МУРАЛИ РОЗБРАТУ

 

 

Тижні два тому запитав одного місцевого літератора: «Чому не пишеш про франківські мурали, тема ж топова?». Той відповів: що найвагомішим є слово того, хто говорить останнім. Ну, подумав я тоді, довго ж тобі ще, любий друже, грати в цю гру. І виявився правим. Час іде, а розбурхані обивателі й далі теревенять про стилістику стінних розписів. Не місто, а мистецтвознавча конференція.

Mural-Mazepy мурал мазепи zbiok

Й добре б було, якби це теревенили люди тямущі. А то ж якраз навпаки. Оціночні судження продукують переважно або тверді любителі красивенького мальовидла, або ж вічно стурбовані представники «політичної вулиці». Останні, зрозуміло, в усьому шукають змов і підривних планів, але то вже до медиків.

Найсмішніше в тому, що оцінюючи мінімалістичний мурал Славоміра Чайковського, франківські обивателі долучаються до відомої на весь світ історії, яка почалася в США 99 років тому. Тоді не комісія при міськвиконкомі, а просунутий у всіх відношеннях комітет Товариства незалежних художників відмовився прийняти на виставку об’єкт, заявлений його автором Марселем Дюшаном як скульптура «Фонтан». Як відомо, це був звичайнісінький, куплений у магазині, білий порцеляновий пісуар, на якому Дюшан написав «R. Mutt 1917». І мало хто міг тоді передбачити, що рішення комітету (прізвища членів якого відомі лише вузькому колу спеціалістів) зробить Дюшана прапороносцем нової мистецької ери.

Люди, які у темі, тут відразу загомонять: не можна, не дозволено, не варто порівнювати Дюшанівський пісуар (об’єкт «ready-made», що являє собою навмисно введений до простору мистецтва промисловий або ремісничий виріб) зі згаданим вище твором польського художника. А я й не порівнюю. Аж ніяк. Я порівнюю реакції суспільства, де панують архаїчні незрілі смаки, на звичайне мистецьке новаторство. В тому плані Франківськ тяжко-важко, проте поступово дозріває до Нью-Йорку часів Першої світової. В принципі це справжній прогрес. Ще років зо 30 тому, виповзаючи з совкової муті, ми відставали більш ніж на два століття, що підтверджує хоча б монумент перед будівлею ОДА.

А ще я кажу про сучасне мистецтво, яке передбачає актуальну і напружену гру з середовищем (так званий «енвайронтмент»). Люди, які емоційно обговорюють мурал Чайковського, й гадки не мають, що стають найважливішою частиною перформенсу, частиною цікавої й безмежної мистецької дії. Власне не сам об’єкт, а ця їхня реакція, ця їхня небайдужість є метою і фактом мистецтва.

У ХХІ столітті актуальним мистецтвом вважається те, що зачіпає та змінює середовище. В тому плані мурал Чайковського своє мистецьке завдання виконує на всі 100%. Так само, згадаємо, виконала його інсталяція Юрія Бакая, побудована у вестибюлі Івано-Франківської ОДА. Не без допомоги випадкового (а радше невипадкового) чиновника.

А якби у ту фестивальну суботу 11 червня з якихось причин чиновник байдуже пройшов повз інсталяцію (або вийшов через інший вихід, або лишився вдома), то об’єкт Бакая, радше за все, не зміг би «розгорнутися» на українське середовище у всіх своїх смислах. І мистецька магія не спрацювала б. Але зустріч відбулась і сталося amor fati. Маленьке чудо креативної алхімії.

Саме тому сучасне мистецтво, як повітря, прагне обурених натовпів, дурнуватих пліток, руйнівників, або ж тих злісних спекуляцій, які свого часу розгорнулися в нашому місті навколо «Конгресу рисувальників» Павла Альтгамера. Приходьте і обурюйтесь, каже сучасне мистецтво людям, що живуть минулим. А ми трансформуємо ваше обурення у щось красиве й цікаве. Адже енергіям властиво трансформуватись…

У 2004 році, за результатами опитування британських фахівців у галузі мистецтва, Дюшанів пісуар було визнано найвеличнішим твором ХХ століття. Й це зовсім не «ознака дегенеративності і бездуховності Заходу», як звикли думати травмовані радянською освітою провінціали, а лише запізніле визнання впливу вдалої мистецької провокації на перебіг світової історії.

 

report.if.ua


26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

608
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1793 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1103 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

531
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6878 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11334 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

309

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1045

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1092

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1085
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

254
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1058
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

824
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

711
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

648
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2920
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4417
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18415
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

284
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

331
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

641
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

743