агенція новин

Криворівня. Гори, гуцули та митці

 

/data/blog/116171/c724d3b405c7a5f25b35d6d236001067.jpg

 

Криворівня – назву цього прикарпатського селе ми всі (сподіваюсь) чули ще в школі, хоча, звичайно, не всі її пам’ятаємо. Чому йшла мова про Криворівню? В пам’яті спливає Іван Франко – він там бував, відпочивав, працював Іван Франко.

 

Дуже багато разів літував тут Каменяр, а крім нього в Криворівні бували Леся Українка, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Олександр Олесь, Антін Крушельницький, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, Володимир Шухевич, Іван Труш та інші. Але про усіх інших (крім Франка), я дізнався не так вже й давно… А ще Криворівня відома тим, що Параджанов знімав тут свій шедевр – «Тіні забутих предків».

 

Колядники

Церква Різдва Богородиці

Гуцульська гражда

Що ж їм, усім цим представникам еліти нації, медом помазано у цій Криворівні? Чому вони їхали саме сюди, адже навколишні села не сильно відрізняються. Так, тут казкова природа – гірські пасма затисли Криворівню в такій собі ущелині, на берегах Чорного Черемошу; тут міцно тримаються гуцульських традицій, які своїм колоритом можуть тягнути творчих людей, особливо свята Різдвяного циклу, із неймовірними масовими колядками та колядниками в гуцульських одностроях. Але на початку минулого століття, якраз тоді, коли всі ці світочі полюбили Криворівню, все це можна було знайти й у сусідніх Верховині та Буковці...

У Криворівні 30 років працював священиком Олексій Волянський – освічений, відомий священик, який славився на все Прикарпаття (та і за його межами) своє багатющою бібліотекою. Саме до нього, і на його запрошення, приїжджали українські митці. Найдовше у Криворівні прожив Іван Франко. Вперше він приїхав сюди за рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка (саме він називав Криворівню «Українськими Афінами»). Сталося це у 1901 році. Спочатку письменник зупинявся у гуцула-знахаря Проця Мітчука. Із 1906 року Франко жив у хаті Василя Якіб'юка — відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука. Загалом Каменяр бував тут переважно в літні місяці в 1901–1904, 1906–1907, 1909–1914 роках.

У Криворівні Іван Франко не тільки відпочивав, але й працював. Тут він написав повість «Великий шум», поему «Терен у нозі», автобіографічне оповідання «У кузні», оповідання «Як Юра Шикманюк брив Черемош», поезії «У безсонну ніченьку» та багато інших. (Інформація із Вікіпедії)

Нині у Криворівні, в хаті Василя Якіб’юка, влаштовано музей Івана Франка.

Гуцульська гражда

Тричі бував у Криворівні Михайло Коцюбинський. Улітку 1911 року письменник, повертаючись із Капрі, де він лікувався, вирішує здійснити давню мрію - відвідати Карпати. Короткі відвідини Криворівні 1910 року ще не дали письменнику достатньо матеріалу для твору. Бажання написати про "незвичайний казковий народ" - гуцулів - не залишає його. Тепер, у липні 1911 р., вдруге прибувши до Криворівні, письменник вивчає життя гуцулів, їхні звичаї, побут, фольклор, записує говірку, назви рослин, проймається духом гірської природи. І кожного разу, коли він надсилає листи з Криворівні, з його вуст зривається слово "казка". Відчуття казковості карпатського життя не полишає письменника. Насамперед його вражають "гори, які вікують у такій тиші, що чують навіть дихання худоби".

Очевидці згадують, що весь час письменник проводив у мандрівках, бував у горах, повертався з полонин із оберемками квітів, верхи на коні виїжджав до ближніх сіл, знайомився з культурою, славою, звичаями гуцулів. Коли селяни висловлювали подив на його допитливість, то відповідав, що хоче написати правду про гуцульське життя й не помилитися ані у значенні слів, ані в назвах рослин.

Михайлу Коцюбинському вдалося створити прекрасний, правдивий і поетичний твір про карпатський край. У його повісті ожила Гуцульщина з її горами, полонинами, потоками, лісами, людьми, їхніми звичаями, віруваннями, повір'ями, що дало підставу одному із критиків сказати: "Цей дикий, співучий гірський край багато хто намагався описати, але ніхто не зробив цього з такою досконалістю, як... М. Коцюбинський".

1912 року письменник ще раз відвідує Криворівню, висловивши мету своїх відвідин Карпат словами: "Хочу набутися". Набутися - тобто натішитися красою природи, спілкуванням із прекрасним, загадковим і таємничим світом Гуцульщини. (Взято звідси)

Криворівня навіяла Коцюбинському мотиви його найвідомішого твору – «Тіні забутих предків», і зовсім не випадково Сергій Параджанов приїхав сюди знімати свій шедевр.

Хата Івана Палійчука (головного героя твору) – нині Музей – Гуцульська гранда. Це своєрідна садиба-фортеця, яка складається із розташованих поряд (навпроти) хати (дві кімнати й сіни між ними) та господарської будівлі (хлів, клуня, стая) для домашніх тварин та інструменту. З двох кінців хата та сарай з’єднані високим тином, таким чином утворюючи замкнуте тісне, але затишне подвір’я – а це було особливо важливо, в умовах жорсткою гірської зими – тепліше все таки, й від вітру захист.

Взимку Криворівню відвідують багато туристів, зокрема на Різдво – тут, біля дерев’яної Церкви Різдва Богородиці відбувається справжнє шоу – мешканці Криворівні одягають традиційні гуцульські наряди, беруть в руки бартки, трембіти, скрипки та сопілки, і йдуть на святкове богослужіння. Після служби колективно співаються колядки , які нагадують концерт, точніше фольклорно-етнографічний виступ. Але це все не виглядає награним (як у передачі «Сонячні кларнети») – це все живе і суперколоритне.

Церква Різдва Богородиці у Криворівні відома із 1719 року. На вигляд це типовий для Прикарпаття храм. Але повага до нього у мешканців неймовірна, адже протягом усього часу свого існування він не зачинявся, навіть у варварські радянські часи.

Останнього разу і ми вирішили подивитись на колядка-фест у Криворівні. Сніжило, але туристів було багато, як багато було і святково вбраних гуцулів та гуцулок. Служба у церкві тривала довго. Весь час із динаміків лунали колядки, причому не лише українські, а й польські. Потім служба закінчилась і ми вирішили – все, зараз почнеться. Але всі місцеві мешканці, більшість з яких весь час стояли на церковному подвір’ї (причому знизу, із села, підходили весь час нові) різко пішли всередину храму. Біля входу створилася неймовірна тиснява: одні виходили інші заходили.

Я запитав гуцула, який стояв неподалік, що це відбувається. Мируватись усі пішли, відповів той, треба й собі сходити. А скоро колядувати будуть? Та скоро. Хвилин через десять? Ні, мабуть через двадцять… Але ні через десять, ні через двадцять хвилин, навіть через годину і півтори, колядки не почалися. Почалися вони години через дві.

Якщо ви хочете поринути у колорит і традиції – приїжджайте у Криворівню. Недаремно сюди їхала така кількість митців. Але і природа тут неймовірна, тому тут варто обов’язково побувати.

Текст та фото Романа Маленкова

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


19.09.2016 165 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
17.03.2018
Ростислав Ковтун

Перемогу в шоу «Громада на мільйон» виборола прикарпатська громада - Печеніжинська ОТГ. Фіртка поспілкувалася із головою ОТГ та головний ідейником участі в проекті Ігорем Довіраком.

532
16.03.2018

До Вашої уваги підсумки одинадцятого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика. У випуску говоримо про Росію, Надію Савченко та комуністичні традиції в Івано-Франківську.

704
16.03.2018
Олександр Шевченко

Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам...

305
15.03.2018

Формальним приводом до спілкування з головним тренером БК Говерла Павлом Піскарьовим стали плани команди на плей-оф.

166
12.03.2018
Тарас Прохасько

Оскільки кожен простір є простором ще й тому, що має сполучення з іншим простором, має вхід, вихід, дірку, канал, через які відбуваються перетікання просторів...

369
12.03.2018
Дмитро Рясний

Боротьба за шахти Олександра Януковича набирає обертів. На активи претендують люди енергетичного міністра Ігоря Насалика та команда наближеного до президента нардепа Ігоря Кононенка.

584

Його не стало, і прогресивний світ ридма заридав. Ще з місяць будуть жалісливі жаби плавати соцмеражами і розбрискувати цитатки про "темну матерію", "темну енергію", "гравітацію", оплакувати віртуальні частинки субтильного Стіві. Порядна, засмартована ін

168

Колись я визначив для себе роль Дельоза саме в створенні концепції «подія—явище», потім звісно, окреслив важливість Цілого з комбінацій малого, форм з деталей, імен та дієслова.. але завжди було бажання все прищепити до умовного єдиного

365

З 1 квітня зросте вартість проїзду в міському автобусному транспорті загального користування.  Принаймні все до цього йде. Недавно в міськвиконкомі відбулися громадські слухання, в ході яких присутні обговорили проект рішення виконавчого комітету мі

537

Закінчення зими ознаменувалося неабиякою стійкістю морозів, під сипучо-білою ковдрою яких підсніжники ще не пріють. «Весна, весна, прийде.» - буркають під сердитий ніс розбурхані карпатські шатуни.  «А хто до нас в ліс сьогодні прий

412
15.03.2018

У деяких містах планети НЛО бачать особливо часто, зокрема в американському Бостоні. Історія спостережень за непізнаним тут налічує кілька століть. І ось недавно ще один випадок - в Бостоні зафільмували відео з НЛО. Американські автомобілісти рухалися по

241
05.03.2018

Дивні літаючі об'єкти з'явилися в небі Америки. Вони випадково потрапили прямо в прямий ефір американського телебачення. Інтернет вибухнув обговореннями про те, що ж це таке було. Загадкові кадри виклали на Youtube. На відео чітко видно, як безліч сяючих

616
02.03.2018

Вчені знайшли мікроби, які впродовж десятиліть перебували у стані глибокого сну. Після опадів мікроорганізми відновили свою активність. Знайдені мікроби були виявлені у найбільш посушливій частині пустелі Атакама, що у Південній Америці, передає видання

470
24.02.2018

Батьки мусять ставитися до своєї дитини як до людини, тобто дати їй відчути, що вона людина.

1233
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

1483 0
05.03.2018

Один відомий священик, передчуваючи близьку смерть і будучи в лікарні, попросив лікаря покликати до нього мера і губернатора.

851
17.03.2018

Сьогодні, 16 березня, в Івано-Франківську у маршрутки №28 відлетіло заднє колесо. У салоні великогабаритного автобуса "МАН" знаходилися пасажири, але, на щастя, ніхто не постраждав, повідомляє кореспондент Фіртки. У маршрутному таксі під час руху задню

1736
16.03.2018

Відома франківчанка, актриса Ірма Вітовська стала “Жінкою України 2018” в галузі “Культура”.

724
16.03.2018

Вчора, 14 березня до Івано-Франківська зі своїм проектом JuniorZ завітав відомий український шоумен Олександр Педан. Про це інформує кореспондент Фіртки. Після всіх офіціозів Олександр Педан відвідав один із відпочинкових закладів міста, де повеселив ві

653
15.03.2018

Не минуло й дня. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків одягнув подарунок від укропівців. У новеньких калошах, які йому вчора презентували депутати від УКРОПу, мер вирішив перевірити, як іде будівництво довгоочікуваного мосту на Пасічну. &n

975 1