Калуська ТЕЦ офіційно ще не перейшла у комунальну власність міста

Минулого тижня на пленарному засіданні чергової сесії Калуська міська рада розглянула проект рішення про заборону передачі прав щодо цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль – нова».

Так згідно із Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» міська рада після того як отримала майновий комплекс ТЕЦ у комунальну власність, не може його відчужувати. Проте законодавство не забороняє вчиняти інші кроки щодо цього майна – передавати ТЕЦ у концесію, управління тощо, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Саме для того, щоб уникнути натяків щодо можливої підготовки подібних сценаріїв, на сесію підготували проект рішення такого змісту «Встановити заборону на вчинення правомочностей (правочинів) щодо відчуження чи передачі третім особам будь-яких прав щодо володіння чи користування (оренда, безоплатне користування, концесія, позичка, управління та ін.) переданого у власність територіальної громади м. Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» за адресою Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Промислова, 1»

Таким чином міська влада мала намір взяти на себе публічні зобов’язання та обмеження, які не передбачені законодавством. Проте, як з’ясувалося, процес зміни юридичної особи Калуської ТЕЦ ще не завершено, зараз це державне підприємство. А тому в ході обговорення питання проект рішення називали некоректним і передчасним.

Зокрема депутати фракції партії «Свобода» заявили, що не підтримають проект рішення, оскільки об’єкт не належить до власності громади міста і саме рішення має декларативний характер. Депутат Олег Савка, який у раді представляє Народний рух України зазначив: місто не має оформленого права власності на ТЕЦ, тож приймати рішення щодо майна – некоректно.  Негативним було і рішення постійної депутатської комісії з питань власності, житлово-комунального господарства і екології, яке озвучила її голова Ольга Єланіна.

У підсумку проект рішення міська рада не підтримала – «за» проголосували всього 15 депутатів.

Як пояснив міський голова Ігор Матвійчук, на даному етапі є передавальний баланс, відбувається  інвентаризація та процес переоформлення майна. На наступному етапі буде створено юридичну особу – комунальне підприємство. Його можна буде зареєструвати лише після того, як міська рада затвердить статут. Міський голова зазначив:

«Винесемо на сесію статут і почнеться  процес оформлення нового комунального підприємства. Процес іде і він буде нешвидким. Головне щоб не зірвали роботу – ліцензії, контракти на постачання вугілля, продаж електроенергії і пари»

Між тим, з 1 липня в Україні запрацював ринок електроенергії. І це, виявляється, може становити загрозу для Калуської ТЕЦ.

Як зазначив на сесії головний інженер поки що державного підприємства Богдан Гетьман, 80-85% собівартості електричної енергії, яку виробляє ТЕЦ – це вартість палива. Досі тариф встановлювала НКРЕКП, з 1 липня у зв’язку зі вступом у дію Закону про ринок електроенергії  - ТЕЦ буде виходити на усі п’ять ринків, які є в Україні. Ключове і поки що відкрите питання – наскільки Калуська ТЕЦ буде конкурентоздатною.  За словами Богдана Гетьмана, ТЕЦ працює в межах Бурштинського енергоострова і саме Бурштинська ТЕС є її головним конкурентом.  Головний інженер вважає, що конкурувати буде важко», оскільки Бурштинська ТЕС знаходиться у складі ДТЕК — найбільшої вертикально-інтегрованої енергетичної компанії України, яка має своє вугілля, сонячну генерацію тощо.  

Зараз Калуська ТЕЦ купує вугілля за ціною 2 500 гривень за тонну і щодоби використовує 1000-1200 тонн цього палива. При такій ціні вугілля собівартість електричної енергії становить 2,35 гривень за кіловат. Тож для того, щоб витримати конкуренцію з Бурштинською ТЕС, потрібно зменшувати собівартість електроенергії.  

За словами Богдана Гетьмана, на Калуській ТЕЦ за останні дев’ять місяців вже знизили витрати умовного палива на кіловат електроенергії.  А окрім того, підприємство претендує на  державну підтримку для проведення реконструкції на понад 1,4 мрдр гривень. 

27 травня проект рішення про виділення коштів для реконструкції ТЕЦ розглянув профільний урядовий комітет, його мають винести на затвердження уряду найближчим часом.  Після реконструкції, яку заплановано  розбити на п’ять етапів, суттєво зросте потужність ТЕЦ, а також суттєво знизяться витрати палива на одиницю електроенергії. Зокрема проектом реконструкції передбачена зміна четвертої турбіни на потужнішу, заміна електротехнічного обладнання з новим трансформатором і новою лінією, встановлення  електрофільтрів і  зниження викидів до європейських норм,  реконструкція градирні для охолодження води та  протипожежні заходи – відкриття невеликого пожежного депо на території станції.

Затрати на реконструкцію, якщо звичайно, уряд прийме позитивне рішення про виділення коштів Калуській ТЕЦ, будуть повертати за рахунок надбавки до тарифу.

Нагадаємо, 22 травня цього року на засіданні уряду було затверджено розпорядження Кабінету Міністрів про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Калуська ТЕЦ-Нова» у комунальну власність міста Калуш. Вже за тиждень, 29 травня було підписано передавальний акт і розпочався  процес переоформлення підприємства з державної в комунальну власність.

Нагадаємо, минулого року "Прикарпатський міністр" Ігор Насалик протягував реконструкцію рідної ТЕЦ за 1,4 мільярда перед її приватизацією.

Калуська ТЕЦ - це досить великий об’єкт електроенергетики і фактично єдиний об’єкт генерації та єдиний покупець вугілля у Бурштинському острові/на Західній Україні, який не належить компанії ДТЕК, принаймні поки що.


Читайте також:

Калуська міськрада запевняє, що не віддаватиме ТЕЦ у приватні руки


05.07.2019 1487
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

649
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

920 1
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2519
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1820
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2107
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5710 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

146

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

275

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1242

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1244
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

982
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

819
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14645
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

676
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10473
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6172
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

700
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

708
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2924
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

645
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

716
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

627