Івано-Франківськ. Не цікаво, або Втрачені перспективи

 Курс

 

Навколо суцільне гаркаве жлобство. Вічно стурбоване усякими бздурами й навіть не смішне...

 

Фото Ростислава Шпука.
Фото Ростислава Шпука.
 

Це така властивість потоку подій. Коли він занадто прискорюється, навіть важливе перестає привертати увагу, схиляти до аналізу та спонукати до висновків. Всі події зливаються у стомливий марафон однаковості та повторюваності. Все те, що ще рік тому здавалось важливим і доленосним, тепер викликає суміш байдужості з іронічним "так-так, звичайно". Можливо, так коригується шкала цінностей – подієве сміття скидає з себе машкару ілюзорної актуальності і стає для тебе тим, чим воно й має бути.

 

Десь арештовують корупціонерів та знімають з посад чиновників, ділять бюджет та збирають на форуми професійних балакунів. Не цікаво. Десь коливаються курси та зростають фінансові бульбашки. Не цікаво. Чорнороті політики закликають щось там негайно заборонити, а щось інше – безумовно підтримати. Не цікаво. В "зомбоящику" виникають з небуття, а потім туди ж зникають різноманітні пики. А за ними транслюють рекламу: якщо хочеш добре "как", не забудь про дупо-щось-там-кишково-брендове. Цікаво лише тим, в кого хронічний запор.

 

Поступово виникає нехіть до моніторів плюс бажання лінивого кайфу з книжкою. Або грішної ванни з гарячою подругою. Або ж пиятики у добрій компанії. У такій компанії, де не теревенитимуть про політику та інші речі, щойно прочитані у фейсбуці. Де можна відчути себе у зграї веселих динозаврів посеред лісу, що населений занадто теплокровними гризунами. Пасіонарними такими щуриками, які борзо соваються у пошуках грошових та кар’єрних "тем". Вони собі соваються, а ми їх вперто не бачимо. Ми ж динозаври. В нас довгі шиї, і нас приваблюють виключно верхні гілки дерев. Смачні такі свіжі гілочки.

 

Сідаємо за стіл, відкорковуємо пляшку й розпочинаємо ностальгійну динозаврячу тріскотню. Згадуємо старі часи у Франківську, коли у "Медівні" наливали коньячний сурогат під молдавським брендом, а середмістю та міському озеру не загрожувала забудова у бетонно-контейнерному стилі. Коли агресивна дикість ще не панувала у спілкуванні, а базарні бариги ще не вважали себе єдино можливою міською елітою. Стара знайома каже, що то було "дольче віта". Так-так, а тепер міське життя згірчилось. А ще накрилось чимось мідним. Адже тоді майбутнє начебто проглядалось, а тепер вже всі знають, що світло в кінці тунелю живиться від китайської батарейки.

 

Читаємо вірші і пліткуємо про жалюгідні залишки міського бомонду. Кожної зими того бомонду меншає. Ті, котрі доживають до весняних півників, опиняються на щораз вужчому майданчику. І колись того міста у місті була крапля, а тепер шукати треба з мікроскопом. Навколо суцільне гаркаве жлобство. Вічно стурбоване усякими бздурами й навіть не смішне. Дарма й казати, що не цікаве. Куди ж, врешті-решт, приведе нас ця тенденція до спрощення. Що там, під плінтусом? Неорустикальний світ, прикрашений фасадами з темного скла та підвальними розпивочними у габсбурзькому стилі? Або якийсь інший варіант жлобського некрополю? Або ж просто торговельний мурашник з претензіями на батьківщину слонів? Я випиваю ще півсклянки настоянки, і питання самі собою знімаються. Заповзають під віник і лягають там спати. Не цікаво.

 

Читаємо, читаємо, читаємо далі вірші і говоримо про втрачені перспективи. Зрештою, всі динозаврячі теревені сповзають на ці брудно-рожеві втрачені перспективи. На те, що зароджувалось, зароджувалось, але замість народження перднуло і зійшло на пси. Не всі ранкові хом’ячки добігли до обідньої перерви. І той подавав надії, і та була не без таланту. Й де вони тепер: ау-у-у! "Руїни духу в руїнах тіла", – як писали графомани наприкінці обнадійливих вісімдесятих. Вони тоді багато макулатури понаписували. Яка її доля? Звісно, що макулатурна. Ще трошки настоянки – й це також стає нецікавим. Зрештою, казано: нехай мертві ховають своїх мертвяків. А ми ще живі, і печінки наші ще не повністю на протекторах.

 

Ми живі-живісінькі, а от старе добре місто відійшло до краєзнавчих альбомів. Відійшло непомітно, проте впевнено. Замість нього виріс населений пункт, який – за великим рахунком – вже не врятує від метафізичного переродження жодна громадська активність.

 

Напевне, теплокровні пасіонарії з цим не погодяться. Теплокровні пасіонарії сприймуть все це за маразматичне бурчання. Адже за метафізичними розмірами цей населений пункт їм пасує. В ньому зручно прогризати хіднички та комори, ховати мишачі накопичення та облаштовувати теплі гніздечка. Все таке дрібненьке-зручненьке, солоденьке, фастфудне. Все досяжне та намацальне, все сліпе, немов морди мотаних відьмацьких подоб. Все мурчить мелодіями рінґтонів й просто мурчить (бо мурчаще). Й ніщо в межах пожлобленого некрополю не провіщає наближення урагану.

 

"Якого ще урагану? – недовірливо запитують власники хідничків і хазяйки комор. – Звідки?"

 

Без відповіді. Й не тому, що це якась там страшна таємниця. Якраз навпаки. Просто й це вже не цікаво.

 

Володимир Єшкілєв,

Курс


Коментарі (1)

Ivan Ivanov 2015.04.08, 14:54
Ну и надо было такое писать на первой странице? Кто, куда, зачем, о чем - непонятно. Сдается мне, заявления о "галицком феномене" в литературе сильно преувеличены. Разве нет у Франковска других лиц, кроме изображенных в опусе и на фото?
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1432
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2693
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2208
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2281
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6848 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2562 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

449

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1283

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1380

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1559
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

400
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

264
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

669
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

157
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26629
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

634
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10563 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

167
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

188
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

501
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

644
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

709