Максим Чопей: Гірським громадам необхідне наповнення бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами

Гірські населенні пункти в Україні завжди були дотаційними. За всі 27 років незалежності державна політика не сприяла розвитку таких громад.

Як наслідок, нині ці ОТГ мають у наявності знищену інфраструктури, яку успадкували від попередніх сільських та селищних рад, низький рівень надання медичних, освітніх, а також публічних послуг.

Реформа місцевого самоврядування дає шанс ОТГ нівелювати цю ситуацію. Децентралізація створила можливості для розвитку таких громад. На цьому наголосив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.

«Система координат змінюється – ОТГ стають потужними суб’єктами у системі публічного врядування. На рівень громад переходять нові повноваження, створюються механізми для бюджетонаповнення. Та найважливіше: у громадах змінюється філософія управління, а також розуміння того, що здійснити якісні зміни можна, насамперед, власними зусиллями. Перед громадами простягається широкий діапазон можливостей. Сьогодні з думкою очільників, а також депутатами рад ОТГ рахуються місцеві державні адміністрації, відомства, народні депутати. У той же час голови територіальних громад утворюють місцеві асоціації, задля відстоювання своїх інтересів та представлення своїх ініціатив», — зазначив експерт.

За його словами, з моменту утворення місцевої асоціації «Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття» очільники гірських громад констатували необхідність наповнення своїх бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами. Одним з таких джерел багатства у громадах з гірським статусом є ліси.

«Приміром, в Івано-Франківській області є дев’ять гірських ОТГ, територія яких, у більшості випадків, на 60 % покрита лісами. Тому представники тергромад висловили ініціативу щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісовими масивами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні ОТГ отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані, а в даному випадку був явний дисбаланс», — наголосив виконавчий директор Агенції. 

При цьому Максим Чопей додав, що такі громади вже як два роки отримують рентні платежі від лісових господарств. «Але чи достатньо цих коштів для вирішення проблем в ОТГ, коли лісовози майже щодня знищують інфраструктуру громад?», — зазначає він.

«Ми вивчали досвід європейських держав та дійшли згоди щодо необхідності внесення змін до Податкового кодексу України. У Верховній Раді України підтримали цей законопроект, а Глава держави його підписав. Документ пройшов довгу процедуру. Очевидно, у парламеті зрозуміли, що цей Закон буде сприяти розвитку громад», — додає Чопей.

Особливістю цього Закону є те, що органи місцевого самоврядування самостійно приймають податкову ставку.

«Ми готові йти на компроміс та зацікавлені у тому, щоб лісові господарства розвивались, а тому рекомендували радам ОТГ зупинитись на мінімальній ставці – 0,1%», — зазначає Максим Чопей.

Одночасно він підкреслив, що нині є чимало тих, хто критикує цей Закон.

«В основному критика лунає від працівників лісових господарств та від деяких депутатів обласної ради. Ми їх розуміємо, а чи розуміють вони, що в гірських громадах немає перспектив для створення промислових підприємств. Так звідки ж вони братимуть кошти? Із галузі туризму та розвитку автентичних ремесел? Ми вважаємо, що гірські громади мають використовувати той ресурс, який є на їхній території», — сказав Максим Чопей.


03.11.2018 2250
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1051
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

863
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1989
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3360
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2607
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2605

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

340

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

784

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

746

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1702
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

433
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

788
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

666
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

415
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

446
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27101
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

893
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19735
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

496
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

452
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

782
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1490 5