Калуська ТЕЦ офіційно ще не перейшла у комунальну власність міста

Минулого тижня на пленарному засіданні чергової сесії Калуська міська рада розглянула проект рішення про заборону передачі прав щодо цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль – нова».

Так згідно із Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» міська рада після того як отримала майновий комплекс ТЕЦ у комунальну власність, не може його відчужувати. Проте законодавство не забороняє вчиняти інші кроки щодо цього майна – передавати ТЕЦ у концесію, управління тощо, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Саме для того, щоб уникнути натяків щодо можливої підготовки подібних сценаріїв, на сесію підготували проект рішення такого змісту «Встановити заборону на вчинення правомочностей (правочинів) щодо відчуження чи передачі третім особам будь-яких прав щодо володіння чи користування (оренда, безоплатне користування, концесія, позичка, управління та ін.) переданого у власність територіальної громади м. Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» за адресою Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Промислова, 1»

Таким чином міська влада мала намір взяти на себе публічні зобов’язання та обмеження, які не передбачені законодавством. Проте, як з’ясувалося, процес зміни юридичної особи Калуської ТЕЦ ще не завершено, зараз це державне підприємство. А тому в ході обговорення питання проект рішення називали некоректним і передчасним.

Зокрема депутати фракції партії «Свобода» заявили, що не підтримають проект рішення, оскільки об’єкт не належить до власності громади міста і саме рішення має декларативний характер. Депутат Олег Савка, який у раді представляє Народний рух України зазначив: місто не має оформленого права власності на ТЕЦ, тож приймати рішення щодо майна – некоректно.  Негативним було і рішення постійної депутатської комісії з питань власності, житлово-комунального господарства і екології, яке озвучила її голова Ольга Єланіна.

У підсумку проект рішення міська рада не підтримала – «за» проголосували всього 15 депутатів.

Як пояснив міський голова Ігор Матвійчук, на даному етапі є передавальний баланс, відбувається  інвентаризація та процес переоформлення майна. На наступному етапі буде створено юридичну особу – комунальне підприємство. Його можна буде зареєструвати лише після того, як міська рада затвердить статут. Міський голова зазначив:

«Винесемо на сесію статут і почнеться  процес оформлення нового комунального підприємства. Процес іде і він буде нешвидким. Головне щоб не зірвали роботу – ліцензії, контракти на постачання вугілля, продаж електроенергії і пари»

Між тим, з 1 липня в Україні запрацював ринок електроенергії. І це, виявляється, може становити загрозу для Калуської ТЕЦ.

Як зазначив на сесії головний інженер поки що державного підприємства Богдан Гетьман, 80-85% собівартості електричної енергії, яку виробляє ТЕЦ – це вартість палива. Досі тариф встановлювала НКРЕКП, з 1 липня у зв’язку зі вступом у дію Закону про ринок електроенергії  - ТЕЦ буде виходити на усі п’ять ринків, які є в Україні. Ключове і поки що відкрите питання – наскільки Калуська ТЕЦ буде конкурентоздатною.  За словами Богдана Гетьмана, ТЕЦ працює в межах Бурштинського енергоострова і саме Бурштинська ТЕС є її головним конкурентом.  Головний інженер вважає, що конкурувати буде важко», оскільки Бурштинська ТЕС знаходиться у складі ДТЕК — найбільшої вертикально-інтегрованої енергетичної компанії України, яка має своє вугілля, сонячну генерацію тощо.  

Зараз Калуська ТЕЦ купує вугілля за ціною 2 500 гривень за тонну і щодоби використовує 1000-1200 тонн цього палива. При такій ціні вугілля собівартість електричної енергії становить 2,35 гривень за кіловат. Тож для того, щоб витримати конкуренцію з Бурштинською ТЕС, потрібно зменшувати собівартість електроенергії.  

За словами Богдана Гетьмана, на Калуській ТЕЦ за останні дев’ять місяців вже знизили витрати умовного палива на кіловат електроенергії.  А окрім того, підприємство претендує на  державну підтримку для проведення реконструкції на понад 1,4 мрдр гривень. 

27 травня проект рішення про виділення коштів для реконструкції ТЕЦ розглянув профільний урядовий комітет, його мають винести на затвердження уряду найближчим часом.  Після реконструкції, яку заплановано  розбити на п’ять етапів, суттєво зросте потужність ТЕЦ, а також суттєво знизяться витрати палива на одиницю електроенергії. Зокрема проектом реконструкції передбачена зміна четвертої турбіни на потужнішу, заміна електротехнічного обладнання з новим трансформатором і новою лінією, встановлення  електрофільтрів і  зниження викидів до європейських норм,  реконструкція градирні для охолодження води та  протипожежні заходи – відкриття невеликого пожежного депо на території станції.

Затрати на реконструкцію, якщо звичайно, уряд прийме позитивне рішення про виділення коштів Калуській ТЕЦ, будуть повертати за рахунок надбавки до тарифу.

Нагадаємо, 22 травня цього року на засіданні уряду було затверджено розпорядження Кабінету Міністрів про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Калуська ТЕЦ-Нова» у комунальну власність міста Калуш. Вже за тиждень, 29 травня було підписано передавальний акт і розпочався  процес переоформлення підприємства з державної в комунальну власність.

Нагадаємо, минулого року "Прикарпатський міністр" Ігор Насалик протягував реконструкцію рідної ТЕЦ за 1,4 мільярда перед її приватизацією.

Калуська ТЕЦ - це досить великий об’єкт електроенергетики і фактично єдиний об’єкт генерації та єдиний покупець вугілля у Бурштинському острові/на Західній Україні, який не належить компанії ДТЕК, принаймні поки що.


Читайте також:

Калуська міськрада запевняє, що не віддаватиме ТЕЦ у приватні руки


05.07.2019 1561
Коментарі ()

23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

305
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1013 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

843
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1661
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2286
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4273 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

254

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

488

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

434

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

896
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8014
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

673
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

713
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1128
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

713
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6299
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1786
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

240
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

272
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1604
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

800 1