Люстрація як необхідність

 

 

Чим далі, тим все більше стає зрозумілішим, що без люстрації неможлива ситуація довіри в суспільстві. Мова не йде про масові звільнення чиновників. Мова йде про поінформованість суспільства про те, кого воно бере собі на службу. Адже було б дивним бачити працедавця, який наймає людей, про яких йому нічого не відомо. Власне маємо залишковий синдром радянщини. За «совка» суспільству було необов’язково знати хто є хто серед «слуг народу». Достатньо було, щоби це знала правляча партія.

 

В пострадянському парадоксі «влади темних конячок» заховані корені тієї тотальної корупції, яка, немов концентрована кислота, роз’їдає українське суспільство.

 

Люстрація – це не «віник», як дехто вважає, це «прожектор». «Віник» був актуальним на початку 90-х років минулого століття, коли Україна щойно звільнилася від радянського ярма. Це пропонував тоді Вячеслав Чорновіл та інші наші моральні авторитети. Той час вже у відносно далекому минулому. Багато втрачено.

 

Після підписання угоди про Асоціацію України з Євросоюзом ми вступаємо в нову епоху, в новий цивілізаційний вимір. Суспільство повинно отримати повну інформацію про чиновників та правоохоронців. А вже потім суспільство вирішить, кого доцільно вигнати, а кого залишити, незважаючи, наприклад, на його комсомольське минуле. Може, ця людина – добрий професіонал і чесно виконує свої посадові функції. Треба до кожного випадку підходити відповідально і селективно. А інакше ми й нині діючого Президента змушені будемо «попросити» у відставку. А йому, нагадаю, більшість народу України виразила довіру і видала мандат на керування державою.

 

Це добрий приклад тому, що формальні критерії не вичерпують шляхів вирішення проблеми суспільної довіри. Тому потрібний дуже ефективний законодавчий фундамент для люстрацій них дій. Законом про люстрацію мають підтримуватись два процеси.

 

Перший – процес повного й безкомпромісного висвітлення інформації про «слуг народу». Про них не повинно бути заборонених тем. Жодного «особистого життя». Пішов у владу – будь готовий, що тебе і твоїх близьких суспільство розглядатиме під мікроскопом – аж до «спідньої білизни».

 

Другий – процес захисту чесних фахівців від переслідувань за формальними ознаками.

 

Тільки врівноважена дія цих двох процесів дасть нам результат. Адже у 2005 році було майже одночасно звільнено вісімнадцять тисяч чиновників «кучмівського» періоду. Хіба на їхнє місце прийшли кращі? Навпаки, багато професіоналів були відсторонені від влади за формальними політичними критеріями, а на їхнє місце за тими ж ознаками потрапили зовсім некомпетентні люди, але з «правильних партій». Не кожна «молода команда» (як добре відомо киянам) краща старої.

 

Але це зовсім не означає, що люстрацію треба відтермінувати. Наслідки затримки люстрацій них процесів можуть бути ще більш катастрофічними, аніж наслідки формальної люстрації.

 

Потрібно шукати «золоту середину».

 

Щодо дочасних виборів Верховної Ради. Так сталося що в той самий день, 17 червня, коли я склав присягу депутата Верховної Ради України, я проголосував і за включення до порядку денного ради питання про розпуск та дочасні вибори Парламенту. Деякі колеги навіть жартували з мене, - «ти кілька годин тому як став депутатом, і вже підтримуєш розпуск верховної Ради?»

 

Не це я їм відповідав – так, це моя переконання, моя тверда позиція, з якою я йшов на вибори.

 

Віддаючи належне цій Верховній Раді за роботу в непростих умовах, та розуміючи що більшість депутатів підтримують контакти з виборцями, все ж хотів би сказати наступне.

 

За півтора місяці передвиборчої компанії я щодня проводив до десятка зустрічей з виборцями, з колективами, громадами, відповідав на запитання людей в прямих ефірах…

 

Одна з головних вимог, яка звучала з уст громадян є – люстрація та повне перезавантаження всіх гілок влади.

 

І саме тому, перше, що я зробив щойно прийнявши присягу народного депутата, - закликав Верховну Раду прийняти політично-правове рішення щодо розпуску рад всіх рівнів (від Верховної до місцевих рад) та призначення нових виборів вже в жовтні поточного року.

 

Адже на даний момент необхідна нова кров, нові погляди, нові дії. Саме цей парламент несе частку відповідальності за ту ситуацію в країні, яка привела до кризи, до корупції в державних масштабах, до казнокрадства, до ігнорування думки громади щодо розвитку України, що і привело до Майдану.

 

А поки Верховна Рада є чинною – закликаю невідкладно прийняти пакет законів про реальну люстрацію негідних чиновників, перевертнів в погонах, продажних суддів.

 

Заміна кадрів у владі на нове покоління політиків – є вимогою часу та критично важлива для подальшого розвитку України…

 

 

Народний депутат України

Олександр Шевченко


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1113
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2471
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2084
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2131
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6449 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2417 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

291

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1116

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1141

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1357
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

237
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

561
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2025
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26475
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

523
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10426 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7967
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

506
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

369
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

519
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

593
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1540