На Івано-Франківщині пройшов фестиваль гуцульського вбрання

 

У Косові відбувся ІІ фестиваль «Лудинє-фест» 2012. Впродовж двох днів косівчани та гості міста мали змогу пізнати традиції та обряди побуту гуцулів, переглянути колекції весільного та святкового вбрання сучасних українських модельєрів, стати учасниками весільних обрядів,насолодитися українською музикою з гуцульськими мотивами та скоштувати традиційні страви.

 

Організаторами фестивалю виступили міська та районні ради, туристична асоціація "Гуцулія. Святкування розпочалося з святкової служби Божої у церкві Івана Христителя з нагоди храмового свята та відзначення 100-ліття церкви у м. Косові.

 

Вся творча програма відбувалася біля готелю-ресторану «Водограй»,який щедро надали для святкування власники Ігор та Лілія Хом'яки. Лейтмотивом фестивалю "Людинє "було гуцульське весілля,обряди, які демонстрували учасники - народні фольклорні колективи сіл Черганівки, Великого Ключева та Космача.

 

У рамках фестивалю пройшли : -майстер-класи, під час яких глядачі побачили як виготовляють традиційні вироби з сиру; навчилися створювати ляльку-мотанку; побачили як традиційно пов’язували хустки та перемітки; спробували власноруч зробити весільний вінок. -покази давнього одягу представниками гуцульських сіл, колекції одягу подружжя Струтинських, молодіжне дефіле одягу з фольклорними елементами, конкурс на кращий одяг в номінаціях «Газда і газдиня», «Легінь і дівка», «Князь і княгиня», «Гуцульська дітвора» за участю студентів та викладачів Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. -покази весільного та святкового вбрання з колекцій сучасних українських модельєрів ( роботи молодих модельєрів з мистецьких закладів України (Мукачева,Львова,Чернівець,Одеси,Києва), весільні моделі приватних салонів одягу, колекції одягу з етнічними мотивами); -виставки та продаж творів відомих майстрів / традиційна та сучасна косівська кераміка, художні вироби з дерева, мосяжні вироби народного та професійного ткацтва, художні вишивки.

 

Цікавою родзинкою фестивалю стала виставка старовинних весільних рушників,які можна було за бажанням придбати. Гості дійства мали нагоду спробувати традиційні гуцульські страви, розучити гуцульські танці під супровід троїстих музик, взяти участь в забавах. А ті хто були на «Лудинє-фест» в оригінальному чи давньому народному вбранні взяли участь у конкурсній програмі.

 

Також в рамках фестивалю відбулася етно-вечірка (майже весільна забава) у супроводі троїстих музик під керівництвом Валєри Бесараба, дотепними співанками Дмитра з Ясенова, традиційними весільнии гуцульськими танцями. Фестиваль увібрав кращі здобутки Гуцульщини, демонстрував справжні традиції місцевого населення. Свій побут,ремесло, культуру, гостинність фольклорні горянці відобразили в обрядах, одязі та в музичному виконанні,намагаючись відтворити ,примножити нетлінну скарбницю народної творчості в якій зібрана мудрість багатьох поколінь.

 

 

Довідково:  

Назва "людинє" гоцульською означає одяг, вбрання.

 

Читайте також:

У Івано-Франківську вимагають надати гуцульському діалекту статусу регіональної мови (фото)


11.07.2012 2284 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2426
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19538
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739