять спад і призведуть, зрештою, до банкрутства країн. Все стане тільки гірше. Але, навіть розуміючи це, фінансисти і уряди продовжують наполягати на збереженні колишнього курсу.

 

По-перше, тому що ніякого іншого лікування вони не можуть навіть уявити, а по-друге, намагаючись відтягнути неминуче, еліти давно перестали думати стратегічно. Зараз вони просто перестали думати.

Вимагаючи від населення і держав скоротити свої витрати, банки вбивають економіку. І вибір перед багатьма європейськими країнами зараз стоїть такий самий, як перед Росією в 1998-м та Аргентиною в 2001-м: або банки остаточно угроблять «реальний сектор» економіки, або, пожертвувавши інтересами фінансової олігархії, суспільство врятує себе від катастрофи.

 

Однак сила і упертість фінансових еліт, їх політичний вплив і корумпованість верхівки всіх основних партій настільки великі, що події, мабуть, будуть розвиватися по найбільш катастрофічному сценарії.

 

Банки все одно програють, але лише після того, як вся інша економіка опиниться в руїнах.

Люди, що звикли зараховувати себе до благополучного «середнього класу» раптом виявляють себе пролетарями, західні вільні громадяни усвідомлюють, що мало чим відрізняються від єгиптян або тунісців. У французькій пресі пишуть про назріваючий «єгипетський сценарій», а Греція вже почала реалізовувати деякі його елементи.

 

Профспілки виявилися радикальнішими і ефективнішими опозиційних партій, зумівши очолити протести в багатьох країнах. Протестуючі електрики, прагнучи не допустити приватизації своєї компанії, починають віялові відключення установ і підприємств, автомобілісти ламають шлагбауми, що закривають в'їзд на платні дороги і їдуть по них безкоштовно, молодь блокує адміністративні будівлі.

Це повстання. Поки, на щастя, мирне, що використовує ненасильницькі методи, але для всіх зрозуміло, що дороги назад вже немає. Протестують не тисячі антиглобалістів, не активісти лівих організацій і радикальні студенти. Піднімається народ. Мільйони.

Те, що відбувається сьогодні в Європі, лише перший акт великої історичної драми. Ніякої «готової альтернативи» немає, вироблятися вона буде вже в ході кризи, в процесі політичної і соціальної боротьби.

 

Як немає і «готових» лідерів. Вірніше, ми ще не знаємо, хто зуміє знайти кращі відповіді на запити суспільства. Це процес, який у сукупності може зайняти не один рік. Але зрушення, що відбуваються – незворотні.

Упертість, егоїзм, корупція і кругова порука еліт привели до того, що криза ліберальної економіки обернулася найбільшою кризою ліберальної демократії, починаючи з 1930-х років минулого століття. І для того, щоб вийти з нього вже недостатньо виявиться скорегувати економічну політику. Доведеться міняти саму державу. Епоха революцій повертається.

 

 

Борис Кагарлицький,

директор Інститута глобалізації та соціальних рухів

 Джерело: stoletie.ru


28.06.2011 1116 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1192
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2517
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2108
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2162
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6534 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2449 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

332

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1145

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1278

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1395
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

273
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

583
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2058
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26508
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

552
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10462 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8008
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

531
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

399
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

543
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

620
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1580