На Прикарпатті створено 22 територіальні виборчі дільниці для проведення місцевих виборів

На Прикарпатті створено 22 територіальні виборчі дільниці для проведення цьогорічних місцевих виборів. Вони проходитимуть за новою виборчою системою.

Про головні застереження щодо умов обирання місцевої влади прикарпатцями розповів консультант з юридичних питань Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Андрій Деркач, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Громади до 90 тисяч виборців - це громади, в яких життя велося за мажоритарною системою

На цьогорічних виборах можна кандидувати самовисуванцем у громадах, у яких налічується 10 тисяч виборців і більше. На попередніх - 90 тисяч виборців і більше.

"Ще в процесі обговорення законодавчих змін ми відстоювали єдину цифру - що проведення виборів за пропорційною системою має відбуватися виключно в площині "90 тисяч і більше". Ми повинні проводити вибори по системі пропорційних виборів, коли всі кандидати у владу ідуть від партійних організацій", - каже Андрій Деркач.

За його переконаннями, саме у великих громадах зосереджене політичне життя. У них діють первинні осередки політичних партій. Вони мають розвинену структуру, мають відповідну кількість членів. Як наслідок - мають можливість сформувати програму і нести відповідальність за висунення кандидатів, за їхню діяльність, можуть ефективно контролювати свою діяльність і т.д.

"Ми були категорично проти цифри "10 тисяч". Чому 10 тисяч? Якщо на сьогоднішній день брати область, у нас затверджено 62 територіальні громади, в 30-ти з яких відбуватимуться вибори за пропорційною системою. Серед таких невеликих громад, наприклад, Богородчанська громада, Солотвинська, Делятинська, Рожнятівська. Це громади, які мають кілька тисяч виборців. Але це громади, в яких життя велося за мажоритарною системою. Питання розвитку політичних партій у них не піднімалося" -  розповів Андрій Деркач.

Місцеве самоврядування – це представництво інтересів жителів місцевих громад, а не представництво політичних партій

Нове виборче законодавство передбачає: якщо немає місцевої партійної організації, то такі виборчі списки може затверджувати організація вищого рівня - районна або обласна. Тут є свої ризики.

"Зрозуміло, що якщо партійна організація затверджує списки, відповідно вона здійснює контроль. Ми говоримо про те, що місцеве самоврядування – це представництво інтересів жителів громад у представницькому органі. Але це не представництво політичних партій. Яке політичне життя у громаді численністю 15 тисяч? Там актуальними є питання господарського розвитку, питання стратегії, питання пріоритетів, питання залучення інвесторів, питання роботи з орендарями", - пояснює Андрій Деркач.

За його словами, в таких умовах важко говорити про спроможність органів місцевого самоврядування. Тут стоїть серйозне питання. Як воно буде вирішуватися, буде залежати від людей, від керівництва партійних структур. Тому ризиків більше, ніж можливостей.

Чекаємо на призначення ТВК на рівні селищ і сіл

Що стосується організації виборів, зрозуміло, що вибори організовують ТВК. Ми маємо вже 22 створених ТВК на рівні області, шести - на рівні районів, 15 міст - на рівні міст. Чекаємо призначення у наступних територіальних громадах – на рівні селищ та сіл. Їх будуть створювати районні ТВК.

Правильно ставити позначку

Форма нових виборчих бюлетенів передбачає, що за окремого кандидата голосуватимуть не позначкою, а цифрою, під якою він значиться у переліку.

"Багато питань проведення виборів є проблемними. Зокрема, виборчий бюлетень. Якщо ви обираєте кандидатів до місцевої влади за пропорційною системою і проголосували за одну партію, але за кандидата оберете - від іншої партії, то такий виборчий бюлетень визнають недійсним. Якщо ви поставили знак навпроти номера кандидата, за якого ви голосуєте, невідповідно до встановлених стандартів, – прописом чи галочку замість цифри, - бюлетень вважатимуть недійсним".

Як вирішити ситуацію?

"Вирішення цієї ситуації полягає у внесенні змін до чинного законодавства. Але рішення вже прийнято і проголосовано не так давно. То це зі сфери фантастики – вирішити ці проблеми" - говорить Андрій Деркач.

Він вважає, що все складається так, що краще проголосувати за партію, а не окремого кандидата. Тоді, каже юрист, які це відкриті списки? Чому ми обираємо номер кандидата?

П’ять років боролися за спроможність громад, а тепер не зрозуміло, які в кого повноваження

Старост обиратимуть за принципом непрямих виборів. Їх призначатиме депутатський корпус, за поданням голови відповідної територіальної громади. Голова ОТГ робить подання на відповідну кандидатуру, рада розглядає і голосує.

"Тут закладено інший конфлікт: якщо голова ОТГ обраний від однієї політичної партії, або ішов на вибори як самовисуванець, а в раді створилася більшість політичної партії, яка є в опозиції до голови, відповідно, пропозиції голови можуть відхилятися радою. Це може призвести до того, що місяцями, роками округи не матимуть старости. Тоді можуть виріщити цю проблему через призначення виконуючого обов’язків чи в іншому форматі".

Підсумовуючи розмову, Андрій Деркач сказав: "П’ять років боролися за спроможність громад, а тепер не зрозуміло, які в кого повноваження".


13.08.2020 6528
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

780
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11309 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1947
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1837
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2832
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4716

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

474

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1126

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1641

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1392
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1781
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1598
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8843
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

685
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

759
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1949
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

919
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

431
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

309 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

771 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

809