Макс Поляков розповів про Firefly Aerospace та космічний бізнес: головне з інтерв’ю

Український підприємець Максим Валерійович Поляков, який заробив свої статки на бізнесі у сферах IT та інших сучасних технологій, останнім часом відомий завдяки діяльності у космічній галузі. Він є співвласником групи Noosphere, яка володіє кількома бізнес-проєктами, пов’язаними з космосом. Нещодавно журналісти видання «НВ Бізнес» взяли інтерв’ю у Максима Полякова, в якому дізналися, що він думає з приводу перспектив власної компанії та індустрії у цілому. Головні думки бізнесмена далі.

Довгий шлях до космосу

Як розповів в інтерв’ю Макс Поляков, Firefly Aerospace дісталася йому після багатьох років, проведених у бізнесі. Перші проєкти підприємця не мали зв’язку з космосом. То був аутсорсинговий бізнес, який мав понад 250 працівників. У 2002 році від такої моделі праці було вирішено відмовитися, після чого Максим зайнявся власними продуктами, першим з яких став онлайн-сервіс знайомств. Але перший мільйон бізнесмен заробив не на ньому, а на продажі у 2006 році власної компанії HitDynamics, яка займалася купівлею трафіку американських пошукових гігантів.


Заснувавши низку проєктів в IT, Максим Поляков у 2010 році вперше вивів свій бізнес на Лондонську фондову біржу. За словами підприємця, на піку її капіталізація була в декілька разів більшою за стартову (до 300–400 млн доларів США). Після цього було створено ще декілька великих проєктів, а виручені з їх продажу гроші бізнесмен вирішив інвестувати у технології, пов’язані з космосом.

Мета та перспективи власного бізнесу

На сьогодні в активах Максима Полякова декілька бізнес-підрозділів, пов’язаних з аерокосмічною індустрією. Одним з найвідоміших серед них є компанія Firefly Aerospace, придбана у 2017 році. За словами підприємця, на момент зміни власника фірма майже  нічого не мала, окрім судових позовів від конкурентів. Бізнесмен Макс Поляков разом з партнерами, за його словами, після придбання вклав у нову справу близько 75 млн доларів, а загальна сума інвестицій з моменту купівлі Firefly Aerospace досягла позначки в 200 млн.

Врятувавши аерокосмічну компанію від банкрутства, Поляков продовжив розробку ракет-носіїв, призначених для виведення на орбіту комерційних вантажів. Перший продукт компанії, легка РН «Альфа», здатна відправити у космос до 1 тони корисного навантаження. Саме її дебютний політ відбувся на початку вересня. У планах Firefly Aerospace — налагодити щорічний випуск спочатку 8, а згодом i 24 ракет-носіїв. Наступним кроком має стати створення більш потужної та вантажомісткої ракети-носія «Бета».

Розповідаючи про космос, Максим Поляков відзначив, що продаж ракетної техніки ніколи не був його метою. Ціль — створення вертикально-інтегрованої структури, здатної надавати повний цикл послуг замовникам. Підприємець порівнює космічний бізнес з ринком пасажирських авіаперевезень. За його словами, точно так, як люди купують квитки на літак для перельоту з одного міста до іншого, клієнти аерокосмічних підприємств замовляють готову послугу у вигляді доставки корисних вантажів на орбіту або поверхню інших небесних тіл.

Як говорить Максим Поляков, Firefly Aerospace не планує бути просто перевізником, який відправляє чужі вантажі до космосу за гроші. Частиною стратегії його бізнесу є кооперація, за якої послуги будуть надаватися в обмін на частку у бізнесі. Крім того, ракети — це ще й засіб для доставлення на орбіту власних апаратів, адже у портфоліо Noosphere є підрозділи, які заробляють гроші на обробці супутникових даних, аналітиці та продажі даних для бізнесу. Маючи власний транспорт для цього, можна зробити бізнес незалежним від сторонніх підрядників та контролювати усю вертикаль, від розробки супутника до його виведення на орбіту та збору й обробки отриманої інформації.

Про перший запуск ракети Firefly Aerospace Alpha

Як стало відомо раніше, перший запуск ракети-носія Firefly Alpha пройшов не зовсім за планом. Космічний апарат успішно пройшов всі перевірки, стартував та зміг розвинути надзвукову швидкість, але згодом політ довелося перервати. Ліквідація ракети на 3-й хвилині була ініційована центром управління, а причиною такого рішення стало її відхилення від проєктної траєкторії. Щоб не наражати нікого на небезпеку, космічний апарат було вирішено знищити під час його знаходження в атмосфері.

Попри неповне виконання польотного плану, Поляков Максим Валерійович важає дебютний старт вдалим. Підприємець підкреслює, що ракета — не морський корабель, і у випадку якихось проблем її неможливо просто відбуксирувати до порту. Тому в цій справі варто рішуче діяти, а перший старт показав, що 4 роки праці не були марними. Адже тепер справа за практикою: лише частіше запускаючи ракети одна за одною, можна досягти стабільних позитивних результатів.

Поляков зазначив, що но заводах Firefly Aerospace уже перебувають у різній стадії готовності три нових ракети. Заявку на отримання дозволів на наступні 2 запуски, яка подається заздалегідь за пів року, було подано ще в травні. Тому вже скоро компанію чекають нові старти.

Перспективи IT-бізнесу в Україні

Обговорюючи недавню зустріч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, Макс Поляков зазначив, що в Україні не вистачає IT-підприємців, досвід яких покращив би сприйняття українців у світі. При цьому поряд з представниками влади опиняється чимало тих, хто «розповідає казки», лише створюючи шумовий ефект. Людей, які заробили легально понад 10 млн доларів в інтернет-індустрії, в країні немає, тому і модель довгострокового мислення не сформувалося. Це заважає позитивному сприйняттю України. Як це було, наприклад, коли відбувся вихід українця Полякова на Лондонську біржу, який  викликав підозри у 2010 році.

Підприємець впевнений, що для позитивних змін в країні варто позбуватися репутації «малого калібру». На зустрічі з міністром  Макс Поляков запевнив його, що готовий допомагати Україні. І наостанок слід відзначити, що прагнення бізнесмена розвивати український бізнес не пустий звук. Адже хоча Firefly Aerospace і є американською компанією, один з її підрозділів працює у Дніпрі. Також з Україною пов’язаний інший бізнес Полякова та низка меценатських проєктів.


20.10.2021 9109
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

778
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11305 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1946
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1836
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2830
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4713

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

473

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1122

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1639

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1391
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1780
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1597
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8842
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

683
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

756
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1948
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

914
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

430
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

302 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

769 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

807