На межі прірви

 

Я навряд чи когось здивую якимись відкриттями, зрештою, сісти за клавіатуру мене спонукала не висока муза, а внутрішня потреба знайти точку опори для усвідомленого існування в країні, для більшості громадян якої це існування зведено до фізичного виживання. Тому не уникатиму банальності: зло - взагалі штука банальна.

 

An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur? (Сину мій, хіба ти не знаєш, як мало треба розуму, щоб керувати світом?) - цей латинський афоризм папи Юлія пригадався мені з появою в ЗМІ повідомлення про нове призначення Валерія Хорошковського. Слідкуючи за діями та перестановками в українській владі, вкотре переконуєшся в істинності древніх афоризмів.

 

Політику ж роблять люди, і що важливо - «наші» люди. Це десь в стародавній Індії каста «керівників» мала мислити абсолютно іншими категоріями, ніж пересічний обиватель, що хоче спокійно їсти, спати, влаштувати родину та дітей. Сьогодні ми мусимо констатувати повну відсутність еліти в так званому «політичному бомонді». У владній піраміді прокручуються, немов кадри одного нудного серіалу, ті самі лиця, ті самі люди, які вже остогидли суспільству. Спіткай сьогодні Україну авіакатастрофа зразка 2010 з політичною елітою Польщі, чи вкрився б український народ жалобою?..

 

Адже наші «вожді» живуть за добрим циганським принципом: «нацарюю сто рублів та втечу» або сховаюсь за депутатською недоторканістю. Закони писані не для них, на рівні „еліти" цинізм став нормою життя. Великим «чоловічим» досягненням вважається, скажімо, покинути свою сім'ю й завести молоду дружину, немов модну домашню тваринку. І при цьому спокійно красуватися під червоним комуністичним прапором де-небудь на першотравневому мітингу, припаркувавши свій непролетарський «Порш» неподалік від пам'ятника Леніну... Чи пообіцяти якесь покращення вже сьогодні - і покращити тільки собі й своїм. А як після погроз «бандитам - тюрми» сидиться з цими ж «бандитами» на врочистостях з нагоди Дня Злуки?

 

То чи мають право ці примітиви й крутії вчити чи представляти когось?

 

Криза цінностей накрила наше суспільство з головою - політику, економіку, культуру. «І от те, що писали і пишуть на парканах, - тепер у нашій літературі; що на парканах малювали - тепер в галереях; що під парканами горлали - тепер на сцені». Не хочеться й говорити про мистецтво, воно відсутнє або жевріє на узбіччі, справжні цінності замінені на позлітку.

 

Етика не втекла від естетики: уявлення про добро і зло змішалися в якусь потворну кашу, на якій в принципі не може вирости повноцінне здорове суспільство. Вершиною досягнень для пересічного мешканця України подається показне споживацтво: модні лахи в цій системі цінностей стоять вище, ніж, наприклад, здатність до співчуття чи повага до інтелекту.

 

Не варто плекати особливих ілюзій і щодо «середнього класу». Підприємництво в Україні вироджується, не встигнувши навіть як слід народитися. Бізнес тут - не втілення й розвиток приватної ініціативи й ідей. Якщо таке й трапляється, це все частіше виглядає винятком, ніж правилом. У нашій перевернутій з ніг на голову реальності бізнесом вважають обдурювання й обдирання. Довіра й лояльність до клієнта - ознака лохів і лузерів, а цинізм - конкурентна перевага.

 

Отже, наша українська «цивілізація» успішно й жваво котиться в глибоку, темну і смердючу прірву.

 

Лише ті одиниці, які своєю творчістю й працею стараються ще дати землякам ковток чистого і справжнього повітря, перешкоджають нам впасти в летаргічний сон чи кошмар плебейського бунту.

 

Але чи надовго? Чи є ще в нас шанс? Я хочу вірити, що так. Якщо відверто, хочу вірити сильніше, ніж вірю. Та знаю точно: чесний діагноз нашого стану - це перший крок нагору, крок з прірви.

 

Ярослав СВЕЛЕБА, політик 

 

 

 

 

 

 

Ярослав Свелеба, політик,

Галицький кореспондент

 

 

 


Коментарі (3)

% 2012.01.27, 14:26
Свелеба стає філософом? :) А хто прапорами махати буде?
Азія 2012.05.08, 21:06
Чоловік, який не зміг стати щасливим, стає філософом... Жаль...
Тарас 2014.03.29, 09:53
в ПС тепер автомати актуальними стали)
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2028
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1885
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1883
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5596 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2178 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1536

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

781

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

849

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1062

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1026
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1799
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3705
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10300
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26191
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10218 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7746
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

924
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

273
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

307
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

409
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1309
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

912