На Прикарпатті ситуація в медичних колективах – на межі вибуху

Івано-Франківська обласна організація Вільної профспілки медичних працівників України висловлює глибоке обурення та незадоволення ситуацією, що склалася з рівнем оплати праці медпрацівників.

 

У результаті підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року до 3723 грн та не підняттям посадового окладу І розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС) до даного рівня  (наразі він становить 1762 грн) відбулося повне нівелювання диференціації посадових окладів заробітних плат працівників з вищою, середньою спеціальною освітою та молодших працівників нашої галузі.

 

Про це йдеться у листі, адресованому  голові Конфедерації вільних профспілок України Михайлу Волинцю. Пропонуємо ознайомитися з його змістом.     

              

«Фактично зараз мінімальну заробітну плату отримують працівники з 1 по 12  тарифний розряд ЄТС. Так, посадовий оклад 12 тарифного розряду (а це в медичній галузі відповідає посаді лікаря І категорії  терапевтичного профілю або лікаря ІІ категорії хірургічного профілю ) з 1 січня становить 3735 грн, що всього на 12 грн перевищує мінімальну заробітну плату. Таким чином наразі однакову заробітну плату, а самемінімальну заробітну плату в медичній галузі отримують молодша медична сестра, медична сестра з середньою спеціальною освітою, незалежно від категорії, лікар-початківець, лікар ІІ категорії хірургічного й терапевтичного профілів та лікар І категорії терапевтичного профілю».

В умовах адекватного функціонування ЄТС, з підняттям 1 розряду ЄТС до мінімальної заробітної плати, враховуючи тарифний коефіцієнт (2,12) посадовий оклад 12 тарифного розряду з 1 січня 2018 року мав би становити 7883 грн, а  посадовий оклад лікаря вищої категорії хірургічного профілю (14 тарифний розряд з тарифним коефіцієнтом 2,42) – 9010 грн. Навіть такий рівень оплати праці далеко не відповідав би тим реальним інтелектуальним, морально-психологічним, фізичним навантаженням, які витрачає лікар під час своєї діяльності. Але з огляду на той складний  час, у якому зараз живе наша країна, у переважній своїй більшості високодуховні медичні працівники сприйняли б це з розумінням.

 

Проте, натомість маємо повне ігнорування ЄТС та цілковиту «зрівнялівку» в оплаті праці. Образливо й те, що навіть за цієї скрути уряд знаходить можливості підвищення заробітних плат певним категоріям працівників бюджетної сфери просто таки до непристойних рівнів. Таке враження, що нас черговий раз використовують, маніпулюючи нашими високими духовними і моральними якостями.

 

Рекомендації уряду та МОЗ роботодавцям галузі проводити диференціацію заробітних плат працівникам з вищою та середньою медичною освітою у вигляді максимального використання додаткових виплат (за складність і напруженість в роботі, за збільшений обсяг навантажень щодо встановлених нормативів, за розширену зону обслуговування, премій тощо), звучать більш ніж цинічно, оскільки можливості фондів заробітних плат на основі цільової медичної субвенції більшості медичних установ далеко не завжди перекривають обов’язкові виплати, так що говорити про якісь необов’язкові виплати (до яких належать надбавки, доплати та премії) за цих умов узагалі не доводиться.

 

Попри суттєве підняття рівня мінімальної заробітної плати упродовж останніх двох років, реальний прожитковий мінімум значно її перевищує.  Рівень інфляції призвів до разючого знецінення гривні і тепер зарплатня лікаря в доларовому еквіваленті заледве перевищує позначку в $150.

 

Такий низький рівень оплати праці медичних працівників у майбутньому обертається катастрофічно низьким пенсійним забезпеченням. Як наслідок, лікарі змушені працювати до глибокої старості, щоби бодай якось утримувати себе на належному рівні, а не злидарювати.

 

Настільки низький  рівень оплати праці у сфері охорони здоров’я, який є чи не  найнижчим серед працівників бюджетної сфери, є відвертим знущанням і приниженням медичних працівників. Така оплата праці лікаря є нічим іншим, як проявом зневаги до нього з боку власного міністерства, уряду та законодавчої влади».

 

Івано-Франківська обласна організація ВПОНУ закликає звернутися до Кабінету міністрів та Міністерства охорони здоров’я з ініціативою: прирівняти посадовий оклад І розряду ЄТС до мінімальної заробітної плати та збільшити фінансування галузі.

 

Завершується лист застереженням: «Ситуація в медичних колективах, що склалася внаслідок відсутності адекватних заробітних плат, є вкрай нездоровою і фактично - на межі соціального вибуху». 

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook і Twitter, щоб першими дізнаватися про ключові події дня


26.01.2018 2311 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

806
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1397
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3202 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2531
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3390
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2946

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

290

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

753

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

765

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1371
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3211
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20697
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

931
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

445
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

527
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1089
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5784
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

117
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3558 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

637 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

969
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1314 2