Мобінг

 

/data/blog/66608/b721b2493a5a0e1ac6c1d94b67a53fcb.jpg

 

Що вам відомо про засоби психологічного тиску? Варто знати, що звичайні конфлікти в шкільному колективі можуть вплинути на характер, порушити психіку і навіть змінити долю людини.

 

Здавалося б, типова ситуація: непорозуміння чи сварка між однокласниками, декілька днів образ і потім вони знову помирилися і все стало на свої місця і навіть дорослим не довелося втручатися, захищаючи та виправдовуючи власних дітей. Та це в кращому випадку. Набагато гірше буває тоді, коли допомогу може надати тільки дитячий психолог.

 

Майже в кожному учнівському колективі наявна проблема мобінгу. Мобінг (від англ.tomob-„нападати зграєю”,”травити”) - це явище, коли група чи частина її членів систематично чинить цькування когось з членів цієї групи з метою послаблення його позиції у групі чи навіть витіснення з неї.

 

Мобінг завжди є довготривалим і регулярним явищем, передбачає багаторазові вияви насилля чи агресії щодо особи (яка, наприклад, підвела групу в спортивному змаганні).

 

У школі мобінг відбувається і в урочний, і в позаурочний час, наприклад, на перервах, найчастіше тоді, коли дорослі не контролюють їхню поведінку.

 

Інші місця, в яких можливий мобінг, включають туалети, гардероби, господарські приміщення, коридори, душові, роздягальні й шкільні автобуси.

 

Власне така ситуація трапляється, як правило, тоді, коли в одній групі або колективі збираються зовсім різні за характером, соціальним статусом, матеріальним становищем діти. Але найскладніше тим, хто потрапляє, в новий клас, новий колектив, тобто „новачкам”, адже їм важко адаптуватися, коли все оточення сприймає їх упереджено, з презирством.

 

Жертвами агресії та насилля з боку оточуючих найчастіше стають ті, яким притаманні такі риси, як замкнутість, сором’язливість, невпевненість в собі, низьку самоповагу, відсутність друзів серед однолітків.

 

Натомість ініціаторами цькування є насамперед ті, що прагнуть підпорядковувати собі інших учнів, типовими для них є імпульсивність, зухвалість, відсутність співчуття до своїх жертв (т.зв.лідери класу).

 

Варто зазначити, що особистість може ставати жертвою свідомо і несвідомо. Несвідомо жертвами стають ті люди, які не усвідомлюють причин власної ізоляції, не розуміють, що в них відсутні механізми захисту, не мають чіткої позиції й за будь-якої можливості намагаються знову влитися в колектив.

 

Свідомо жертвами стають ті особистості, які мають стійкі переконання, усвідомлено приймають роль жертви, зберігаючи свою ідеологічну позицію, не бажаючи зраджувати своїм принципам.

 

Своєрідним посередником у складних взаєминах підлітків є класний керівник, який досить часто може зневажати жертву педагогічними методами (занижуючи оцінки, підтримуючи загальне цькування) для того, щоб зміцнити власний авторитет.

 

Звісно, постійні глузування, залякування, фізична агресія залишають свій негативний відбиток на житті і здоров’ї людини, можуть призвести до психічних розладів, адже особа, яка в дитинстві або в підлітковому віці постраждала від такого насильства важче інтегрується в певний інститут суспільства,їй необхідна довготривала реабілітація.

 

Слід негайно вжити певних заходів на рівні навчальних закладів, проінформувати учнів про жахливі наслідки мобінгу, щоб назавжди викорінити цю проблему, яка вже дуже давно існує і щораз набуває нового вигляду,хоча б заради того.щоб зменшити кількість жертв.

 

До речі, з розвитком суспільства виник новий вид форми вияву словесного мобінгу - використання мобільних дзвінків та інтернету, щоб залякувати та шантажувати жертву.

 

Марія Молощак,

школа професійної журналістики


04.01.2015 Марія Молощак 2126 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

987
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

798
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1919
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3269
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2566
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2557

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

261

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

746

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

703

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1629
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

374
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

713
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

631
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

364
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

395
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27055
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

855
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19691
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

444
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

408
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

743
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1379 4