Карантин 2020: які "сюрпризи" чекають випускників шкіл

Коронавірус змінив ритм життя усього світу. Сьогодні говорять про те, що вже ніколи не буде так, як раніше, а людям потрібно вчитися жити в умовах карантину та пристосовуватися до нових реалій.

Робота, навчання, дозвілля, спорт, відпочинок – настав час, коли ми переосмислюємо своє ставлення до багатьох речей. Змінені дати святкування довгоочікуваних подій, викреслені із календарів дні подорожей, а мрії про відпустку, змінилися на бажання повернутися на роботу.

Життя людей – це постійний рух, кожен день – новий крок. І 2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього.

Сьогодні у великій мірі це  стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

Йтиметься про учнів 11 класів і про те, які «сюрпризи» для них приготував карантин.

Найголовніше завдання, яке ставлять перед собою школярі в останній рік навчання у школі – скласти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Тому Фіртка знайшла відповіді на найактуальніші питання цієї теми, які  стануть у пригоді вчителям, випускникам та батькам.


Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?

У Міністерстві освіти та науки України пояснюють, що формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться.

«За правилами, при складанні ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників та два інструктори. Обов’язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей.

У зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції усі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиком. Приміщення будуть провітрюватись та дезинфікуватись», - пояснив заступник Міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими, або інфіковані коронавірусом?

Особи, які були зареєстровані для участі у ЗНО, однак контактували з хворими або самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. У випадку, якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити й додаткову сесію тестування, вони будуть звільнені від ЗНО за станом здоров’я. Таке правило діяло і раніше для людей із низкою захворювань.

Особливості вступу до університетів для таких категорій абітурієнтів, форми проведення вступних іспитів визначаються окремо в умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти.

Чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші? Наприклад, великі відкриті майданчики, стадіони?

У міністерстві наголошують, що ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передовсім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник. Сторонні шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів та не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. При виході неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чи можна зменшити кількість предметів ЗНО у зв’язку з коронавірусом?

У 2020 році кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова і література, яку складатиме майже 370 тис учасників, майже 264 тис осіб складатимуть історію України, і дещо більше ніж 186 тис осіб – математику. Решта предметів не збиратиме такої великої кількості учасників. Тому, у Міністерстві освіти та науки скасовувати якісь із предметів у зв’язку з коронавірусом вважають недоцільно.

До того ж деякі вступники вагаються щодо вибору однієї спеціальності та планують уточнити свій вибір з огляду на отримані результати ЗНО, а обмеження переліку предметів ЗНО негативно вплине на їхній вибір.

І ще одне з найактуальніших запитань: чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу, коли навчальний процес проводиться дистанційно?

Заступник міністра освіти наголошує, що цикл підготовки тестового зошита триває впродовж трьох років, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Сьогодні тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% з них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Запевняє, що у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу.

«Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх факторів і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин», - пояснюють в міністерстві.

Варто додати, що звільняти від ЗНО не будуть і тих, хто не планує вступати (наприклад, окремі студенти коледжів чи учні профтехів) або планує вступати до закордонних університетів.

Що ж до самих дат проведення зовнішнього незалежного тестування, видачі атестатів, прийому документів до ВУЗів, то розглядають два варіанти, залежного від того, коли буде завершений карантин.

Щоб запобігти поширенню коронавірусу, МОН також рекомендує цьогоріч не проводити масових заходів, зокрема останні дзвоники та випускні вечори. Остаточне рішення ухвалюється безпосередньо адміністраціями шкіл та гімназій.

Ось така ситуація з освітнім процесом в Україні в період карантину.


Навчання у Європі під час карантину: досвід Великобританії

Також, для порівняння Фіртка дізналася, як відбувається навчальний процес та, яка ситуація у випускників Великобританії.

Ексклюзивною інформацією поділився експерт із навчання у Великобританії та засновник компанії "B.Great education in the U.K." Дмитро Бєліков.

За його словами, навчальний процес у Великобританії, на жаль, як і в багатьох країнах світу, відбувається безконтактно, тобто онлайн у  віртуальному просторі. Кожна школа обрала свою програму для проведення навчання. Але більшість працюють у Zoom, Microsoft Teams.

«По суті, навчання продовжується в стандартному режимі, де учні працюють в групах, отримують домашнє завдання і роблять проекти. В інтернет рішеннях є навіть функція підняти руку – все як у школі. Інколи проблема виникає з відвідуваністю (комп’ютер зламався, інтернету немає і т.п.), але її вирішують. Треба зазначити, що наполегливість в навчанні також є фактором оцінювання і поряд з оцінкою за предмет учень отримує і оцінку за старанність. Оцінювання - це взагалі окрема тема», - розповідає Дмитро.

У Великобританії є частина учнів, які залишились в школі, це дуже маленький відсоток. Це діти «стратегічних» співробітників, які знаходяться в школі: лікарі, матрони (люди, що відповідають за будиночок, де проживають діти), вчителі і т.п.

Для британських випускників вступ учнів у ВУЗи є якраз найменшою проблемою, оскільки правила вступу не змінились.

«Абітурієнти вступають в ВУЗи на основі результатів своїх іспитів A-level чи IB (випускні, останні два роки). Деякі топ-вузи можуть брати у розрахунок GCSE (попередні результати). Наші студенти, які належать до міжнародних студентів, вступають в британський університет на базі атестату про середню освіту в Україні та сертифікату про рівень знання англійської мови IELTS UKVI/ IELTS academic та ще ряду другорядних документів. Тому вступ триває стандартно, але деякі проблеми існують. Тест IELTS UKVI можна здати лише в Києві і з карантином це стало досить складно, ЗНО буде в кінці серпня, а тільки після цього можна буде отримати британську візу, яку потрібно чекати мінімум три тижні. Але всі ці проблеми мають бути вирішені, тому, що всі намагаються адаптуватись до ситуації, що склалась – перенесення термінів старту курсу, університети вже розглядають інші варіанти тестів англійської мови (навіть пропонують пройти свої)», - пояснює експерт.

Але як з’ясувалося, оцінювання учнів – це зараз найбільша проблема британських шкіл-пансіонів. Оскільки їх система була абсолютно неупередженою.

«У випускних класах (Year 12 та Year 13) учні вчаться, як в наших школах: відвідують уроки, складають тести, пишуть різноманітні роботи та проєкти. Це все оцінюється, але бал носить рекомендаційний  характер. Головна ціль вчителів - підготувати учнів до загальнонаціональних екзаменів – A-level/ IB. І саме ці іспити і є оцінкою учня, згідно з якою він/ вона вступають в університет. Варто зазначити, що оцінки, що їх виставляють викладачі й ті, які учні отримують після іспиту дуже часто збігаються.  Рішення, яке прийняв уряд – це скасування всіх іспитів і оцінювання учнів на базі того, що буде рекомендувати школа», - наголошує Дмитро Бєліков.

Тобто школа буде відправляти в міністерство освіти поточні оцінки та свої рекомендації, на базі цього й буде прийматись рішення про оцінювання учнів. Відповідно вступ в університет так і буде здійснюватися, як завжди, на базі шкільних оцінок. Головна відмінність цього року – не буде іспитів.

Дмитро Бєліков також додав, що традиційного для британських шкіл випускного балу скоріш за все не буде.  Але деякі оптимісти обіцяють провести його в листопаді.


Отож, бажаємо всім випускникам успіхів!


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

797
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11326 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1957
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1846
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2846
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4733

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

487

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1136

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1649

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1401
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1790
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1607
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8853
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

695
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

770
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1960
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

929
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

438
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

337 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

780 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

819