МААТ

Маат - давньоєгипетська богиня, що персоніфікує Істину, Справедливість, Вселенську Гармонію, божественне встановлення та етичну норму. (Якраз все те, що сьогодні в дефіциті).


Маат зображалася у вигляді сидячої жінки зі страусовим пером на голові, іноді крилатої; також могла зображатися лише за допомогою свого атрибута - пера або плоского піщаного предвічного пагорба зі скошеною однією стороною, на якому вона часто сидить, і який може зображуватися під стопами і престолами багатьох інших богів. У деяких текстах богиня виступає як дружина Птаха, Тота.

На космічному рівні Маат символізувала собою Великий Божественний Порядок і Закон, дарований всесвіту Богом-творцем під час створення світу, згідно з яким змінюють один одного пори року, рухаються в небесах зірки і планети, існують і взаємодіють боги і люди. Уявлення про Маат є віссю всіх уявлень древніх єгиптян про всесвіт і етичні основи їх світогляду. Згідно з традицією, як і інші боги, крилата Маат в початкові часи перебувала серед людей, гріховна сутність яких змусила її піти за своїм батьком Ра на небеса.

Принцип Маат включає в себе як правильність і закономірність розвитку всесвіту, так і згуртованість суспільства, а також, що особливо важливо, відповідальність царя і простого смертного за свої вчинки. Встановлений богом на землі, цар підтримує Маат і за допомогою ритуалів, переможних воєн і особистого благочестя знищує Ісефет - брехню, хаос, руйнування. Підносячи під час щоденного богослужіння у храмі до лику божества статуетку Маат, дочки сонця увінчану страусовим пером, цар знову з конкретного володаря ставав втіленням самого принципу царственості, акумулюючи досвід численних предків і створюючи основу для життя своїх наступників.

Статуетка Маат втілювала в собі принцип локальної гармонії, цар тим самим відновлює космічну гармонію, бо «серце богині Маат полюбило його, і вона підноситься до богів у вічності», возз'єднаються локальний і вселенський світопорядок, небо і земля, проголошуючи нове торжество порядку у всесвіті над початковим хаосом. Незважаючи на те, що зображення Маат збереглися практично у всіх єгипетських храмах, її культу були присвячені лише кілька маленьких святилищ, одне з яких розташовувалося неподалік від святилища Монту в Карнаці, а інше - на західному березі Нілу в Фівах.

Культ Маат засвідчений ще з епохи Стародавнього царства; в Новому царстві богиня шанувалася як дочка сонячного божества. Навіть Ехнатон, основи релігійної реформи якого пізніше вважалися протилежністю Маат, в ранніх текстах гробниці візиря Рамосі у Фівах, названий «той, що живе згідно Маат»..

Титул «жрець Маат» носив чаті - великий візир, який одночасно був верховним суддею і носив золотий образ богині на грудях на знак свого особливого статусу. Маат є однією з найважливіших дійових осіб Псіхостасіі, або загробного суду, під час якої її статуетка або емблема - страусине перо є противагою серця померлого на великих вагах, встановлених перед престолом Осіріса; крім того, її зображення часто завершує і самі ваги. Навіть сам зал, в якому визначалася міра гріхів серця померлого, називався «Чертогом Двох Істин (Маат)».

На підтримку Маат були спрямовані багато ритуалів, зображення яких збереглися на стінах святилищ: починаючи від зображень царя, який забиває булавою іноземців і встановлює тим самим світопорядок і до рельєфів, на яких фараон разом з богами полює з сіткою на болотних птахів, які з криком вилітають із заростей тростини. Болотні птиці в даному випадку символізують ворогів бога; піймавши птахів хаосу, цар приносить їх у жертву богам, стверджуючи Маат.

Ім'я богині входило у велике число теофорних імен, популярних у всі епохи існування давньоєгипетської цивілізації. У багатьох царських церемоніальних написах говориться про встановлення або відновлення Маат як про найвище благо, скоєне царем: «Знову звів я зруйновані пам'ятки у вічності і безкінченності, знищив брехню по всій країні. Затвердив я Істину і брехню зробив для землі гидотою, так як це було на початку часів...» (з тексту «Стели Реставрації» Тутанхамона).

Принципи Маат
42 негативних визнання (папірус Ані):

Я не чинив гріха.
Я не чинив грабіж із застосуванням насильства.
Я не крав.
Я не вбивав чоловіків і жінок.
Я не крав зерно.
Я не викрадав приношення.
Я не крав майно бога.
Я не брехав.
Я не захоплювався їжею.
Я не виголошував прокляття.
Я не чинив перелюбу.
Я не лежав із чоловіками.
Я не змусив нікого плакати.
Я не їв серця [тобто я не засмучувався марно, або не відчував докорів сумління].
Я не нападав на будь-яку людину.
Я не людина обману.
Я не крав з оброблюваних земель.
Я не був шпигуном.
Я не обмовив людини.
Я не був сердитий без поважної причини.
Я не розбещував дружину будь-якого чоловіка.
Я не забруднював себе.
Я не тероризував.
Я не переступив [Закон].
Я не був розгніваний.
Я не закрив вуха від слів правди.
Я не ображав.
Я не людина насильства.
Я не сіяв ворожнечу.
Я не діяв (або судив) із зайвою поспішністю.
Я не влазив у питання.
Я не множив свої слова в розмові.
Я нікого не образив, я не зробив зла.
Я не працював у чаклунстві проти царя.
Я ніколи не зупиняв [потоки] води.
Я ніколи не підвищував голос (говорив в гніві).
Я не проклинав його (або зневажив) Бога.
Я не виступав із зарозумілістю.
Я не вкрав хліб богів.
Я не відносив торти Кенфу від духів померлих.
Я не вирвав хліб у дитини, і не ставився з презирством до Бога мого міста.

Я не вбив великої рогатої худоби, що належить Богу.

 

(Накопано в інтернеті)


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

671
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2273
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2001
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2024
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6075 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2309 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

183

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

995

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

995

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1253
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

36
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

476
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1937
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26366
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

427
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10340 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7885
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

435
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

278
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

442
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

514
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1448