КРАСА ВРЯТУЄ СВІТ

«Краса – узагальнений, інтуїтивний

критерій істинності».

(З якогось довідника)

 

Колись моя викладачка російської мови і літератури  в Івано-Франківській СШ №7 Ріта Пєтровна (яку боялися всі, включно з Васею Барчуком, який намагався «втретє» закінчити восьмий клас, та Вовою Беном – майбутнім кримінальним «татом» Івано-Франківська, що був підірваний у власному авто, здається, в кінці «буремних» 90-тих) промовила цю фразу Достоєвського: «Краса врятує світ!». Тоді ця формула рятування світу видалася примітивною банальністю.

А пояснити не було кому. Ріта Пєтровна мала, казали, досвід викладання в колонії для малолітніх злочинців, - зі всіма «витікаючими наслідками», навиками та вміннями. Проте, її викладання було попри постійний для нас прес та стрес – Стильним (тобто «Красивим») в своїй надмірній дхарматичній жорсткості. А ще Конфуцій сказав, що все, мовляв, на світі – фігня, головне – Стиль.

Що таке Стильність? Це  – разом з відповідністю Концепту, ще й, безперечно, Пропорційність, Гармонійність, Красота.

 

*******

Кращі філософи останніх століть задалися питанням, що головніше – Етика чи Естетика? Що первинне? Що важливіше?

Ми зараз більше говоримо про Етику, Естетика виглядає «буржуйською надмірністю». А дарма. В античних Греції та Римі вважали, що Гармонійність (читай Красота-Естетика) зовнішнього світу безпосередньо проектується на Гармонійність внутрішню, яка, в тому числі, утримує людину жорстко в Етичних рамках, відповідних часу, епосі. Естетика зовнішнього світу віддзеркалюється на Естетику внутрішню беззаперечно, вважали древні.

Філософи середньовіччя підтвердили формулу, яка твердить, що «чим менше Естетики навколо, тим більше проблем в Етиці»… Тобто чим менше матеріалізованої красоти зовні, тим менше і красоти всередині – в наших душах .

 

*******

Є така широковідома книга «Многії літа. Благії літа». Ця книга заповідей 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона – «як жити довго в щасті і радості», витримала вже 12 перевидань.  Вона – як інструкція до щастя з коротких історій, приповідок, рецептів та цитат.

Є в ній і таке: «Все тобі можна. Але не все потрібно. Все тобі дозволяється, але не все корисне. Вибирай не те, що хочеться, а те, що потрібно.  Я не покликаю тебе вибирати лише корисне. Життя буде пісним. Я, приміром, з корисного і красивого частіше вибираю – красиве».

Як міг 100-літній гуцул вивести формулу, над якою століттями б’ються кращі філософські уми нашої цивілізації? Цивілізації, що все більше забуває про вічні пропорції Божественної Архітектури, і у всьому хоче бачити лише прагматичну користь…

 

*******

Все більше розмов і праць на тему Етики з’являється якраз в часі занепаду Естетики. Зараз навіть в школах ввели предмет «Християнська Етика»… Чому в школах не навчають вічній «Естетиці», Божественним константам, чи, скажімо, Християнській Ісихії (Містиці), Мистецтву Молитви, Медитації? Тільки тому, що немає викладачів? Ну, Етику також викладають не завжди взірці моральної чистоти… Певно справи наші дійсно погані. Етика – виглядає ніби останньою лінією оборони перед приходом хаосу та «менеджера» Світу Цього.

…Хоча третій закон термодинаміки ніби то й твердить, що «будь яке зростання ентропії (хаосу) замкнутої системи завжди приводить до самоорганізації цієї системи через встановлення рівноваги та внутрішніх балансів…» А «внутрішні баланси», необхідні для самоорганізації і є тими Божественними Константами, які повернуть нам втрачену Естетику. Все нібито добре. Але через хаос треба буде пройти… Погано те, що дійдемо не всі :(


26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

677
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1941 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1134 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

557
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6905 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11399 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

338

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1084

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1117

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1112
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

73
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

286
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1085
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

755
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2951
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4446
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18444
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

75
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

325
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

355
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

666