агенція новин

Михайло Хазін: Яким буде 2011-й рік?

Наш огляд виходить у грудні, а грудень - це місяць, коли всі намагаються заглянути у майбутній рік і спробувати зрозуміти, яким він буде. Так що поговоримо про прогнози.Рік тому ми відчували себе самотньо і дуже незатишно. Тоді панувала думка, що кризу в основному вже подолано, і що до другої половини 2010 року вона буде подолана остаточно, і світова економіка повернеться на звичну траєкторію бурхливого зростання. Ми ж вважали, що криза буде продовжуватися і далі. Тут жодних сумнівів у нас не було, а єдине питання, яке нас цікавило, полягало у наступному: чи відбудеться в 2010 році чергове загострення кризи.Вся складність сучасної економічної ситуації полягає саме в тому, що навіть до кінця року ми не можемо однозначно відповісти на це питання. Але ж мова йде не про прогноз - про оцінку того, що вже сталося.

Як оцінити європейську боргову кризу, стало центральною темою 2010 року? З одного боку, коли вона почалася, важко було позбутися відчуття, що вона носить багато в чому штучний, постановочний характер. Загострення грецьких проблем сталося дуже вже вчасно, коли європейські влади ламали голови над тим, як боротися зі зміцненням євро.

Як тільки засоби масової інформації заговорили про Грецію, євро став стрімко втрачати у вазі, що забезпечило європейській економіці кілька відносно благополучних місяців. Почав зростати експорт, підскочили замовлення, ожила промисловість.

Якщо грецька проблема була трюком, то той же самий трюк був повторений восени поточного року, коли американські грошові власті оголосили про черговий раунд кількісного пом'якшення. На очікуваннях американської емісії євро знову почав зростати - а тут якраз і Ірландія з її кризою приспіла - і євро швиденько впав. А на підході ще й Португалія, так що схоже, що політика ФРС навряд чи принесе той ефект, який від неї очікували її нечисельні апологети.А з іншого боку, проблеми у європейських економік дійсно є. Ще в січні-лютому 2009 року відомий французький економіст Жак Сапір передбачав загострення боргових проблем Європи, результатом чого може бути крах єдиної європейської валюти, і навіть називав приблизні терміни: кінець 2009 - початок 2010 років, коли вони, власне і почалися (перші розмови про Греціїю почалися саме в листопаді 2009 року).

Правда, Сапір вважав, що першою країною, в якій буде криза, буде Іспанія. Це, загалом зрозуміло: грецька економіка за європейськими мірками маленька, і її навряд чи хтось докладно вивчав. Але з іншого боку, в істериці навколо Греції можна побачити й інший сенс. А що якщо мова йшла про відволікаючі маневри?

Греція - маленька країна, і її проблеми вирішити можна. Можна припустити, що про Грецію заговорили для того, щоб не говорити про інших, більш великиі країни, ту ж Іспанію або про європейського чемпіона з заборгованостях - Італіїю. І, цікаво, що спочатку начебто все виходило. Всі дивилися на Грецію, обговорювали Грецію, допомагали Греції.

Інвесторам продемонстрували, що Євросоюз спроможний надати своїм членам дієву допомогу, якщо з ними щось станеться. На прикладі Греції показати це було нескладно і не дуже дорого. Ринки на час заспокоїлися. А от з Ірландією фокус, схоже, не вдався. Відвернути увагу не вийшло. За Ірландією потягнулася Португалія, за нею замаячила Іспанія, інвестори з побоюванням почали поглядати на Італію, а тут ще й про Бельгію почали згадувати.Якби світова економіка почала повертатися до своєї докризової траєкторії, нічого подібного б не сталося. Але вона туди не повернулася. І більше того, ніхто не очікує, що вона повернеться туди і в 2011 році. Як і ми, тому тепер ми себе відчуваємо не так самотньо і незатишно, як рік тому.

Але це означає, що боргові проблеми будуть тільки загострюватися. Якщо економіка не росте, то хто і як поверне інвесторам вкладені гроші? А якщо вона не почне рости взагалі?

Зараз уряди всіляко намагаються продемонструвати інвесторам свою ощадливість. Усюди скорочують витрати, в деяких країнах навіть почали підвищувати податки (у Росії, наприклад). Але якщо ми подивимося на динаміку економічних показників 2010 року, то побачимо, що всюди, де можна було спостерігати ознаки економічного зростання, вони були обумовлені прямо або побічно державними витратами.

Що відбувається, коли державні витрати скорочуються, нам показує та ж сама Греція.Чого нам чекати в наступному році? Проблема полягає в тому, що сьогодні траєкторія розвитку на коротко- і навіть середньострокову перспективу визначається не фундаментальними чинниками, а діями урядів і центробанків. Передбачити, як вони будуть діяти неможливо, як неможливо поки навіть оцінити вже вжиті дії: у європейській борговій кризі, судячи з усього, складним чином переплелися і фундаментальні причини, і суб'єктивні прагнення урядів і центробанківської влади.Можна вказати сьогодні на одну фундаментальну проблему, яка буде задавати основу для дій в 2011 році. Це - зростання світових диспропорцій, які проявляються, зокрема, у різкому зростанні цін на сировинні товари на тлі млявого попиту на кінцеву продукцію. Розрив поки покривається за рахунок перетоків капіталу, однак загострення боргових проблем ставить під питання можливість подальшого покриття дефіциту за рахунок цього методу. Світова економіка розривається між інфляцією та дефляцією.

На сьогоднішній день більшість офіційних осіб на словах схиляється до дефляції. На ділі ж проводяться складні маневри: взяти, наприклад, масову скупку ірландських і португальських облігацій європейським центробанком в кінці минулого тижня. У 2011 році ці маневри триватимуть. Імовірність того, що і в наступному році ці маневри дозволять уникнути реалізації одного з двох радикальних сценаріїв, є. Але з кожним новим місяцем ця ймовірність помітно зменшується.
"Неокон" - компанія експертного консультування під керівництвом Михайла Хазіна

Однак

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


10.12.2010 806 2
Коментарі (2)

Çàãðóçêà...

Назар 2010.12.11, 17:43
Народ, куда гроші вкладати? Паперові гроші бачу скоро бухнут. Золото тоже кажуть вже тепер має нереальну завищену ціну. Сусід мій каже, шо треба купувати зброю. Шо вона скоро буде конче потрібна і буде мати ціну. Хто шо думає?
Я 2010.12.16, 10:09
На жаль, таки правильно каже Ваш сусід - це теж може дуже знадобитись.
23.08.2019
Лілія Горковенко

Майстриня розповіла про те чим її косметика є унікальною та як вона «вселяє» частинку Карпат у свою продукцію.

665 2
22.08.2019
Марія Лутчин

21 січня 1990 року національний стяг на риштуванні ратуші підняв рухівець, оператор ОТБ «Галичина» Тарас Майстришин.

643
20.08.2019
Марія Лутчин

Ми звернулися до емігрантів з Прикарпаття різного віку, статі та соціального статусу з питанням, що має змінитися в Україні, щоб вони повернулися на Батьківщину?

2415
15.08.2019
Марія Лутчин

"Ми взяли потужний темп, люди до цього звикли і вимагають більшого, збавляти вже не можна".

2427
14.08.2019
Лілія Горковенко

Про сучасний стан, перспективи функціонування, співпрацю з правоохоронними органами та владою розмірковує Володимир Данів – керівник Івано-Франківського обласного громадського формування.

1971 2
13.08.2019
Люся Грибик

Івано-Франківськ за останні роки став відомим завдяки проведенню декількох міжнародних фестивалів. Одним з них є Крайка.

2236 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

849

Моя любов до селян абстрактна. Я люблю їх за те, що жодне селянське повстання не призвело до створення держави, до створення апарату насилля.

178

Знаєте, коли звучить ім‘я Квентіна Тарантіно, то кожен хто знає цю людину одразу цікавиться причиною озвучення такого слова.

502

Все в мозку. Центр курування оргазмами просто в нашій голові. Іноді мене можуть збуджувати найнесподіваніші речі.

604
20.08.2019

"Мисливець за інопланетянами" Скот Ворінг стверджує, що на фотографії, яку зробив марсохід NASA, зображено жінку, чоловіка і дитину.

253
12.08.2019

З огляду на розвиток науки, піраміди тримають таємниці під піском і не дають дослідникам розкрити всі секрети історії.

550
08.08.2019

Крихітні безхребетні, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода "Берешит".

589
12.08.2019

Капелан Івано-Франківського клінічного центру паліативної допомоги Ярослав Рохман номінований на медичну відзнаку України "Орден Святого Пантелеймона".

969
10.08.2019

Усі ми живемо у світі із шаленим темпом ритму, ретельним плануванням, напруженими робочими графіками.

938
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

199
25.08.2019

НАСА розслідує заяву про те, що астронавтка Енн Макклейн отримала доступ з Міжнародної космічної станції до банківського рахунку своєї колишньої лесбійської партнерки.

27
23.08.2019

Результати лабораторних досліджень за 2018 та перше півріччя 2019 року.

7065
22.08.2019

Відома франківчанка Тіна Кароль 22 серпня презентувала новий трек під назвою "Вабити". 

4676
21.08.2019

Виступ українського льотчика публіка супроводжувала гучними оплесками.

1931 1