Йорданська купель або Як франківчанину правильно занурюватись в ополонку

 

/data/blog/46017/ada355b8e9f71425e21c9e7e91036427.jpg

 

За кілька днів православні та греко-католики святкуватимуть одне з найбільш свят різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє. У цей величний день віруючі і не тільки виконують одну з найвідоміших християнських традицій – занурювання в освячену воду на річці. Вважається, що на Йордан вода набуває цілющих властивостей і може вилікувати тілесні й духовні хвороби. Та інколи занурення у крижану купель може завдати людині шкоду.

Щоб цього не сталось, потрібно дотримуватись кількох важливих принципів. Як зауважує у розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» кандидат медичних наук, лікар-кардіореаніматолог Івано-Франківського обласного клінічного кардіологічного диспансеру Андрій Витриховський, спочатку треба добре подумати, чи взагалі людині варто лізти в ополонку.

«Адже, якщо організм людини нетренований, а холодна вода викликає звуження судин, може трапитись зупинка дихання і серця. Тому не варто мотивуватись тим, що всі то роблять і я мушу. Перш за все, до цього потрібно готуватись дуже тривалий час, поступового загартовувати організм. Крім того, цього не потрібно робити людям старшого віку. Особливо це стосується осіб з серцево-судинними захворюваннями. Адже від холодної води і стресу може трапитись звуження судин. І уявіть собі, що якщо вони на 50 % вже й так звужені, а з цим стресом людина може й померти. Тобто, із захворюваннями серцево-судинної системи не радив би стрибати в ополонку.  І особам зі схильністю до них – теж. Взагалі, краще цим не займатись. Виняток - людина вже до цього готова: натренована і загартована», - роз’яснює Андрій Ігорович.

Лікар зауважує, що також важлива тривалість перебування у воді. І не варто забувати, що відсутність морозу не означає теплу пору року.

«Якщо відчуваєте дискомфорт, з’являються болісні відчуття у грудях, паморочиться в голові – виходьте! Не знущайтесь над власним тілом. Дуже важливо готуватись до цієї значущої події завчасно, загартувати організм поступово і тривалий час. Тобто, якщо ви три дні до Йордану приймали холодний душ чи розтирались водою, це не означає, що ваш організм до цього готовий.  Загартовуватись треба кілька місяців, пів року. Потрошки обливатись холодною водою, приймати контрастний душ», - пояснює Андрій Ігорович.

За словами Витриховського, за кілька хвилин перед прийняттям йорданської купелі теж треба «розім’ятись»

«Не варто як тільки розібрався, зразу кидатись в ополонку. Треба трохи «продихатись», пройтись і якщо самопочуття хороше, спробувати занурюватись у воду. Щодо перебування у воді, то тут також все залежить від індивідуальної чутливості людини. Хто скільки може витримати. Але якщо відчуваєте біль, дискомфорт – виходьте! Після того треба швиденько зігрітись. Не варто вживати алкоголь, краще зробити невелику зарядку, розім’яти м’язи, адже від холоду можуть бути не тільки проблеми з серцем. Алкоголь дійсно розширює судини і організмом, як кажуть «йде тепло» але це тимчасовий режим. Тобто, йде приплив крові до шкіри, але не до голови і серця. Краще розтиратись, варто випити теплого чаю», - каже медик.

Андрій Витриховський перш за все радить майбутнім «моржувальникам» слухати свій організм.

«Якщо людина тільки роздяглась і вже стає зле, то у воду точно не варто лізти. Бо навіть від холодного, морозного повітря може стати зле. Крім того, у воді може виникнути така проблема, яку в народі називають «корчі хапають». Тому, професійні плавці завжди мають з собою голочку, і якщо ногу «вхопив корч», то він себе уколов і м’яз відпускає. Але нога – це ще пів біди. А це ж може трапитись і з грудною кліткою, яка стисне серце зсередини  та й все» - наголошує лікар-кардіореаніматолог.

Щоправда, не всі прислухаються до порад фахівців. Як розповідає франківчанин Євген, минулого року він вперше і без підготовки поліз у йорданську купіль.

«Це було швидше за компанію, ніж наперед добре спланована дія. У воді було холодно, та вийшовши на берег відчув жар. На щастя, не захворів. І навіть банальної нежиті не було. Загалом, враження були приємними але не знаю, чи спробую ще раз», - зауважує юнак.

Прикарпатець Мирослав у цій справі вже має значний досвід  - понад 5 років. І приймає крижану купіль не тільки на Водохреща.

«Найважливіше - це сила волі. У кожної людини, яка б вона не була, є сила волі, тільки її треба трішечки підняти, сказати собі: «Ти що? Ану, подивись у дзеркало, ану, вперед!». І тоді заходиш у воду, а вона здається тепленькою, як у ванні. Але готуватись до зимових купань варто. Хоча є люди, які заряджаються цим духом і налаштовують себе підсвідомо, що коли зануряться, то болячки відступлять і все буде добре. Такі можуть і з зими розпочинати моржування. А є такі, що бояться, переживають, що, можливо, застудяться, тому їм треба свій організм готувати, загартовувати. Та все ж таки всім треба спробувати. Як кажуть у народі, моржування зцілює не тільки тіло, а й душу», - вважає чоловік.


16.01.2014 1243 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1964
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1861
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1858
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5503 47
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2154 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1510

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

746

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

799

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1001

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1005
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1772
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3683
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10259
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26150
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10187 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7715
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

899
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

210
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

265
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

383
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1278
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

885