На Прикарпатті колишній чиновник зайнявся садівництвом

Василь Головчак з Новиці Калуського району – фахівець лісового господарства, заслужений природоохоронець України.

Понад 30 років він працював на керівних посадах в лісовому господарстві та в підрозділі міністерства екології в Івано-Франківській області. А вже п’ятий рік, з 2013 року, тягне фермерського плуга у "Садах Новиці", інформує Kalushnews.city.

Для "Садів Новиці" було виділено 17 гектарів землі із фермерського фонду. На 6 гектарах уже ростуть низькорослі деревця яблунь. Є розсадник, саджанці з нього добре приживаються, навіть у гірських районах. Ще 11 гектарів потрібно засадити.

Василь Головчак каже, що планують трохи змінити проект: вирощуватимуть у "Садах Новиці" не лише яблуні, але й груші, фундук, терен, лохину. А ще хочуть тут закласти багатопрофільний розсадник, а по контуру саду розмістити вулики чи насадити дуби. Це захищало б від вітру. Можна б навіть мріяти про встановлення сонячних батарей, але при умові, якщо буде допомога держави чи грантові кошти.

У родинному фермерському господарстві "Сади Новиці" довели, що можна досягати щедрих урожаїв і на важких землях та на висоті 517 метрів над рівнем моря, якщо не шкодувати праці рук, все вчасно зробити, дотримуючись технологічних вимог.

Власним досвідом фермерства з колегами з Івано-Франківщини та Львівщини поділився Василь Головчак на семінарі, який відбувся у Новиці, а також запросив усіх на майстер-клас у своє яблуневе господарство:

"У чому секрет? П’ять років з ранку до ночі на колінах провів: садив, щепив, формував крони. Чи є результат? З трьох тисяч саджанців всохло лише 9 штук. Бачите: сад щедро заплодоносив".

Навіть минулого року, коли в садах у районі яблук не було, тут мали непоганий урожай. Наразі у фермерському господарстві експериментують із кількома морозостійкими сортами, які вирізняються врожайністю і стійкістю перед хворобами.

Розповів Василь Головчак колегам-фермерам, що  з усіма роботами, в основному, справляються самі. Допомагають йому дружина, донька і теща. Лише тоді, коли садили сад, знадобилися додаткові робочі руки.

"Оскільки ґрунти тут важкі, то, щоб коренева система деревця мала доступ повітря і поживу, викопували лунки екскаватором, у кожну давали 30-40 кг перегною",  розповів Василь Головчак.

Поділився фермер досвідом, як і чим захищає сад від шкідників, а кору дерев  від зайців, розповів про інші технологічні заходи догляду за деревцями.

Сад на природному поливі. Хоча місцевість на пагорбі, але яблунькам вистачає вологи за рахунок опадів і джерел, які є тут. Міжряддя обробляють трактором, в рядах з бур’янами борються з допомогою гербіцидів.

Для всіх фермерів є спільна проблема: куди збути вирощений урожай. Ті ціни, які пропонують заготівельники, навіть не покривають затрат. Тож фермери на семінарі у Новиці заявили про намір об’єднатися, щоб разом вимагати на законодавчому рівні захисту інтересів українського сільгоспвиробника.

Тепер урожай "Садів Новиці" зберігають у пристосованих складських приміщеннях. Треба думати про переробку і, звичайно, про склад, каже Василь Головчак.

Можна розглядати такі варіанти переробки: соки, концентрати, дитяче харчування, джеми, сушка. Тим паче, що в Україні і Європі зростає попит на сушені фрукти та овочі. А Новиці з її садами, що є у майже у кожного господаря, просто необхідне переробне підприємство. Тоді б вирішилася проблема, куди дівати плоди садів і полів. Плюс буде створено нові робочі місця. Самотужки село чи навіть об'єднана громада не може його збудувати. Тому, переконаний Василь Головчак, треба шукати інвесторів або залучати кошти міжнародних проектів.


22.10.2018 1782
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1906
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1834
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1828
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5393 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2127 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1487

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

705

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

754

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

949

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

984
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1734
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3650
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10221
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26101
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10150 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7687
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

871
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

70
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

358
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1252
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

848
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1054