Металева стружка, скляні блоки та залишки труб: як у Франківську дають нове життя відходам (фото)

Металева стружка, скляні блоки та залишки труб. Думаєте, що все це сміття і непотрібні відходи? Проте, учасники воркшопу "Нео:цінність", який проходть у рамках фестивалю "Сеанс міського сканування", так не вважають.

У Парасольковому цеху на франківському Промприладі виготовляють меблі, перегородки та інші елементи інтер‘єру з старих матеріалів заводу, пише Фіртка.

Анна Пашинська, кураторка фестивалю, розповідає, що на даний воркшоп приїхали архітектори з Відня. Вони займаються темою переробки будівельних компонентів. Сфокусовані на тому, щоб елементи з будівель, які руйнуються, зберігають та перепродають у нове виробництво.

"Сьогодні учасники воркошопу вчаться з сміття побачити якийсь механізми, знайти властивості матеріалів, які були б корисні для нових просторів. Вчора по заводу шукали ці матеріали, а сьогодні вже перейшли до їх створення продуктіву", - говорить Анна.

Більшість з цих елементів виготовляються  саме для цього простору. Він створився спеціально для фестивалю - це формат відкритих майстерень, де кожен зможе прийти, зарезервувати якийсь інструмент і зробити роботу, яку не можна зробити вдома. 

Так, гості зі Львова Іра та Ростислав намагаються втілити у життя аж три експерименти. Один з них - робота з металевою стружкою.

Дизайнери пробують працювати з пресом, щоб робити з неї блоки або панелі. Особливістю цієї ідеї є те, що даний матеріал не використовують повторно, адже там змішано багато різних металів. 

"Наступний експеремент - це залишки металевих труб різних діаметрів та висоти. Ми хочемо створити композицію, яку можна використовувати під вазони - садити різну зелень і прикрашати літні тераси. Їх можна по-різному мастштабувати та міксувати. Крім того, ми пробували зверху класти скло - виходить хороший столик для кави. Третій експеремент - зі старих плафонів зробити тіньовий простір для терас, колрум для офісів. З них можна побудувати сферу", - розповів Ростислав.

Також дизайнери розповідають, що тут їх вчать думати про чим цей матеріал хоче бути.

Тут нема конкретного завдання зробити стіл чи крісло, щоб вони відповідно функціонували у просторі. Додають, що дизайнерам важко абстрагуватися від такого поняття як функція, адже треба більше думати саме про матеріал. 

Ще одна учасниця воркшопу Наталя розповідає, що разом з командою на території Промприладу знайшли стару шафу для кореспонденції. Вона складалася з ящиків і фанери. 

"Ми подумали, що цей простір є великим і, можливо, хтось захоче працювати зоновано. З цих фанерних листків хочемо зробити завісу, яка могла б розділяти приміщення. Вона прикріплюватиметься  , буде достатньо високою - зверху до низу. Завіса матиме функцію як ролет - її можна відсунути. Зараз ми тестуємо цю ідею, як зробити т ак, щоб воно функціонувало і гарно виглядало візуально", - розповідає Наталя. 

Слід додати, що учасниками воркшопу є гості зі Львова, Коломиї та Відня. Усього близько 25-ти дизайнерів та архітекторів. Всі вони вважають, що будь-якому побутовому сміттю можна дати друге життя і використовувати з користю. 

Люся Грибик


14.06.2019 2823
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739