КРОК ДО ДВОПАРТІЙНОСТІ. АНАЛІЗ ТОГО, ЩО ОПИНИЛОСЯ ПІД МІДНИМ ТАЗОМ

На регіональних виборах-2010 Україна зробила рішучий крок до реальної двопартійності. Про двопартійність казали багато і часто, маючи на увазі спочатку систему, яка б складалась з «Нашої України» і БЮТу (ілюзії 2005 року), а потім – тандем Партії регіонів і БЮТу (ілюзії 2008 року). Реальна політика довела, що партії, побудовані під певного лідера (відповідно, під певну конфігурацію «корита»), не мають достатнього потенціалу для того, щоби стати повноцінними гравцями двопартійної схеми. На сьогодні і «Наша Україна» і БЮТ – вже історія, тіні колишньої «електоральної величі». Зате зцементована певними «народними ідеологемами» ПР пережила кризове десятиліття української політики і тепер знайшла собі гідного партнера для двопартійної схеми – ВО «Свободу».

Ані націонал-ліберали з «НУ», ані класичні популісти з політсили Юлії Тимошенко насправді не вписувались в довгострокові (фундаментальні) міфи двох основних масивів українського електорату. Націонал-ліберали ніколи не були достатньо конкретними і достатньо націоналістичними для більшості мешканців Галичини. Тим більше менталітет галичан був і є космічно далеким від усякого лібералізму з його принципами толерантності. Відповідно, «розмитий», гіперрелятивний, буржуазний, відверто кон’юктурний популізм «Леді Ю» не задовольняв східняків з їхнім моральним кодексом «простої радянської людини», орієнтованим на «пацанські поняття».

Тепер на політичну арену вийшли такі партії, які твердо стоять на фундаменті двох історично сформованих в Україні «народних ідеологій». ПР використовує радянські міфологеми, а ВО «Свобода» на прозір є найповнішим втіленням західноукраїнського ідеалу «націоналістів-бандерівців». Вони готові до реалізації довгострокової – на кілька десятиліть – гри у двопартійність із відчутним географічно-електоральним розділом. ВО «Свобода» буде домінувати в греко-католицькій Галичині (як правий блок ХДС-ХСС у 60—80 роках минулого століття домінував в католицькій Баварії), а ПР домінуватиме на решті територій України. Відповідно, «Свобода» відчайдушно боротиметься з «русифікаторами» у Львові, а ПР шукати і поборювати «фашистів» у Харкові.

При тому і там, і там реально побореними будуть не «фашисти» і не «русифікатори», а ліберали та вільно мислячі інтелектуали усіх видів і кольорів. І «Свобода», і ПР будуть, судячи з усього, переслідувати сучасні культурні і цивілізаційні бренди під гаслом «боротьби з аморальністю» і насаджувати свої «культурки»: на Галичині – рустикально-селянську, а на решті українських земель – рептильно-пострадянську.  Факти, які підтверджують такий прогноз вже маємо у наявності. Скажімо, демонтуючи політичну систему побудовану у часи Ющенка, регіонали залишили недоторканим чи не найбридкіше його породження - Національну комісію з питань моралі.

Постраждають не лише ліберали. Під двопартійну схему, як виглядає, вибудовуватиметься відповідна «двоцерковна» схема. На Галичині домінуватиме УГКЦ, на «регіональних землях» - Московський Патріархат. Зате УПЦ КП та інші автокефали опиняться, скоріше за все, у «сирітській» ситуації. Не кажучи вже про протестантські конфесії та нехристиянські віровчення. Культивована в Україні «нова моральність» («нова духовність») матиме відчутний «попівський» присмак.

Такий варіант двопартійності є фантастично вигідним для  чинного президента. Олег Тягнибок є для нього ідеальним «головним опонентом» на майбутніх президентських виборах (згадаймо проект «Кучма-2 проти комуніста Симоненка»). Саме тому лідера «Свободи» будуть розкручувати всіма можливими засобами. Він часто буде з’являтися в телевізорі. Не  переконані (але і не виключаємо), що його будуть фінасувати, але тиражувати та цитувати – без сумнівів. Він буде грати себе самого. Він буде себе поводити щиро і переконливо. Але саме це і потрібно команді чинного президента. Її завданням на вибори-2015 і є – зліпити з лідера «Свободи» «достойного і потужного» опонента Януковичу на другий тур перегонів за президентство. Якщо опонувати В. Януковичу в другому турі буде хтось менш політично агресивний і екстремальний (навіть ті ж некондиційні Тігіпко чи Яценюк), то завдання Регіонів може ускладнитися кратно. Накреслений «сценарій двопартійності» окрім об’єктивних закономірностей політичного поступу матиме  ще один двигун – обопільну зацікавленость в ньому головних дійових осіб.

Українській варіант двопартійності буде, зрозуміло, більш «просунутим» в бік класичної керованої демократії азійського типу, аніж відвертої автократії Лукашенка. Але наскільки цей варіант потішить європейський політикум і США, важко сказати. ПР, безперечно, зможе більш ефективно контролювати енергопостачання Європи, але союзи з політиками типу Уго Чавеса не сприятимуть зростанню взаєморозумінню між Києвом з одного боку і Брюсселем з Вашингтоном з другого. Скоріше за все Україна на довгий час просто випаде з «поля посиленої уваги» Заходу. І накриється мідним тазом.


Коментарі (7)

colbert repor 2010.11.09, 07:48
Україна випала з поля посиленої уваги заходу ще 2 роки тому, коли до влади у США прийшли демократи. Тоді ж і відбулася здача України Москві. Зараз республіканці впевнено перебирають владу до своїх рук. А з республіканським президентом прийде і новий тренд в український політикум. :)
демарш 2010.11.09, 08:13
Аналітика передбачає рух думки від конкретного до загального, від факту до судження, а не навпаки - коли під симпатичну, начебто оригінальну гіпотезу підбираються "зручні" факти. автори неприпустимо спрощують реальну картинку, не помічаючи навіть, що суперечать самі собі. Ну, скажімо, якщо Свобода і ПР так ідеально лягли в "народні ідеології", то чому б Яценюк мав "кратно" ускладнити завдання регіоналам в 2015 році? Отже, не все так просто з народом :) Результат Свободи не варт недооцінювати, але й переоцінювати - тим паче. Свобода - це саморуйнація галицького політичного міфу, його здрібніння, змаразматіння і виродження, а не вираження. І це, без сумніву, на руку ПР, от з цим не погодитися не можливо. Як і з тим, що Тягнибок - це "бандерівський симоненко" 2015 року розливу для негалицької України. Але вибудувати "двопартійність" - на такій тупій схемі не вийде. І це покажуть результати вже парламентських виборів.
кака 2010.11.09, 08:44
Демаршику. Рух думки "від конкретного до загального" це якраз не АНАЛІЗ, а йому протилежний СИНТЕЗ. Аналітика це - подрібнення на частинки і їх опрацьовування. А щодо нібито протиріччя Свобода-ПР -- Яценюк, то як я зрозумів з тексту, автор якраз усвідомлює складність форматування політикуму України по лінії Свобода-Регіони, при тому, що в межах цих партійних сил є велике зацікавлення саме такого сценарію. До речі Свобода тут може виступити лише "закваскою" майбутньої більш широкої право-соціальної сили. Аналітика це завжди тільки один або кілька сценаріїв з міліонів можливих. Що і є в цьому тексті.
демарш 2010.11.09, 09:35
До каки. Обійдемося без фамільярності - окей? бо хоч ви і кака, але ми з вами на одному городі не тусувались. Мені йдеться про те, що аналітика передбачає уважне і поважне ставлення до фактів, навіть якщо вони не вписуються у модель чи конструкцію, яка особисто автору здається геніальною. А в пропоновану модель, як на мене, не вписується надто багато. Автори воліють винести некомфортні факти за дужки - їхня справа. Але тоді це не аналіз, а так собі - поп-експертиза, якою зараз завалений політичний інтренет. А насамкінець хочеться віддати належне Фіртці за те, що розворушила болітце місцевих ЗМІ. Де б ми ще так посперечалися?
кака 2010.11.09, 09:44
Аналітика в кожному конкретному випадку може мати різні цілі і завдання. Іноді аналітик описує майже неймовірний сценарій розвитку подій, щоб застерегти, убезпечити. А часто ті сценарії, що здавалися неймовірними реалізовуються. А зробити абсолютно правдиву аналітику можуть тільки нострадамуси. Істина - це вся сума потенціно можливих суджень на задану тему у відповідних пропрціях.
Yar 2010.11.09, 21:59
В цьому аналізі є раціональне зерно. Я дивлюся на українське "гетто" в Києві, яке на цих виборах на 80% голосувало за Тягнибока. Ще трироки тому там "Свободу" підтримували лише відморозки і хитрі клоуни типу Бенюка, а тепер Тягнибок для київських українофілів (при тому не тільки галичан за походженням) є втіленням усього українського, така собі "остання барикада" на шляху реставрації СРСР.
Влодко 2010.11.11, 12:59
Не варто звужувати моделі, панове. Дійсно, проект ПР з розкрутки "Свободи" (кому не подобається така форма, можна запропонувати м'ягшу - мовчазного супроводу) вдався. Але "Свобода" - то скоріше компартія навпаки, з таким же як у комуністів страхом взяти владу, бо ці колишні комсомольці добре знають, що така відповідальність їм не під силу. Згідний з Демаршем: уже найближчі парламентські вибори покажуть, що двійко "ПР-Свобода" то надто примітивна як на велику Україну схема (а ще побачимо, як обКАКАється теперішня влада з її "реформами" та "покращенням життя..."). Україні потрібна авторитетна постать загальнонаціонального масштабу (не для москалів і бандерівців окремо). Якщо це не Юля чи Яценюк, то до 2015-го може визріти інша. Недавно, говорячи про те, як неочікувано засвітився УДАР, приятель висловив припущення: а чи не може стати Кличко "українським Саакашвілі-2015"? PS. Не маю жодного стосунку до "ударників"
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

726
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2287
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2008
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2034
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6117 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2322 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

194

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1005

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1002

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1262
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

106
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

489
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1951
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26378
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

436
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10350 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7894
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

443
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

290
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

450
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

520
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1454