Карпатська Мантикора-2013 (фото)


Протягом трьох останніх днів минулого тижня, 22-24 березня, Івано-Франківськ приймав Другий міжнародний фестиваль фантастики «Карпатська Мантикора 2013».

 

Темою цьогорічного «з’їзду» стала українська дитяча й підліткова література в жанрі фентезі: її досягнення, проблеми, тенденції. Слоган заходу — «Час діяти!». Чому? Бо далі нема куди…

 


Учасники фестивалю. Фото на пам’ять



«Що таке «Мантикора» й навіщо вона потрібна? — сказав на відкритті Володимир Єшкілєв, відомий український письменник та один із організаторів фестивалю. — Література зараз переживає кризу, люди читають менше. Локомотивом до читання став жанр фентезі. Якби його не було, то література мала шанс стати додатком до комп’ютерних ігор. Проблема є, треба казати правду. І наш фестиваль — це навіть не рятівне коло, це роздуми про нього. Ми намагаємося сформулювати стратегії, визначити концептуальний напрямок — як це робити. Бо в Україні є письменники, є читачі — немає виробництва».


За словами Єшкілєва, сьогодні не можна покладатися на стихію, чекати, що якось воно само собою складеться: письменники масово з’являться й напишуть, а читачі стануть у довгі черги. Наш час, на йому думку, найменше відрізняється стихійністю, та найбільше — маніпуляціями. Не зробиш ти, зроблять інші — але так, як потрібно їм. Тому, поки не буде певної групи людей, кровно зацікавлених у розвитку української літератури, зокрема фентезі, само собою нічого не вийде.



 
Двигуни «Карпатської Мантикори»: Наталія Щерба, Володимир Єшкілєв, Віктор Вінтоняк 

 

От про все це й говорили протягом трьох днів учасники нинішнього фестивалю. І в конференц-залі готелю «Надія», і під час подорожі «Карпатським трамваєм», і на екскурсії центром Івано-Франківська, і в неформальному спілкуванні за вечерею.

 

У фестивалі взяли участь українські та російські письменники. Від «письменного» Івано-Франківська: Наталія Щерба, Марія Микицей, Галина Петросаняк, Ольга Деркачова, Юрій Андрухович, Іван Бондарев. Серед гостей: Людмила Кріппа (Швейцарія), Ольга Закіс (Москва), Марія Галіна (Москва), Володимир Аренєв (Київ), Ігор Сід (Москва), Сергій Торенко (Київ) і багато інших. А також — секретар спілки письменників України Сергій Грабар, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, голова обласної спілки письменників Євген Баран. Говорили всі й про все — щиро, небайдуже, іноді доволі голосно та завжди цікаво.

 

Також на фестивалі презентували друге число альманаху «Мантикора», оголосили тему та умови нового конкурсу молодих письменників, які працюють у метареалістичному напрямку. Відбулося й нагородження переможців відкритого конкурсу «Золота Мантикора-2012». Журі розглянуло 168 поданих текстів. До другого етапу пройшло 61 оповідання. В результаті присудили чотири нагороди та десять дипломів переможців. Головний приз — «Велику Залізну Мантикору» — отримала молода, але вже відома письменниця із російського Санкт-Петербурга Тетяна Томах.

 

Треба сказати, що фест відбувся не лише завдяки ентузіазму письменників. Меценатська підтримка у таких проектах завжди є одною з найважливіших складових. Але навіщо це бізнесменам?

 

«Я впевнений у тому, що книга залишиться назавжди, — каже Віктор Вінтоняк, відомий в Івано-Франківську меценат і керівник проекту «Карпатська Мантикора». — Жодні електронні чтива її не замінять. «Мантикора» задумана у двох іпостасях — треба розрізняти альманах і фестиваль. Фест — це зустріч людей, які роб­лять літературу. Альманах — це підсумок конкурсу молодих письменників, «розбавлений» зірками, поштовх для подальшої творчості молоді. Адже українського фентезі зараз практично немає, цей жанр треба розвивати, як і багато інших».


За словами Віктора Вінтоняка, надалі «Карпатську Мантикору» чекає лише розширення. Наступного року фестиваль має стати ще більш міжнародним, чекають поляків, сербів, письменників і видавців з інших країн. А результатом цього всього мають бути книги. Нові цікаві книжки.

 

Андрій Філіппський,

Репортер

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Фестиваль метареалістичної літератури «КАРПАТСЬКА МАНТИКОРА – 2013» відбувся! (фото)


Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

664
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1920 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1128 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

552
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6902 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11392 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

332

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1072

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1114

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1107
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

30
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

281
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1079
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

747
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2947
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4439
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18438
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

20
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

319
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

351
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

662