Місцеві вибори на Прикарпатті: то хто взяв владу?

 

 

Наймасштабніші вибори в об’єднаних територіальних громадах відбулися минулої неділі, 29 жовтня, в усіх областях України. Вперше обирали голів і депутатів сільських, селищних, міських рад у 201-й об’єднаній територіальній громаді (ОТГ), а це 25 міських, 61 селищна та 115 сільських громад, у яких мешкає близько 4% всіх виборців держави.

 

У міських громадах, відповідно до чинного законодавства, вибори депутатів місцевих рад відбулися за пропорційною системою, в сільських та селищних — за мажоритарною.

 

Вибори на Івано-Франківщині мали протилежну тенденцію до львівської та тернопільської – тутешні виборці відвернулися від більшості старих голів, обравши лідерами територіальних громад нові обличчя.

 

Прихід до влади свіжих очільників зумовлений насамперед політикою висування кандидатів, котру сповідувала «партія влади»: при визначенні кандидатур тут вирішили відмовитися від підтримки «перевірених» кадрів, зробивши наголос на доволі сильних фігурах районного чи навіть обласного рівня.

 

Для прикладу, на виборах голови Яблунівської громади переміг очільник Косівської РДА Зеновій Томащук, Ямницьку громаду очолить голова Тисменицької райради із БПП Роман Крутий, селищну раду в Брошневі-Осаді поведе директор департаменту Івано-Франківської ОДА Назарій Іванів, а Ланчинську – начальник управління обладміністрації Володимир Попович.

 

І це справді дивовижно, адже зазвичай амбітні люди будують політичну кар’єру знизу догори, намагаючись виходити на районний рівень, пізніше – на обласний, а тоді, якщо поталанить, то й на державний.

 

Натомість у цьому випадку чиновники вищого рівня показують своїм прикладом, що вектор розвернувся навпаки, і найбурхливіша політика робиться на низовому рівні (зрештою, як і велить замисел децентралізації). Хоча можливо, що тим кандидатам просто надійшла партійна вказівка «йти в народ», заробляти перемогу, забезпечувати позитивну статистику.

 

Вибори у Дзвинячі

 

Загалом 29 жовтня на Івано-Франківщині обирали владу у восьми громадах – чотирьох селищних і чотирьох сільських.

 

Найбільш експресивні вибори (маємо на увазі не лише день голосування, а загалом виборчий процес) були у Брошневі-Осаді. Хлопці вирішили, що коли вже дійшло до виборів, то їх слід прожити так, ніби живеш раз.

 

Тут була спроба застосувати технологію «двійників»: виборча комісія ледь не зареєструвала на вибори повного тезку фаворитові – Назарію Іваніву, депутатові облради від БПП, колишньому очільнику Рожнятівської райради.

 

Згодом сам Іванів устряв у скандал, коли конкурент за посаду голови Роман Котів опублікував запис їхньої бесіди, під час котрої представник БПП пропонує співрозмовникові зійти з виборів в обмін на винагороду. А на чинного голову селища Івана Шикеринця десь видобули компромат про те, що він мав судимість.

 

Більшість голів, обраних в ОТГ області, у той чи інший спосіб «зав’язані» на президентській команді – або через роботу в виконавчих структурах, або через партійний штаб. Поза тим, конкуренти не дозволили «Солідарності» почутися тріумфаторами. На Франківщині отримали велику кількість мандатів «Батьківщина» та «Свобода».

 

Дуже активною була партія «УКРОП». Ще з цікавинок: чи не вперше відбулася спроба «реваншу» з боку партії «Народний фронт», котра стала політичним лузером за часів уряду Арсенія Яценюка (точне число переможців поки що невідоме). І, на відміну від більшості українських регіонів, тут кандидати в мажоритарних округах не цуралися балотуватися від партій, ховаючись за інструментом самовисування.

 

Яскравим прикладом імовірної конфронтації між головою та депутатським корпусом буде, вірогідно, Ланчин. Згідно з інформацією штабу «Батьківщини», тут постане міцна опозиційна більшість БЮТу та «Свободи» – дві партії, йдучи на вибори зі спільним проектом покращення добробуту громади, отримали відповідно 5 та 11 мандатів (загальна чисельність депутатського корпусу – 26). «Народний фронт» тут здобув 6 депутатів, а БПП – 4.

 

Загалом результати виборів щодо голів виглядають ось так:

 

Брошнів-Осадська селищна громада, Рожнятівський район – Назарій Іванів, директор департаменту будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА, «Солідарність»;

Заболотівська селищна громада, Снятинський район – Іван Танюк, селищний голова Заболотова, самовисування;

Ланчинська селищна громада, Надвірнянський район – Володимир Попович, начальник управління економічного розвитку Івано-Франківської ОДА, «Солідарність»;

Яблунівська селищна громада, Косівський район – Зеновій Томащук, голова Косівської РДА, самовисування;

Дзвиняцька сільська громада, Богородчанський район – Микола Волочій, сільський голова Дзвиняча, самовисування;

Переріслянська сільська громада, Надвірнянський район – Іван Мельник, заступник технічного директора ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», самовисування (на минулих виборах – БПП);

Рожнівська сільська громада, Косівський район – Сергій Радиш, начальник «комп’ютерного» відділу Косівської РДА, «Батьківщина»;

Ямницька сільська громада, Тисменицький район – Роман Крутий, «Солідарність».

 

Сходити до церкви, купити хліба, проголосувати

 

Наймасовішим виборчим порушенням на Прикарпатті були спроби голосування без документів. Люди приносили копії паспортів, або нотаріально завірені довідки, або й просто вмовляли – всі ж бо всіх знають.

 

На котромусь із регіональних сайтів випадало прочитати: жінці видали бюлетень після того, як вона пригрозила розвернутися й піти геть. Відомо, що місцеві вибори – то така справа, коли часом один голос «тягне» на цілий відсоток, тому на подібні речі можуть і заплющити очі. Громадська мережа «ОПОРА» присвятила проблемі «бездокументного» голосування на Прикарпатті кілька своїх новин.

 

Івано-Франківські вибори теж зазнали проблем зі стихією. Згідно з інформацією «ОПОРИ», під час підрахунку голосів тут знеструмило сім виборчих дільниць, найбільше – у Косівському районі. Вранці у селі Перерісль сильний вітер здер із даху будинку культури шматок шиферу, одне з вікон будівлі розбилося, у приміщенні зникла електрика. У виборчий процес мусили «втрутитися» хлопці з ДСНС.

 

Юлія ТОМЧИШИН; Володимир СЕМКІВ, ЗБРУЧ


Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1057
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2443
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2068
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2108
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6411 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2404 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

271

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1092

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1131

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1336
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

215
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

550
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2009
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26451
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

510
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10413 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7951
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

494
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

354
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

509
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

581
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1526