У четвер, 23 січня, Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка провів пресконференцію, де поділився планами на рік генеральний директор-художній керівник Ростислав Держипільський, обговорили прихід до театру штатної режисерки - постановниці Рози Саркісян, анонсували роботу над виставою «Едіп-цар» за Софоклом режисера з Києва Андрія Приходька, третю постановку головного режисера театру Жюля Одрі, початок роботи над «Ромео і Джульєтта» Шекспіра Ростислава Держипільського.
Після відзначення свого 80-ліття та завершення різдвяних свят Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка активно працює в кількох напрямках, пише Фіртка.
Перший спрямований на підбір найкращих кадрів, другий - на добір різнопланового драматургічного матеріалу для нових постановок.
«Цей рік - буде дуже крутим, не було ще такого повного штату від 1998 року. Завжди були проблеми з режисерами. На даний момент ми маємо укомплектований режисерський штат. На кожен місяць у нас заплановані прем’єри. Плануємо сезон відкрити наприкінці вересня, а не як завжди у жовтні», - говорить Ростислав Держипільський.
Так, з 16 січня до театру після творчого конкурсу прийшла одна з найцікавіших молодих українських режисерок Роза Саркісян. Кадри театру також поповнив екс-«заньківчанин» Юрій Хвостенко, відомий франківчанам за роллю Клавдія у неоопері Ростислава Держипільського «НАMLET».
Сьогодні він почав роботу у постановці режисера Андрія Приходька «Едіп- цар» за трагедією Софокла 429 року до н.е в перекладі Івана Франка, прем'єра якої запланована на 11 квітня. Робота триває у співпраці із Мaр'яною Садовською, співачкою, актрисою, композиторкою, музичною драматургинею, фольклористкою, яка вже багато років мешкає у Кельні, і для пісенної режисури «Царя Едіпа» час від часу прилітатиме з Німеччини.
«Тут гратиме золотий склад - Гнатковський, Луцький та Хвостенко. Вони виконуватимуть всі головні ролі», - додав Держипільський.
Роза Саркісян для старту своєї роботи в Івано-Франківську обрала тему національних травм. Надважливо продовжувати для Франківського драмтеатру тему, що звучить у трилогії за творами Марії Матіос - «Солодка Даруся», «Нація» і «Майже ніколи не навпаки». Роза Саркісян опрацьовуватиме її в форматі документального театру, не лише з позиції жертви, а також із позиції свідка - «я бачив і мовчав. Мовчу навіть сьогодні».
«Бо людьми, котрі вибрали роль мовчазної жертви, дуже легко маніпулювати», - переконана режисерка.
Свою першу постановку вона робитиме з учнями «Дитячої тeатральної майстерності», які вже мають добрий досвід роботи в форматі документального театру (свою прем'єрну постановку про власні тривоги, невпевненість, труднощі і велику потребу любові «Мене звати» вони презентували 21 cічня) та з професійними акторами.
В основі роботи лежатиме адаптований літературний сюжет і реальні історії акторів. Жюль Одрі працюватиме над соціальною комедією «Гоголь-кабаре» за мотивами творів Миколи Гоголя.
Досвід роботи з його текстами Жюль мав у свої студентські часи, коли поставив «Ревізора».
«Кабаре - це мальовнича форма, яка мені дуже подобається. Я вже пережив це у Франції з двома виставами, включаючи «Ревізора», якого ставив зі студентами. Гоголь - перший український автор, якого я прочитав. У цих соціальних комедіях сміх є потужною зброєю. Комедія панує в кабаре, їмо, сваримося, співаємо, звучить музика. Це місце, де люди зустрічаються розповідають свої історії: як у театрі - так і у світі оповідок Гоголя. Я буду використовувати весь простір великої сцени для цього кабаре. Це стовідсотково моя естетика: комедія-фарс-меланхолія, багато-багато пісень», - каже головний режисер Франківського драмтеатру Жюль Одрі.