агенція новин

Лікарі наголошують: рак виліковний, якщо його своєчасно виявити

 

/data/blog/81716/f1da693696edf43e25ea5432b207d4a0.jpg

 

Одним із найстрашніших діагнозів для сучасної людини є онкологія. Хоча лікарі наголошують, що рак сьогодні – виліковний і важливим є своєчасне виявлення хвороби, навколо онкологічних патологій і досі побутує чимало чуток і міфів.

 

Власне, онкологічні проблеми є актуальними не стільки через частоту виникнення, скільки через складність у лікуванні і через важкість перебігу захворювання. За останні роки у Івано-Франківську лікарі діагностують близько 700 вперше виявлених випадків раку на рік.

 

«Онкологічні захворювання – це патологічний розвиток клітин, який охоплює практично усі системи організму. Це може бути патологія шкіри, крові, внутрішніх органів… Усі вони по-різному називаються та по-різному перебігають. Виникає неправильний поділ клітин, який веде або до розвитку пухлини, яку в масі своїй помітна, або до розвитку змін зі сторони крові, коли в крові виникають клітинні зміни, людина відчуває симптоми хвороби, але визначити її можна лише по аналізу крові», – розповідає міський позаштатний онколог Світлана Боднарук.

 

Лікар зауважує: причин виникнення раку можна називати багато. Це неправильний спосіб життя, шкідливі звички, нездорове харчування, вплив хімічних реагентів на організм, вплив шкідливих викидів, гормональні зміни в організмі, які в певному віці можуть сприяти розвитку онкологічного захворювання, хімічні травми, стреси.

 

«Одним із факторів ризику виникнення онкологічного захворювання є вік. Ми звикли вважати, що рак молодіє. Насправді, це не так. Рак виникає переважно в старшому віці. Організм старіє, ослаблюється імунна система. В організмі навіть здорової людини є патологічні клітини, але імунна система з ними справляється. У старості, коли організм ослаблений, накопичив в собі достатньо шкідливих речовин, відбувається збій і пухлинна маса має тенденцію росту», – каже Світлана Боднарук.

 

Запідозрити неладне людина може самостійно. Так, насторожити має невмотивована загальна слабкість, втомлюваність, різке схуднення, зниження апетиту, сонливість. При деяких захворюваннях виникає безпричинне підняття температури, кашель. Власне біль – виникає пізно, хоча практично усі люди бояться болю, але він з’являється уже при пізньому розвитку хвороби.

 

Якщо людина відчуває такі симптоми, вона повинна звернутися до дільничного терапевта або до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначає обстеження: загальноклінічні аналізи, рентген легень, УЗД органів черевної порожнини, для чоловіка – огляд уролога, особливо після 40 років, для жінки – огляд гінеколога, незалежно від віку.

 

По загальноклінічних аналізах, наприклад по формулі крові, можна діагностувати захворювання крові, по рентгену – захворювання легень, по УЗД – зміни зі сторони печінки, одразу видно пухлини нирок. Для того, щоб діагностувати рак шлунково-кишкового тракту – шлунку, стравоходу, кишечника, є інші методи обстеження, скажімо ендоскопічні обстеження – фіброгастроскопія, ректороманоскопія, тощо. Існують і такі методи обстеження, як ком’пютерна томографія, магнітно-резонансний томограф.

 

Люди бояться не стільки самого діагнозу – рак, скільки наслідків цієї хвороби, адже вона може давати інвалідизацію. Якщо звернутися до лікаря на пізніх стадіях, то лікування дуже важке, погано переноситься організмом і в кінцевих стадіях усі бояться болю, який важко знімається і для цього потрібні наркотичні середники.

 

«В загальному, раку варто боятися, як і будь-якого іншого захворювання, адже смертність від раку не на першому місці. Боятися треба пізнього звернення до лікаря. Чим раніше пацієнт зверне увагу на своє здоров’я і медики зуміють діагностувати хворобу, тим легше фізично буде переноситися лікування і буде більше шансів на видужання», – каже міський онколог.

 

У поліклініках міста проводяться дні або й тижні раку грудної залози, під час яких прийом веде спеціаліст-мамолог обласного клінічного онкодиспансеру. Оглядаються жінки з груп ризику та з будь-якими проблемами грудних залоз. Під час таких оглядів, як правило, виявляються декілька нових випадків раку у I-II стадії. Якщо з маленьким утвором у грудній залозі жінку можна прооперувати і вона буде приходити тільки в певний період часу на перевірку, то з великою пухлиною їй потрібні хіміотерапія, променева терапія, які досить складно переносяться організмом. Звичайно, що період реабілітації буде тривалим. Але навіть в таких випадках не варто боятися йти лікуватися, завжди повинна бути надія.

Специфічної профілактики раку не існує. Але якщо причиною раку вважають шкідливі викиди, хімічні реагенти, тощо, то, відповідно, профілактика раку – це здоровий спосіб життя, здорове харчування, уникання стресів, впорядковане статеве життя. Варто уникати гіперінсоляції, тобто тривалого перебування на сонці. Тому що активність сонячного опромінення останнім часом досить велика, через так звані озонові діри.

Також медики відмічають певний ріст меланом шкіри – злоякісних новоутворів, які найчастіше локалізуються на шкірі, але можуть уражати будь-який орган. Так званий пігментний рак на шкірі має вигляд пігментної плями, пігментного невуса, від світло-коричневого кольору, до темного, аж чорного, з наростами і без них. Потрібно дуже уважно стежити за родимками: не має бути різкого їх росту, різкої зміни кольору, родимки не повинні тріскати чи кровити, не повинні боліти, свербіти і пекти. Будь-яка зміна відчуттів є сигналом SOS, при якому потрібно одразу йти до лікаря. На базі обласного клінічного онкодиспансеру та обласного клінічного шкірвендиспансеру є дерматоскопи, які допомагають лікарю провести диференціацію між доброякісним та злоякісним процесом.

Лікарі зазначають: не варто уникати профілактичних оглядів. Адже перші симптоми онкології майже непомітні і визначити їх може лише медичний працівник. А своєчасне виявлення хвороби означає повне вилікування і повернення людини до активного життя.

 

Любов Загоровська

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


15.07.2015 1141 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
18.06.2019
Ігор КОСТЮК

Всі разом – гравці, тренерський штаб, керівництво клубу, його персонал сміливо можуть занести рік собі в актив. Найголовніше – ми утвердилися у першій лізі...

98
12.06.2019
Антикорупційна платформа

На ринку ремонту доріг можуть конкурувати підприємства, які мають сучасну техніку, використовують сучасні технології, мають досвід роботи та кваліфікованих працівників.

463 2
11.06.2019
Тетяна КІНДЮХ

Укріпити все. І бажано взимку. На Верховинщині із 36 природоохоронних заходів, гроші на які за останні три роки виділяли з обласного екологічного фонду...

663
05.06.2019
Ростислав Ковтун

Так на Прикарпатті діє унікальний проект - «Родинна реабілітація учасників АТО». Ця авторська психологічна програма розроблена для родин з досвідом війн.

699
05.06.2019
Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА

Професійність, креатив, сміливість й навіть зухвалість, не заспокоєння минулими успіхами та стратегія сталого розвитку — це Міжнародний фестиваль мистецтв «Карпатський простір» у Івано-Франківську.

400
30.05.2019

На Франківщині триває реформа сільської медицини. Крім нових амбулаторій, передбачено і нові автомобілі для медиків. В області вже закуплено 25 позашляховиків Renault Duster.

1037

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

173

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

342

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

545

Сто років тому внаслідок закінчення Першої світової війни почалося небачене раніше переформатування Європи...

498
06.06.2019

Щодня на Землі з'являється все більше доказів присутності прибульців.

645
25.05.2019

Вже другий тиждень мешканці Івано-Франківської області страждають від грозових дощів, граду та підтоплень.

34370
20.05.2019

 Уфолог Скотт Уорінг опублікував на своєму сайті новий матеріал. 

987
16.06.2019

День Святої Трійці - одне із головних християнських свят. Воно відзначається на 50-й день після Великодня, у 2019 році свято випадає на 16 червня.

276
02.06.2019

Лікар Ендрю Ньюберг, професор університету Томаса Джефферсона в США провів дослідження МРТ і визначив, що молитва і медитація дійсно мають велику силу.

844 1
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

561 1
17.06.2019

Депутат Івано-Франківської міської ради Андрій Грималюк одружився.

1473 1
16.06.2019

Сім'я мамонтів скоро в повному складі з'явиться в селі Підгір'ї - двоє менших вже на полі, мама з татом ж ще в процесі.

1972
15.06.2019

Появу Петра Порошенка вітали практично всі присутні на фестивалі, а їх до того часу назбиралось кілька тисяч.

2115 1
15.06.2019

Рекламний щит, котрий розміщений на Вічевому майдані, повідомляв, що Оксана Савчук входить в команду Марцінківа.

2396