Мікроспорія або котячий лишай

 на правах реклами

 

Досить часто зустрічається таке захворювання з групи грибкових дерматозів як мікроспорія, яке також в народі називають “котячий лишай”. Воно є дуже небезпечним та висококонтагіозним і потребує обов’язкового своєчасного звернення до лікаря, а також правильно підібраного лікування.

 

Мікроспорія – це грибкове захворювання гладкої шкіри, волосся , рідше нігтьових пластин, яке найчастіше поширене серед дітей до 14-15 років, рідше дорослих. Основним джерелом зараження є кішки і собаки .Сезонність випадків захворювань найбільше припадає на кінець літа і початок осені, саме тому, що в цей час виводять потомство наші домашні улюбленці .

 

Причини виникнення і шлях зараження

Переносниками грибків роду Microsporumaudouinii і Microsporumferrugineumнайчастіше є кошенята і дорослі кішки, рідше він може передаватись від собак людині. Зазвичай спори грибка є присутніми на тілі тварин, але передаються дуже легко – контактно-побутовим шляхом : заражаються предмети і речі повсякденного вжитку. Оскільки діти більшість свого часу люблять проводити час з цими домашніми тваринами і все беруть у руки, тому частіше і зазнають зараження даним захворюванням . Отже, потрібно привчати дитину мити руки і дотримуватись правил поведінки на вулиці.

 

Патогенез

При потраплянні спор грибка від переносника на шкіру людини, він створює вогнище захворювання, а також дискомфорт шкіри в даному місці і викликає явища лущення і свербежу. Якщо відбулося потрапляння спор грибка в ділянці волосяного покриву голови, то волосяна цибулина захоплена проростаючими патогенними спорами , приводячи до серйозного ураження волосся.

 

Клініка

Характерими місцями локалізації є тулуб, руки, ноги, волосиста частина голови. Зазвичай інкубаційний період триває 4-6 тижнів. При ураженні гладкої шкіри висипання мають вигляд плям рожево-гіперемованого кольору, округлої форми з чіткими межами, вкритих лусками, по периферії яких наявний припіднятий валик над рівнем шкіри, суб’єктивно - свербіж шкіри в місці висипань.

Ураження волосистої частини голови дещо відрізняється проявом елементів висипань, тут зразу можна зауважити , що вогнища округлої форми, але над ними волосини вже обламані на рівні 6-8 см над рівнем шкіри. Найчастіше зустрічаються на тім’яній і скроневій ділянках голови, де наявні більші вогнища до 5 см в діаметрі з відсівами дрібніших елементів округлої форми. Вони всі мають вигляд пеньків, покритих білою пудрою, де саме і знаходяться спори грибка .

При пізньому звернені до лікаря може виникнути інфільтративо–нагнійна форма мікроспорії, яка проявляється гіперемованими вузликами ,що розташовані на синюшно-гіперемованій шкірі, і які містять всередині інфільтрат, вкритий грубим нашаруваннями кірок, при натисканні яких гній виходить назовні.

 

Диференціальна діагностика

Правильний діагноз можна поставити на основі клінічної картини і даних лабораторного дослідження , та люмінесцентне світіння - на уражених місцях колір висипань буде зеленого кольору. Завдяки цим методам дане захворювання можна легко диференціювати від інших. Потрібно зробити аналіз на виявлення міцелію грибка на волосяній частині голови чи в лусках гладкої шкіри. Якщо результат позитивний, то необхідно розпочати лікування.

Дифреціювати даний дерматоз варто з рядом захворювань, таких як трихофітія, фавус , себорейна екзема, рожевий лишай Жибера.

 

Профілактика

З метою профілактики даного захворювання потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, слідкувати за своїми домашніми улюбленцями, перевіряти стан їхнього здоров’я у ветеринарів і застерігати діток, щоб були обережними на вулиці. Якщо вже ви стикнулись з мікроспорією, негайно зверніться за допомогою до лікаря і ми вам допоможемо . Не забудьте привести на огляд всіх мешканців вашої оселі і зробити генеральне прибирання та дезінфекцію вашого дому.

 

Лікар-дерматолог МЦ «Оксфорд Медікал»

Дмитро Томашівський


Коментарі (1)

Таня 2018.08.02, 15:27

Підкажіть будь-ласка якщо після лікування три тижні не світяться вогнища під ультрафіолетом (на голові) чи можна вважати, що лишаю вже не має? Чи обов'язково він повинен світитися при наявності?  Дякую 

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

714
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2280
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2005
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2031
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6104 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2313 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

189

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1002

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

998

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1258
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

99
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

486
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1946
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26373
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

432
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10346 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7890
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

438
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

286
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

446
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

517
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1451