агенція новин

Лікарі наголошують: рак виліковний, якщо його своєчасно виявити

 

/data/blog/81716/f1da693696edf43e25ea5432b207d4a0.jpg

 

Одним із найстрашніших діагнозів для сучасної людини є онкологія. Хоча лікарі наголошують, що рак сьогодні – виліковний і важливим є своєчасне виявлення хвороби, навколо онкологічних патологій і досі побутує чимало чуток і міфів.

 

Власне, онкологічні проблеми є актуальними не стільки через частоту виникнення, скільки через складність у лікуванні і через важкість перебігу захворювання. За останні роки у Івано-Франківську лікарі діагностують близько 700 вперше виявлених випадків раку на рік.

 

«Онкологічні захворювання – це патологічний розвиток клітин, який охоплює практично усі системи організму. Це може бути патологія шкіри, крові, внутрішніх органів… Усі вони по-різному називаються та по-різному перебігають. Виникає неправильний поділ клітин, який веде або до розвитку пухлини, яку в масі своїй помітна, або до розвитку змін зі сторони крові, коли в крові виникають клітинні зміни, людина відчуває симптоми хвороби, але визначити її можна лише по аналізу крові», – розповідає міський позаштатний онколог Світлана Боднарук.

 

Лікар зауважує: причин виникнення раку можна називати багато. Це неправильний спосіб життя, шкідливі звички, нездорове харчування, вплив хімічних реагентів на організм, вплив шкідливих викидів, гормональні зміни в організмі, які в певному віці можуть сприяти розвитку онкологічного захворювання, хімічні травми, стреси.

 

«Одним із факторів ризику виникнення онкологічного захворювання є вік. Ми звикли вважати, що рак молодіє. Насправді, це не так. Рак виникає переважно в старшому віці. Організм старіє, ослаблюється імунна система. В організмі навіть здорової людини є патологічні клітини, але імунна система з ними справляється. У старості, коли організм ослаблений, накопичив в собі достатньо шкідливих речовин, відбувається збій і пухлинна маса має тенденцію росту», – каже Світлана Боднарук.

 

Запідозрити неладне людина може самостійно. Так, насторожити має невмотивована загальна слабкість, втомлюваність, різке схуднення, зниження апетиту, сонливість. При деяких захворюваннях виникає безпричинне підняття температури, кашель. Власне біль – виникає пізно, хоча практично усі люди бояться болю, але він з’являється уже при пізньому розвитку хвороби.

 

Якщо людина відчуває такі симптоми, вона повинна звернутися до дільничного терапевта або до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначає обстеження: загальноклінічні аналізи, рентген легень, УЗД органів черевної порожнини, для чоловіка – огляд уролога, особливо після 40 років, для жінки – огляд гінеколога, незалежно від віку.

 

По загальноклінічних аналізах, наприклад по формулі крові, можна діагностувати захворювання крові, по рентгену – захворювання легень, по УЗД – зміни зі сторони печінки, одразу видно пухлини нирок. Для того, щоб діагностувати рак шлунково-кишкового тракту – шлунку, стравоходу, кишечника, є інші методи обстеження, скажімо ендоскопічні обстеження – фіброгастроскопія, ректороманоскопія, тощо. Існують і такі методи обстеження, як ком’пютерна томографія, магнітно-резонансний томограф.

 

Люди бояться не стільки самого діагнозу – рак, скільки наслідків цієї хвороби, адже вона може давати інвалідизацію. Якщо звернутися до лікаря на пізніх стадіях, то лікування дуже важке, погано переноситься організмом і в кінцевих стадіях усі бояться болю, який важко знімається і для цього потрібні наркотичні середники.

 

«В загальному, раку варто боятися, як і будь-якого іншого захворювання, адже смертність від раку не на першому місці. Боятися треба пізнього звернення до лікаря. Чим раніше пацієнт зверне увагу на своє здоров’я і медики зуміють діагностувати хворобу, тим легше фізично буде переноситися лікування і буде більше шансів на видужання», – каже міський онколог.

 

У поліклініках міста проводяться дні або й тижні раку грудної залози, під час яких прийом веде спеціаліст-мамолог обласного клінічного онкодиспансеру. Оглядаються жінки з груп ризику та з будь-якими проблемами грудних залоз. Під час таких оглядів, як правило, виявляються декілька нових випадків раку у I-II стадії. Якщо з маленьким утвором у грудній залозі жінку можна прооперувати і вона буде приходити тільки в певний період часу на перевірку, то з великою пухлиною їй потрібні хіміотерапія, променева терапія, які досить складно переносяться організмом. Звичайно, що період реабілітації буде тривалим. Але навіть в таких випадках не варто боятися йти лікуватися, завжди повинна бути надія.

Специфічної профілактики раку не існує. Але якщо причиною раку вважають шкідливі викиди, хімічні реагенти, тощо, то, відповідно, профілактика раку – це здоровий спосіб життя, здорове харчування, уникання стресів, впорядковане статеве життя. Варто уникати гіперінсоляції, тобто тривалого перебування на сонці. Тому що активність сонячного опромінення останнім часом досить велика, через так звані озонові діри.

Також медики відмічають певний ріст меланом шкіри – злоякісних новоутворів, які найчастіше локалізуються на шкірі, але можуть уражати будь-який орган. Так званий пігментний рак на шкірі має вигляд пігментної плями, пігментного невуса, від світло-коричневого кольору, до темного, аж чорного, з наростами і без них. Потрібно дуже уважно стежити за родимками: не має бути різкого їх росту, різкої зміни кольору, родимки не повинні тріскати чи кровити, не повинні боліти, свербіти і пекти. Будь-яка зміна відчуттів є сигналом SOS, при якому потрібно одразу йти до лікаря. На базі обласного клінічного онкодиспансеру та обласного клінічного шкірвендиспансеру є дерматоскопи, які допомагають лікарю провести диференціацію між доброякісним та злоякісним процесом.

Лікарі зазначають: не варто уникати профілактичних оглядів. Адже перші симптоми онкології майже непомітні і визначити їх може лише медичний працівник. А своєчасне виявлення хвороби означає повне вилікування і повернення людини до активного життя.

 

Любов Загоровська

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


15.07.2015 1332 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

17.09.2019

Пану Василю 42 роки, він має 200 голів породистих овець, часто носить традиційне гуцульське вбрання, хвацько грає на дримбі, допомагає іншим вівчарям і вірить, що гуцули і вівці – це нероздільно.

316
13.09.2019
Марія Лутчин

У неділю, 13 жовтня у Дністровському каньйоні відбудеться вже традиційне «Свято неба». Унікальне свято парапланеризму та дельтапланеризму цьогоріч пройде у форматі «Eco-Active Life Style».

1172
11.09.2019
Олена Британська

На форумі запрошені спікери обговорювали, що потрібно для залучення інвестицій та які умови зараз диктує світ, розглядали практичні кейси та підводні камені.

606
09.09.2019
Люся Грибик

У сучасному світі кожна жінка повинна мати кваліфікованого лікаря - гінеколога.

5380 2
09.09.2019

Напередодні матчу у Вільнюс «висадився» величезний десант українських вболівальників, який фактично «залив» столицю Литви синьо-жовтим кольором.

1046 2
09.09.2019
Марія Лутчин

Тарас Назарук - керівник салону VOLT, який спеціалізується на доставці автомобілів зі США "під ключ". Компанія у своїй роботі керується принципом збереження довкілля через популяризацію електромобілів у місті.

1541

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

395

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

2000 2

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

679 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

2392
17.09.2019

Кілька днів тому у невеличкому селі Вітрова Балка, що знаходиться у Полтавській області, сільські мешканці зафільмували НЛО.

165
11.09.2019

Здається, Всесвіт ніколи не перестане нас вражати!

269
30.08.2019

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

940
18.09.2019

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

54
18.09.2019

Більшість слів, які ми вимовляємо в повсякденному житті, впливають на наше майбутнє. Є слова, які притягують удачу, а є ті, які її відлякують.

123
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

873
18.09.2019

В Івано-Франківську двоє дівчат прогулялися містом майже голяка.

39383 2
17.09.2019

Чемпіонат Світу ОМС відбувався за напрямами: перукарське мистецтво, нігтьова естетика, макіяж, моделювання брів.

1784
17.09.2019

Молодший син застрелив старшого на очах у батьків та своєї дружини, зробивши шість пострілів у груди.

1443
16.09.2019

Як виявилося, юний грабіжник, встиг ще й нахуліганити. Він вдарив в обличчя жінку, яка відпочивала у кафе.

4690 1