ЛЮДИ ЯК ЩУРІ

Сучасні мотивації  спонукають до егоїзму. Але чи приносить реалізований егоїзм щастя? Чи залежить щастя від кількості грошових знаків в наших кишенях? Чи більш щасливими є багаті і високопосадові?

 

Навіть візуально – ні. Колись я був здивований тим, що індійці, які отримують по 2-3 долари зарплати на місяць виглядають більш світлими, усміхненими і задоволеними життям, ніж середньостатистичний «нещасний» українець.

 

А в Таїланді мені гід розповів неймовірні, як для людини західної цивілізації, речі. Таїланд – багата азійська країна. Середня зарплата тайця трішки більша від зарплати українця при значно нижчих цінах. Кілька місяців перед моїм приїздом до Патайї, курортного міста на березі Сіамської затоки за населенням аналогічного Івано-Франківську, тут проходили вибори мера. З десяти кандидатів не було жодного тайця! А всі десятеро – китайці (при тому, що в населенні міста тайців 90%, а китайців – близько 3%). Я здивувався, чому так? Гід пояснив, що в тайців зовсім інші життєві пріоритети і мотивації. Їх, в абсолютній більшості, хоч і цікавлять посади і зарплати, але не найбільше. Головний пріорітет – спокійне, гармонійне життя, можливість молитви та медитації.

 

Якщо тайцю, який працює, скажімо, інженером, заробляючи 500$ на місяць, запропонують очолити відділ чи бюро, пропонуючи зарплату в 2000$, то, майже гарантовано, – таєць відмовиться. Тому що керівна посада, скаже він, має на увазі конфліктність з підлеглими та внутрішній неспокій через відповідальність за інших.

 

Абсолютну більшість керівних посад в Таїланді займають іноземці, в більшості китайці. Причина - в світоглядних настановах духовних вчень. Конфуціанство в Китаї мотивує до служіння і кар'єризму. А тайський буддизм головним пріорітетом вважає внутрішню гармонію, без якої неможливо вирватися з кармічного колеса та досягти Нірвани.  

 

Та й в західній цивілізації, скажімо, відсоток самогубців вищий серед багатих і «реалізованих», аніж серед «середнього класу».

 

З цього приводу Бернард Вербер описує цікавий дослід біологів. Вони розмістили в клітку шестеро щурів. Для того, щоб добратися в клітці до годівнички, їм необхідно було подолати водну перешкоду. І цих шестеро щурів за фізичною силою та хитрістю розподілили соціальні ролі:  двоє «експлуататорів», двоє «експлуатованих» плавців, один «незалежний» плавець і один «слабохарактерний». Отже двоє «експлуататорів» ніколи нікуди не плавали, вони відбирали майже весь корм в двох «експлуатованих», які плавали за ним до годівнички. «Незалежний» плавець - сам собі за кормом плавав, але «експлуататори» його не чіпали, бо він був трішки сильнішим за «експлуатованих» плавців. А «слабохарактерного» всі ображали, тлумили, знущалися, за кормом він не плавав, а коли представники «вищих каст» закінчували обід, - доїдав за ними крихти.

Ситуація з розподілом на щурячі «касти» повторилася і в двадцяти інших клітках.

 

Цікаво, що потім дослідники в одну клітку помістили шість «експлуататорів» з різних спільнот. Вони довго билися-гризлися, а через деякий час серед колишніх «експлуататорів» встановилася та ж ієрархія: двоє «експлуататорів», двоє «експлуатованих», один «незалежний» і один «слабохарактерний».  Експеримент з шістьма «експлуатованими», з шістьма «незалежними» і з шістьма «слабохарактерними» приводив до того самого результату ієрархічного розподілу ролей!

 

А ще цікавіше, що коли вчені відкрили щурам черепні коробки, то побачили, що найбільше крововиливів, інсультів, тріщин судин є саме в «експлуататорів», тобто в тих, хто завоював місце на вершині соціальної драбини. Вони жили в постійному стресі і страху втратити свою привілейовану позицію в спільноті.

То ж чи варто бути «багатим і успішним»?


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

744
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2311
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2028
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2044
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6184 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2332 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

203

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1026

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1013

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1273
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

122
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

501
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1962
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26386
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

448
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10367 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7902
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

455
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

303
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

457
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

533
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1468