Калуська ТЕЦ офіційно ще не перейшла у комунальну власність міста

Минулого тижня на пленарному засіданні чергової сесії Калуська міська рада розглянула проект рішення про заборону передачі прав щодо цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль – нова».

Так згідно із Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» міська рада після того як отримала майновий комплекс ТЕЦ у комунальну власність, не може його відчужувати. Проте законодавство не забороняє вчиняти інші кроки щодо цього майна – передавати ТЕЦ у концесію, управління тощо, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Саме для того, щоб уникнути натяків щодо можливої підготовки подібних сценаріїв, на сесію підготували проект рішення такого змісту «Встановити заборону на вчинення правомочностей (правочинів) щодо відчуження чи передачі третім особам будь-яких прав щодо володіння чи користування (оренда, безоплатне користування, концесія, позичка, управління та ін.) переданого у власність територіальної громади м. Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» за адресою Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Промислова, 1»

Таким чином міська влада мала намір взяти на себе публічні зобов’язання та обмеження, які не передбачені законодавством. Проте, як з’ясувалося, процес зміни юридичної особи Калуської ТЕЦ ще не завершено, зараз це державне підприємство. А тому в ході обговорення питання проект рішення називали некоректним і передчасним.

Зокрема депутати фракції партії «Свобода» заявили, що не підтримають проект рішення, оскільки об’єкт не належить до власності громади міста і саме рішення має декларативний характер. Депутат Олег Савка, який у раді представляє Народний рух України зазначив: місто не має оформленого права власності на ТЕЦ, тож приймати рішення щодо майна – некоректно.  Негативним було і рішення постійної депутатської комісії з питань власності, житлово-комунального господарства і екології, яке озвучила її голова Ольга Єланіна.

У підсумку проект рішення міська рада не підтримала – «за» проголосували всього 15 депутатів.

Як пояснив міський голова Ігор Матвійчук, на даному етапі є передавальний баланс, відбувається  інвентаризація та процес переоформлення майна. На наступному етапі буде створено юридичну особу – комунальне підприємство. Його можна буде зареєструвати лише після того, як міська рада затвердить статут. Міський голова зазначив:

«Винесемо на сесію статут і почнеться  процес оформлення нового комунального підприємства. Процес іде і він буде нешвидким. Головне щоб не зірвали роботу – ліцензії, контракти на постачання вугілля, продаж електроенергії і пари»

Між тим, з 1 липня в Україні запрацював ринок електроенергії. І це, виявляється, може становити загрозу для Калуської ТЕЦ.

Як зазначив на сесії головний інженер поки що державного підприємства Богдан Гетьман, 80-85% собівартості електричної енергії, яку виробляє ТЕЦ – це вартість палива. Досі тариф встановлювала НКРЕКП, з 1 липня у зв’язку зі вступом у дію Закону про ринок електроенергії  - ТЕЦ буде виходити на усі п’ять ринків, які є в Україні. Ключове і поки що відкрите питання – наскільки Калуська ТЕЦ буде конкурентоздатною.  За словами Богдана Гетьмана, ТЕЦ працює в межах Бурштинського енергоострова і саме Бурштинська ТЕС є її головним конкурентом.  Головний інженер вважає, що конкурувати буде важко», оскільки Бурштинська ТЕС знаходиться у складі ДТЕК — найбільшої вертикально-інтегрованої енергетичної компанії України, яка має своє вугілля, сонячну генерацію тощо.  

Зараз Калуська ТЕЦ купує вугілля за ціною 2 500 гривень за тонну і щодоби використовує 1000-1200 тонн цього палива. При такій ціні вугілля собівартість електричної енергії становить 2,35 гривень за кіловат. Тож для того, щоб витримати конкуренцію з Бурштинською ТЕС, потрібно зменшувати собівартість електроенергії.  

За словами Богдана Гетьмана, на Калуській ТЕЦ за останні дев’ять місяців вже знизили витрати умовного палива на кіловат електроенергії.  А окрім того, підприємство претендує на  державну підтримку для проведення реконструкції на понад 1,4 мрдр гривень. 

27 травня проект рішення про виділення коштів для реконструкції ТЕЦ розглянув профільний урядовий комітет, його мають винести на затвердження уряду найближчим часом.  Після реконструкції, яку заплановано  розбити на п’ять етапів, суттєво зросте потужність ТЕЦ, а також суттєво знизяться витрати палива на одиницю електроенергії. Зокрема проектом реконструкції передбачена зміна четвертої турбіни на потужнішу, заміна електротехнічного обладнання з новим трансформатором і новою лінією, встановлення  електрофільтрів і  зниження викидів до європейських норм,  реконструкція градирні для охолодження води та  протипожежні заходи – відкриття невеликого пожежного депо на території станції.

Затрати на реконструкцію, якщо звичайно, уряд прийме позитивне рішення про виділення коштів Калуській ТЕЦ, будуть повертати за рахунок надбавки до тарифу.

Нагадаємо, 22 травня цього року на засіданні уряду було затверджено розпорядження Кабінету Міністрів про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Калуська ТЕЦ-Нова» у комунальну власність міста Калуш. Вже за тиждень, 29 травня було підписано передавальний акт і розпочався  процес переоформлення підприємства з державної в комунальну власність.

Нагадаємо, минулого року "Прикарпатський міністр" Ігор Насалик протягував реконструкцію рідної ТЕЦ за 1,4 мільярда перед її приватизацією.

Калуська ТЕЦ - це досить великий об’єкт електроенергетики і фактично єдиний об’єкт генерації та єдиний покупець вугілля у Бурштинському острові/на Західній Україні, який не належить компанії ДТЕК, принаймні поки що.


Читайте також:

Калуська міськрада запевняє, що не віддаватиме ТЕЦ у приватні руки


05.07.2019 1532
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1583
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1020
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1280 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3745 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33874
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2837

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

358

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

754

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1699

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1070
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

634
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

512
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

889
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1986
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12204
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1500
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1283
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

542
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

256
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

324
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

370
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1262