Масовий вбивця. Як і чому серцево-судинні захворювання тримають лідерство за кількістю смертей у світі (ВІДЕО)

Серцево-судинні захворювання по праву займають провідну позицію у світі за кількістю смертей. Щороку з таким діагнозом помирає близько 18 мільйонів людей на планеті.

Які основні види та причини виникнення цього недугу, а головне — які є методи боротьби з цією страшною хворобою розповів професор кафедри терапії і сімейної медицини післядипломної освіти ІФНМУ Сергій Федоров, інформує Фіртка з посиланням на пресслужбу ІФНМУ.

Враховуючи останні епідеміологічні дослідження, які були проведені спільно з фахівцями американського кардіологічного коледжу та фахівцями європейського товариства в середньому кожні 36 секунд на нашій планеті помирає одна людина внаслідок серцево-судинної хвороби. 

Професор Сергій Федоров наголошує, загалом серцево-судинні захворювання поділяють на два типи: вроджені та набуті. До перших відносять вроджені аномалії розвитку серця та магістральних судин. Натомість, такі захворювання, як: артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, інфаркт, порушення ритму і провідності, серцева недостатність, можуть розвинутись в організмі людини протягом життя.

"Близько 10 років тому на базі кафедри післядипломної освіти ІФНМУ створено клуб підтримки хворих на артеріальну гіпертензію, - розповідає Сергій Федоров. - Його основна мета – зібрати всю інформацію про пацієнтів, які страждають на цю недугу на теренах нашої області. Адже саме ця хвороба є лідером по смертності у світі. Близько 10 мільйонів  людей у світі щороку помирають через підвищений артеріальний тиск".

І це при тому, що підвищений тиск - це вже давно не вікова хвороба. Вона може розвинутись навіть у дошкільнят. Тому фахівець радить стежити за артеріальний тиском починаючи зі школи.

"Виявити це можна за допомогою електрокардіографічного обстеження. За потреби дільничний чи сімейний лікар може призначити ехокардіографію – це ультразвукове дослідження серця. Також можуть залучати загальний аналіз крові на вміст холестерину та його різних фракцій у плазмі", - стверджує професор Федоров.

Запобігти розвитку серцево-судинних захворювань може здорове харчування. За словами Сергія Валерійовича, аби мінімізувати ризик розвитку недуг варто обмежити вживання свинини. Адже саме червоне м’ясо сприяє накопиченню у крові так званого «поганого» холестерину, який сприяє розвитку атеросклеротичних бляшок і як наслідок виникнення хронічних чи гострих коронарних синдромів.

"Його можна замінити білим м’ясом – це телятина, птиця, кролик. Також варто хоча б двічі на тиждень включати в раціон рибу, бажано морську, багату на Омега-3 кислоти, а також 400 грамів овочів та фруктів щодня. Також бажано заправляти салати олією та менше використовувати майонез та сметану. Корисними стануть і горішки, бажано не солені, та цільнозернові крупи багаті на клітковину. Обмежити або повністю відмовитись від вживання алкоголю та паління", - радить професор Федоров.

Важливим є й постійний рух. Адже саме сидячий спосіб життя сприяє розвитку серцево-судинних захворювань. Людині потрібно щодня проходити пішки щонайменше 3 кілометри та не забувати про щотижневі фізичні навантаження середньої інтенсивності, бажано на відкритому повітрі. Також стежити за вагою тіла.

«Дуже небезпечним є ожиріння по типу «яблуко», коли велика кількість жирових клітин накопичується у районі живота, - стверджує фахівець. - Оскільки саме цей тип має найтісніші зв’язки з розвитком інфаркту чи інсульту».

Саме інсульт являється одним з двох основних причин масової смертності від серцево-судинних хвороб. Це захворювання яке викликає гостре порушення кровообігу головного мозку, що спричиняє ушкодження тканин і розлади його функцій.

"Виявити інсульт допоможе МОЗОК, за першими літерами основних ознак прояву цього недугу. Перш за все це порушення мови, порушення зору, запаморочення, затерпання обличчя та порушення у роботі кінцівок".

Більше ніж 10 мільйонів людей в рік помирає в результаті інфаркту міокарду. Основними ознаками хвороби є нестерпний біль або відчуття дискомфорту у центрі грудної клітки, яке може поширюватися у ліву частину тіла. А при обширному інфаркті цей біль може також поширюватися і вправу сторону. Важливою ознакою є те, що такий біль може тривати більше ніж 20 хвилин.

У домашніх умовах можна, якщо тиск не надто високий, можна покласти таблетку нітрогліцерину під язик і розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти, адже вона допомагає зменшити злипання тромбоцитів, через що може розвинутись явище атеротромбозу, що зумовлює перекриття кровоносних судин. При цьому потрібно одразу дзвонити у швидку допомогу.

Вже декілька років поспіль в Україні працює програма «Stent for life», яка передбачає безкоштовну діагностику інфаркту міокарду методом коронару ангіографії, та безоплатну реваскуляризацію, шляхом встановлення стенту в інфарктзалежну артерію. На теренах Прикарпаття працює ангіографічна лабораторія на базі ЦМКЛ, куди потрапляють пацієнти з гострим інфарктом міокарду не тільки з міста, а й з області.

«Існує так зване терапевтичне вікно. В ідеалі до 2 годин, якщо пацієнта встигають реваскуляризувати, це збільшує шанси на виживання та допомагає уникнути можливих подальших ускладнень», - зауважує Сергій Федоров.

Проте, фахівці запевняють, завдяки запровадженню новітніх технологій, та своєчасному наданню медичної допомоги, рівень смертності на Прикарпатті від інфарктів поступово зменшується. Однак, професор Федоров наголошує, набагато простіше не допускати розвитку недугу, ніж потім боротися із його наслідками.


12.10.2019 6023
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1987
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1872
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1869
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5548 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2162 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1521

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

755

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

820

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1022

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1011
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1786
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3692
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10270
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26161
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10196 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7723
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

910
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

234
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

273
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

394
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1292
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

897