Максим Чопей: Гірським громадам необхідне наповнення бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами

Гірські населенні пункти в Україні завжди були дотаційними. За всі 27 років незалежності державна політика не сприяла розвитку таких громад.

Як наслідок, нині ці ОТГ мають у наявності знищену інфраструктури, яку успадкували від попередніх сільських та селищних рад, низький рівень надання медичних, освітніх, а також публічних послуг.

Реформа місцевого самоврядування дає шанс ОТГ нівелювати цю ситуацію. Децентралізація створила можливості для розвитку таких громад. На цьому наголосив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.

«Система координат змінюється – ОТГ стають потужними суб’єктами у системі публічного врядування. На рівень громад переходять нові повноваження, створюються механізми для бюджетонаповнення. Та найважливіше: у громадах змінюється філософія управління, а також розуміння того, що здійснити якісні зміни можна, насамперед, власними зусиллями. Перед громадами простягається широкий діапазон можливостей. Сьогодні з думкою очільників, а також депутатами рад ОТГ рахуються місцеві державні адміністрації, відомства, народні депутати. У той же час голови територіальних громад утворюють місцеві асоціації, задля відстоювання своїх інтересів та представлення своїх ініціатив», — зазначив експерт.

За його словами, з моменту утворення місцевої асоціації «Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття» очільники гірських громад констатували необхідність наповнення своїх бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами. Одним з таких джерел багатства у громадах з гірським статусом є ліси.

«Приміром, в Івано-Франківській області є дев’ять гірських ОТГ, територія яких, у більшості випадків, на 60 % покрита лісами. Тому представники тергромад висловили ініціативу щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісовими масивами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні ОТГ отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані, а в даному випадку був явний дисбаланс», — наголосив виконавчий директор Агенції. 

При цьому Максим Чопей додав, що такі громади вже як два роки отримують рентні платежі від лісових господарств. «Але чи достатньо цих коштів для вирішення проблем в ОТГ, коли лісовози майже щодня знищують інфраструктуру громад?», — зазначає він.

«Ми вивчали досвід європейських держав та дійшли згоди щодо необхідності внесення змін до Податкового кодексу України. У Верховній Раді України підтримали цей законопроект, а Глава держави його підписав. Документ пройшов довгу процедуру. Очевидно, у парламеті зрозуміли, що цей Закон буде сприяти розвитку громад», — додає Чопей.

Особливістю цього Закону є те, що органи місцевого самоврядування самостійно приймають податкову ставку.

«Ми готові йти на компроміс та зацікавлені у тому, щоб лісові господарства розвивались, а тому рекомендували радам ОТГ зупинитись на мінімальній ставці – 0,1%», — зазначає Максим Чопей.

Одночасно він підкреслив, що нині є чимало тих, хто критикує цей Закон.

«В основному критика лунає від працівників лісових господарств та від деяких депутатів обласної ради. Ми їх розуміємо, а чи розуміють вони, що в гірських громадах немає перспектив для створення промислових підприємств. Так звідки ж вони братимуть кошти? Із галузі туризму та розвитку автентичних ремесел? Ми вважаємо, що гірські громади мають використовувати той ресурс, який є на їхній території», — сказав Максим Чопей.


03.11.2018 2356
Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

507
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

884
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1916
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3446
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2339 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4569

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

718

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

622

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

598

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

612
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10254
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1091
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5141
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

907
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2699
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1108
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

230
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

617
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

534
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

593
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

940 2