Маковія 2019: головні особливості свята, що треба святити в церкві

Щорічно, свято Маковія відзначається 14 серпня. Також в цей день православні християни святкують Медовий Спас або Спас на воді.

Саме в цей період часу медові стільники повністю заповнені медом, що дозволяє пасічникам зібрати свіжий урожай улюбленого багатьма смаколика. Також з цього дня настає строгий Успенський піст, який триватиме протягом двох тижнів. В цей період часу рекомендується їсти неварену рослинну їжу - сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед, хліб.

Історія свята говорить про те, що в цей день згадуються сім братів Маккавеїв, які поплатилися за свою християнську віру життями. Релігія говорить, що віруючі брати були не просто вбиті, вони зазнавали мученицьку смерть. Багато століть тому могутній цар Антіох, хотів усім нав'язати язичництво, а не згодних просто мучив і вбивав. Так склалося і з братами Маккавеями. Після їх смерті, вони стали вважатися символом стійкості і істиною віри.

Втім, до свята врожаю брати Маковеї не мають відношення. Просто саме до середини серпня макові головки максимально заповнені, що дозволяє зібрати великий урожай.

Існує повір'я, що для того, щоб бути весь рік здоровим і залучати у своє життя удачу необхідно ходити до церкви і освячувати різні букети з трав. Раніше жінки напередодні цього великого свята збирали волошки і чорнобривці, освячували їх під час святкової служби, після чого додавали квіти в воду і купалися в ній. Раніше стверджували, що такий збір трав захищає від хвороб, виліковує застуди, якщо такі є, а відвар лікує від жовтяниці.

На Маковий Спас найчастіше святять такі продукти: мак, мед, воду ще в цей день освячують різні букети-обереги. Букет такого плану здавна отримав назву Маковійчик. У його складі різні польові трави і квіти, такі як: калина, соняшник, нагітки, материнка, м'ята, буркун, колоски вівса, полин і обов'язково макові головки. Таким букетом кожен християнин намагався прикрасити свій будинок, що б наповнити його удачею і захистити від злих духів.

За давно існуючою традицією в серпні 14 числа було прийнято проводити молебень і хресний хід, православна віра шанує святині і їх могутні властивості, передаючи історію з покоління в покоління.

З давніх-давен кожне село робило свій букет - оберіг, і часто його склад відрізнявся у кожного поселення було своє твердження про набір трав в ньому. Наші предки були впевнені, що кожна з рослин, яка містилася в букеті, мала магічні властивості, наприклад: маківки - були оберегом і символом церкви; калина - відповідала за дівоче щастя, соняшник - за сонце і тепло, рута і нагітки - захист від хвороб, материнка - за посилення сили роду, овес - поліпшення достатку, хороший урожай, м'ята - несла мир і злагоду в родину, ласкавці - обдаровувала ласкою і взаєморозумінням, тирлич - Приворотна трава, полин - захищала від нечистої сили.

Освячений Маковійчик рекомендують зберігати протягом року після освячення. Старим букетом краще не користуватися, а з настанням свята замінити його на новий. У свято Різдва такий букет може виконати роль дідуха, а на Великдень - стане прикрасою для освяченої лози.

Маком, який висвітлювали в церкві на Маковія прийнято було обсипати кути в будинку, це захищало всіх мешканців будинку від відьомських чар і пристріту, а макові головки клали під подушку - це допомагало позбутися від кошмарів і мігрені. Ще мак було заведено розсипати на городі - це супроводжувало врожаю, квіти з Маковійчика жінки раніше вплітали у волосся, щоб ті були міцними і не випадали.

На сьогоднішній день українці це свято частіше пов'язують з сімома святими Макавеями. Заведено вважати 14 серпня - Днем пам'яті братів-мучеників, які свого часу стали жертвами релігійних чвари Єрусалиму, не піддавшись еллінізації.

Першим і найбільш важливим правилом є світ в родині, ніяких конфліктів і сварок не повинно бути, та й сваритися в такий день не хочеться, скрізь випічка, солодощі, приємні аромати трав все сприяє гарному настрою і приємного настрою.

Так само православні традиції свідчать, що в це свято категорично не можна працювати, саме тому не бралися за роботу в садах і городах в цей день. Це так само можна було ще пояснити тим, що в цьому місяці починається значний спад городніх робіт, і все вже в очікуванні збору врожаю, так що один день відпочинку саме те, що потрібно.

Наступна заборона - це навіть мінімальне прибирання в будинку в день свята, варто дотримуватися звичаїв, як це робили наші предки і наводити порядок в домі заздалегідь.

Так само існують донині звичаї - освячувати колодязь, на сьогоднішній день в селах досить часто кілька сімей домовляються і освячують свої колодязі саме в свято маковий Спас. Так само якщо ви зважитеся хрестити свою дитину в це свято, то напевно не помилитеся, день буде світлим і теплим, а дитина виростить з хорошим здоров'ям і буде міцним.

Незмінною є традиція - це допомога слабким, хоча її варто дотримуватися не тільки у свято, а й кожен день. Вважається, що найкраще в це свято приділити увагу: вдовам, пенсіонерам та одиноким людям, вони найбільше потребують турботи і догляду.

Важливою прикметою цього дня є відпущення гріхів, за старих часів вірили, що саме в день Маковія жінкам прощалися всі незамолені гріхи, тому і важливо відвідувати службу в церкві в цей день, але є деяка особливість, жінка спершу повинна сама пробачити собі свої гріхи, а після її простить Бог. Так що всі віруючі ходили до церкви і вимолювали прощення для себе.

Останнім звичаєм є те, що на свято Маковія можна шуміти і надто гучно святкувати, тому варто відмовитися від гучних вечірок і бурхливого гуляння, найкраще розпланувати свій день так, щоб він пройшов тихо в спокійній обстановці. Пояснення цьому дуже просте - через занадто гучну музику бджоли можуть стати нервовими і нашкодити пасічникам.

за матеріалами znaj.ua


14.08.2019 1968
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1285
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3507
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1309
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1294

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1611

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1273
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

565
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1475
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

525
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1324 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502