Лєшек Бальцерович: Війна не повинна бути проблемою для проведення реформ

 

 

Польський реформатор Лєшек Бальцерович у програмі "Вечір із Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV про український план реформ, футбольні партії та емоцію, як досягнення міжнародних цілей.

 

Про вибори в Польщі

Наш президент занадто мало працював. Він був такий популярний, що думав, що йому не потрібна кампанія. У нього кампанія почалася дуже пізно і не була дуже гарною. Його конкурент працював дуже багато і довго. У нього були професіонали в команді. Це було головною причиною, а не якесь зрушення в польському суспільстві.

Я б сказав, що головна опозиційна партія, з якою працює новий президент - вона у політиці щодо України не відрізняється від правлячої партії.

Я критикував деякі заходи правлячої партії. Я намагаюся не критикувати в цілому. Моя критика полягала в тому, що у них було занадто мало реформ. Вони зробили велику антиреформу - вони націоналізували пенсійні фонди.

Для Європи також типово, що "найлівіші" партії називаються "правими" партіями. Коли я кажу про "ліві" партії - це партії, які хотіли б більшого втручання держави. Тобто більше регуляції, податків, витрат. Але це погана політика, тому що, якщо вона впроваджується в життя, то це гальмує економічне зростання.

 

Про капіталізм рівних шансів

Польща уникла змішаної системи, тому що у нас були дуже радикальні реформи, які зробили демонополізацію економіки і відкрили польську економіку на Захід. Економічні успіхи не залежали від зв'язків з політиками, а від того, що різні підприємства діяли на ринку. Для мене дуже важливо було будувати капіталізм рівних шансів.

Для бідного поляка було дуже важливо, щоб багатий американець робив інвестиції в Польщу. Кожна розумна країна постарається, щоб було більше зарубіжних прямих інвестицій. Вони прийдуть, коли будуть бачити, що перспектива для чесного бізнесу поліпшується.

 

Про реформи в Польщі

Я теж відповідав за економічні реформи в Польщі. Другий період, який, як кажуть, був дуже цікавим, це між 1997 і 2000. Ми прискорили тоді приватизацію, зробили децентралізацію, зробили реструктуризацію шахт і зміцнили територіальну децентралізацію.

 

Про реформи в Україні

Війна не повинна бути проблемою в проведенні реформ, навпаки, якщо є цей конфлікт, то Україна потребує економічного зростання. А економічне зростання можливе тільки при стабілізації економіки, реформах. Армія, щоб була міцнішою, потребує фінансів.

Я бачу, що у вас є велика консолідація людей. У вас є прекрасні приклади громадянського суспільства, навіть у деяких проявах - міцніше, ніж у Польщі. Громадянське суспільство має контролювати владу. Всі влади потребують того, щоб вони були під наглядом. Потрібно, щоб політика була такою, щоб економічне зростання після падіння почалося. Це можливо. З економічної точки зору - це можливо ... при правильній політиці.

 

Про роботу нової української влади

Багато зроблено і не все зроблено. Але є консолідація по бюджету. Це велике досягнення міністра фінансів. Без стабілізації бюджету немає економічного зростання. А стабілізація бюджету полягає в тому, щоб скоротити витрати бюджету, тому що в Україні вони дуже високі, як відсоток податкового продукту вони набагато вищі, ніж у Польщі - у вас більше, ніж 50%, а у нас - понад 40%. І тільки шляхом скорочення витрат можна скоротити відповідальним шляхом податки. Це допомогло для стабілізації гривні.

Починаються реформи, які дуже важливі для малого бізнесу, дерегуляція дуже важлива. Важливий показник того, що відбувається в Україні, буде - прискорення темпів зростання приватного сектора, особливо у малих підприємств.

Далі. Дуже важливо, щоб була приватизація, тому що державні підприємства всюди у більшості, у них багато втрат, а хто за них платить? Люди платять. Тому потрібно це прискорити. Потрібно думати про такі схеми, щоб малий бізнес теж міг купувати деякі підприємства і таким шляхом можна прискорити приватизацію. Прискорення приватизації - це прискорення зменшення втрат.

 

Про іноземців в уряді

Це добре. У мене теж були іноземці, коли я відповідав за реформи. Це допомагало прискорити реформи. У вас є і багато кваліфікованих українських громадян. Так що - є потенціал.

 

Про децентралізацію

Велика країна не може фунціонувати добре без децентралізації. Сенс у тому, щоб міста і громади були більш самостійними, якщо мова йде про власні фонди. Щоб не було так, щоб їм усім доводилося відправляти всі гроші "вгору".

 

Про програму реформ

Важливо, щоб була якісна програма. Трохи сторінок - 20, 30. І щоб вона була зрозумілою. Це можна зробити. Спочатку потрібно поставити діагноз проблем, а потім показати, як вирішити їх. Але конкретно, не загалом, а конкретно, якими методами будуть вирішуватися проблеми. Для мене було дуже важливо в Польщі, щоб був конкретний план, тому що без нього важко координувати політику.

Потрібно також, щоб цей план був переданий суспільству, комунікація дуже важлива. Зараз здається, що робиться в Україні більше, ніж люди знають.

Слабка Україна - мрія Путіна, тому ви повинні робити реформи. Для себе і щоб його мрія не була здійснена.

 

Про партійну структуру

Я не знаю, що таке "ліві" і "праві" партії - найголовніше - позиція держави. Якщо багато втручання держави або під "правими" гаслами, або під "лівими" лозунгами - це погано для людей. "Праві", "ліві" - це як назва двох футбольних клубів.

 

Про підтримку Європи

Коли я на Заході, я підкріплюю стратегічну роль України. Я думаю, з приводу України потрібно зміцнити два пункти. По-перше: щоб Україна показала, що вона в змозі реформуватися. Бо краще з позиції успіху просити про підтримку.

По-друге: у вас стільки хороших артистів, міцне громадянське суспільство і потрібно подумати над тим, щоб з їхньою допомогою змінити громадську думку, особливо в Німеччині. Я згадав про артистів, бо вони фахівці від хороших емоцій, вони можуть передати їх. Я звичайно не в змозі сказати докладно, що потрібно зробити, але для цього є артисти, письменники, актори. Я пам'ятаю у вас на Майдані була дівчина, вона говорила від імені Майдану англійською, вона говорила про європейські цінності. І це можна повторити і зміцнити.

Тобто, емоція відіграє досить велику роль в досягненні міжнародних цілей та міжнародного іміджу. Це передача реальних фактів, щоб дезінформація була нейтралізована.

 

Про антимонопольну політику

Одна з корисних функцій держави - це протистояти монополіям. Монополії створюються поганими державами. Так що це потрібно робити.

У Польщі це було дуже важливо. Ми вже в 1990 році усунули майже всі монополії.

 

Про розвиток польської економіки

Коли ми починали в 1989 році, у нас було десь 30% - рівень життя в порівнянні з німцями. Тепер приблизно - 60%. Ну і тому Польща теж потребує деяких реформ. Особливо в ідентифікації і усуненні бар'єру приватного бізнесу, приватних капіталовкладень. І щоб темпи зростання ефективності не падали.

 

Про реформи в медицині

Потрібно почати з лікарень. Це потрібно реформувати, щоб не було такої неефективності. Потім потрібно зайнятися придбанням ліків централізованим шляхом. Нам вдалося в Польщі за три останні роки скоротити шляхом негоціації з постачальниками. Потім потрібно зайнятися сімейною медициною, сімейними лікарями - в цьому допоможуть приватні підприємства.

 

Про підвищення комунальних тарифів

Це елементарний крок. У вас були величезні субсидії. І хто отримував більше - багаті люди. Тому що, якщо ціна за енергію дуже низька, то той, у кого є палац, він отримував в 100 разів більше, ніж багато бідних людей. Всі країни перед вами зробили це, щоб скоротити ці величезні субсидії.

У Польщі теж було незадоволення у людей, але ми це зробили, тому що ми знали, що без цього у нас не буде економічного зростання. Тому що ми б витрачали мільярди доларів на субсидії. Субсидії - це коли громадяни сплачують громадянам, а не податки. Трапляється, як у вас, коли бідні громадяни сплачують багатим громадянам, у яких були палаци. Але це не справделиво і не ефективно.

 

Про українську землю

Потрібно, щоб там був ринок землі, якщо тільки він існує в рамках гарного законодавства, то це працює для економічного зростання. Ринок землі означає продаж землі. Без продажу важлива частина економіки паралізована. Продаж за конкуренції означає шанс, що новий споживач буде краще використовувати ділянку. Це добре для нього і для інших.

 

Про російську пропаганду в медіа

Якщо б таке сталося на Заході – не було б зволікань, бо це інформаційна агресія. І було б зроблено все для її нейтралізації.


31.05.2015 333 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

2792 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1492
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1363
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2404
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4055
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2948

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

741

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1162

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1078

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2082
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1433
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1168
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

964
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

378
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1601
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1298 4
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

745
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20086
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

410 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

480
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

822
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

754