Івано-Франківськ аварійний. Як стримати обвали фасадів?

Все частіше в Івано-Франківську мешканці скаржаться, що на них обвалюються елементи фасадів чи балконів старовинних будівель. Хто має нести за це відповідальність, якщо раптом все закінчиться травмою? Чи достатньо зусиль докладає міська влада?

Ольга Перехрест мешкає в Івано-Франківську. Дівчина розповідає, як одного вечора, коли поверталась додому, їй на голову ледь не впав шматок тинькування з житлового будинку, що на вулиці Січових Стрільців, 15 а.

«Це було близько десятої вечора. Я йшла вулицею і, чи то з даху, чи то з фасаду впав шматок тинькування з сильним гуркотом. Буквально у двох кроках переді мною. Якби я йшла трохи швидше – це все впало б мені на голову.  Спочатку думала просто пройти повз, але вирішила, що про цю подію треба повідомити. І я ще в напівшоковому стані це все сфотографувала, опублікувала в мережі, щоб бодай обгородили це місце наступного дня. Добре, що це був вечір і я йшла одна», - пригадує дівчина.  

Того ж дня на вулиці Січових Стрільців обвалився карниз пам’ятки архітектури. Про це у мережі повідомив франківець Павло Валько. Ситуацію прокоментували у Департаменті містобудування та архітектури міста через два дні:  

«На Січових Стрільців, 15 а осипається тинькування на торцевому фасаді. При цьому падає на пластиковий дашок входу до підвального приміщення, створюючи значний шумовий ефект. Певна небезпека присутня, звичайно втручання потрібне, та разом з тим назвати небезпеку великою - буде перебільшенням.

На Січових Стрільців, 5 впав карниз. Тут як раз ситуація небезпечна. На перших порах негайно потрібна вежа МАРСу (Міської аварійно-рятувальної служби) для обстеження та демонтажу потенційно небезпечних фрагментів карнизу. Надалі як мінімум потрібно встановити сітчасті екрани. Остаточне рішення про подальші ремонтні роботи буде прийнято після обстеження», -  розповів «Фіртці» головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини Департаменту містобудування та архітектури Володимир Ідак.

За його словами, відповідальність за обвал фасаду несуть виключно власники будівель:

«Усі житлові будинки передані у власність мешканців будинку. Вони несуть колегіальну відповідальність за стан. Якщо розбиратися в юридичних тонкощах, то хто б не займався цією справою, прийде до того, що відповідальність несе тільки власник об’єкту, який спричинив ті, чи інші пошкодження людям»

Що стосується архітектурних пам’яток, то у випадку їхнього руйнування  на власників накладається ще додаткове зобов’язання.

«Вони не мають права змінювати об’єкт, перебудовувати його. Але відповідальність теж вони несуть. На нас, як на органи влади, це не покладає жодних зобов’язань. Ми тільки стежимо за дотриманням законодавства: щоб пам’ятки архітектури не змінювали. У нас ніколи не виникне питання, якщо в селі ми побачимо стару, зруйновану хату, ніхто ж не побіжить до сільського голови, а будуть шукати власників», - каже головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини.

За словами Володимира Ідака, у пам’ятках житлового законодавства є чимало недоліків. Будинки зняті з балансового обліку міської ради та передані у власність власникам. А власники, в більшості, не оформилися в суб’єкти права на весь будинок.

«Ось приклад. Будинок багатоквартирний. І всі мешканці мали б об’єднатися в єдину юридичну особу, яка мала б нести відповідальність за збереження цілого будинку. А у законодавстві цей момент проґавили, власне тих єдиних юридичних осіб не утворили. У цьому і полягає дилема: власники окремих квартир не несуть відповідальність за те, що карниз падає з будинку», - пояснив Ідак.

Загалом в Івано-Франківську близько 500 пам'яток архітектури. Та не всі вони у задовільному стані й тішать око, деякі  з них становлять пряму загрозу для мешканців та гостей міста.

Скільки таких потенційно небезпечних будівель у Франківську, на запит «Фіртки» у компетентних органах відповісти не змогли.


26.05.2021 Ілона Шевченко 6249 1
Коментарі (1)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

813
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11358 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1971
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1858
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2858
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4751

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

505

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1148

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1661

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1411
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1803
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1625
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8863
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

705
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

784
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1970
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

950
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

448
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

366 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

789 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

831